Memur- Sen Kadın Kollarından Kadınlar Günü mesajı

Giresun Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Güler AYDINOĞLU 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan mesaj yayınladı.

Memur- Sen Kadın Kollarından Kadınlar Günü mesajı

Giresun Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Güler AYDINOĞLU 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan mesaj yayınladı.

08 Mart 2016 Salı 16:41
Memur- Sen Kadın Kollarından Kadınlar Günü mesajı
Giresun Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Güler AYDINOĞLU mesajında;

8 Mart Dünya Kadınlar günü ezilen kadınların sorunlarının tartışılmasına imkan sağladığı için önemli  bir gündür. Son yıllarda kadın hakları konusunda dünyada ve ülkemizde çalışmaların hızlı bir şekilde sürdürülmesine rağmen kadınlara karşı uygulanan haksız hatta insanlık dışı hak ihlalleri maalesef devam ediyor. Tarihin bir çok döneminde kadınlar ötekileştirilen nesneleştirilen ve yeniden üretim gibi çok önemli bir emek süresi yok sayılan ,emeği sömürülen  ve şiddete maruz kalanlar olarak dikkat çekmişlerdir.Bu problemlerin giderilmesi için slogan atmak ,bağırmak çağırmak çözüm değildir.Kadınların haklarını aramak,kadınları anlamak  tarihsel süreci de  anlamayı beraberinde getirir. Yapılan yanlışlardan ders çıkarmak gerekmektedir.

Kadın hakları konusuna çok önem veren dinimiz kadına müstesna bir yer vermiş ve haklarının gözetilmesini emretmiştir. Nisa suresinde  ve diğer ayetlerde bu konudaki  problemleri tesbit etmiş  ve çözüm yolları  sunmuştur.Anne,eş , evlat ve çalışan kadın olarak kadının her durumda  toplumda saygınlığı olmalıdır.Kadının toplumda cinsiyet ayrımı yapılmadan sadece birey olarak kabul görmesi ve yalnızca kadın hakları gibi sınırlı bir alanda değil insan hakları ve insanın doğuştan sahip olması gereken haklarda da  korunması gerekir.Ülkemizde bu konularda yeni düzenlemelerin yapıldığını görüyoruz.

Dünya bir ateş çemberine dönmüştür.Özellikle Müslüman ülkelerde yaşanan karışıklıklar en fazla kadınları ve çocukları etkilemektedir. Savaş mağduru müslümankadınların  ve çocukların yaşadıkları dramlar hepimizin yüreğini sızlatmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi temel insan haklarından en önemlisi  'yaşam hakkı'dır. Sistematik yok etme operasyonları altında kadınların ,çocukların özetle insanların yaşam hakkı ellerinden alınmıştır,alınmaya da devam etmektedir.Ege Denizinde her gün yok olan hayatlar için ne zaman tedbir alınacak,insanlık vicdanı ne zaman devreye girecek?Kadınların  birçoğu  dul kalmış, çocukları katledilmiş, kendi öz yurtlarından sürgün edilmişlerdir.Gittikleri yerlerde de art niyetli  insanların olumsuz uygulamalarına maruz kalmışlardır.Şu an içinde bulunulan durum yarınların aydınlık olmayacağını göstermektedir.

‘’Eğitimli kadın’’ demek eğitimli yarınlar demektir. Kadınların ve kız çocuklarının eğitimi ihmal ettiğimiz bir alandır.Erkek çocukların eğitimine verilen önem maalesef  kız çocuklarının eğitimine verilmemektedir.Çocukların eğitiminde annelerimize çok görev düşmektedir.Çocuklarımızı ilmi ve irfani yöndeyetiştirmeli ve çağın bilim düzeyini yakalayacak şekilde eğitim almalarınısağlamalıyız. Gençliğin  moderniteye ayak uydurması önemlidir.Lakin kültürünü unutan ,geçmişi ile barışık olmayan, kültür emperyalizmine mahkum olan bir gençlik de toplum için gelecek vaad etmemektedir. Çocuklarımızın karınlarını doyurduğumuz gibi ruhlarını da doyurmayı amaç edinirsek daha mutlu bir gençliğin ve düzgün bir geleceğin temelini atmış oluruz.

Daha adil bir dünya inşa etmek için el ele verelim, yürekleri birleştirelim, sorumluluk alalım.Yarınların kadınlarımız için ,insanlık için daha güzel olması temennisiyle  tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor,saygılar sunuyorum.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.