Memur-Sen'in Hükümetten Beklentileri ve Hükümet Programına Öneriler

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen'in beklentileri doğrultusunda hazırlanan "64. Hükümetten Beklentiler ve Hükümet Programına Öneriler" başlıklı raporu Başbakan Davutoğlu'na sundu.

Memur-Sen'in Hükümetten Beklentileri ve Hükümet Programına Öneriler

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen'in beklentileri doğrultusunda hazırlanan "64. Hükümetten Beklentiler ve Hükümet Programına Öneriler" başlıklı raporu Başbakan Davutoğlu'na sundu.

14 Kasım 2015 Cumartesi 10:49
Memur-Sen'in Hükümetten Beklentileri ve Hükümet Programına Öneriler
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen'in beklentileri doğrultusunda hazırlanan "64. Hükümetten Beklentiler ve Hükümet Programına Öneriler" başlıklı raporu Başbakan Davutoğlu'na sundu. Kitapçık haline getirilen rapor iki ayrı bölümden, onlarca öneri ve tekliflerden oluşuyor.
 
OLMAZSA OLMAZIMIZ İŞ GÜVENCESİ
 
"Kamu görevlileri ve kamu görevlileri sendikacılığı yoğun kamu merkezli çalışma hayatı kesitinde 3. Dönem Toplu sözleşmesiyle üretilen, elde edilen çalışma barışı ve toplumsal barış yeni kazanımlarla mutlaka devam ettirilmelidir" vurgusunun yapıldığı kitapçıkta, Kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışıldığı, tartışılacağı ya da sona erdirileceği algısı uyandıracak kavram, içerik ve hedeflerin kesinlikle Hükümet Programı'nda yer almaması gerektiğine vurgu yapılıyor.
 
ÖZGÜRLÜKLER GENİŞLETİLMELİ
 
Hükümet programının temel başlıkları arasında yer alması gereken konuların sıralandığı kitapçıkta, Kamunun istihdama öncülük yapması, Yeni Anayasanın yapım ve yazımı, kamu görevlilerine grev ve siyaset hakkı talep ediliyor. Kılık-kıyafet yasaklarının kaldırılması konusuna özel vurgu yapılan kitapçıkta, "Kılık-Kıyafet konusunda sınırlama üreten yönetsel düzenlemeler ile fiili uygulamalara son verileceği ve bu kapsamda üniformalı kamu görevlilerine yönelik başörtüsü yasağı ile erkeklere yönelik kılık-kıyafet yasaklarının kaldırılması ivedilikle gerçekleştirilecek işler kapsamında olduğu ifade edilmelidir" deniliyor.
 
Sendikal örgütlenme hakkının kapsamının genişletilmesinin istendiği tekliflerde, Toplu sözleşmenin konu bakımından kapsamının genişletilmesi, kadrolu istihdam ve taşoren uygulamasının sonlandırılması isteniyor.
 
TERÖR VE PARALEL YAPIYLA MÜCADELE
 
Terörle ve paralel medyayla mücadele konusuna da vurgu yapılan kitapçıkta, "Toplumsal sözleşme niteliğinde bir anayasa yapma hedefinin vazgeçilmez unsurlarından ikisinin "kalıcı ve etkin kamu düzeni" ve "bütün kesimlerin katkı sunduğu toplumsal huzur ve barış" olduğu gerçeğinden hareketle vesayet zeminleriyle, devlet içinde kendilerine mahsus egemenlik alanı oluşturma çabasına girişen paralel yapılarla, terörle, terör örgütleriyle, terörü destekleyen yapılarla mücadelenin devamı ile birlikte ötekileştirici devlet suçlamasına malzeme yapılan bütün zeminlerin temizlenmesi doğrultusunda geçmiş dönemlerde hayata geçirilen "Çözüm Süreci" başta olmak üzere Alevi ve Roman vatandaşların beklentilerinin karşılanması, mağduriyetlerinin giderilmesi hedefli, ortak akıl ve ortak sorumluluk temelli süreçlerin olabilecek en kısa sürede istenilen sonucu üretmesinin sağlanacağı Hükümet Programı'nda yer almalıdır" ifadeleri yer alıyor.
 
NASIL BİR EĞİTİM SİSTEMİ?
 
Yargı reformu da vurgu yapılan kitapçıkta, vesayet dönemi izlerinden arınmak için kapsamlı çalışmaların yapılması isteniyor. Eğitim sistemine yönelik uyarılarında yer aldığı kitapçıkta, "Ahlak eğitiminin hem ilk hem de orta öğretimde temel bir referans vehedef alanı olarak belirleneceği, eğitim sisteminin "insan ve güzel ahlak" arasındaki vazgeçilmez ilişki üzerinden yeniden tesis edileceği vurgusu Hükümet Programı'nda kesin bir şekilde dile getirilmelidir" deniliyor.
 
KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN ÖNEMLİ TALEPLER
 
Çalışma hayatına ilişkin ise 12 ayrı başlıkta onlarca önerilerin yer aldığı kitapçıkta, olmazsa olmaz olarak "İş Güvencesi" belirtiliyor. Başbakan Davutoğlu'na sunulan kitapçıkta, "Kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışıldığı, tartışılacağı ya da sona erdirileceği algısı uyandıracak kavram, içerik ve hedefler kesinlikle Hükümet Programı'nda yer almamalıdır" ifadeleri yer alıyor. Kitapçıkta, kamuda iş güvenceli istihdam, gelir vergisi mağduriyetinin giderilmesi, 4/C ve 4/B'lilerin kadroya geçirilmesi, fiili hizmet zammı, ek göstergeler, ek ödemelerin emekli maaşına yansıtılması ve disiplin cezalarının affı gibi taleplere yer verildi.


İŞTE "64. HÜKÜMETTEN BEKLENTİLER VE HÜKÜMET PROGRAMINA ÖNERİLER" BAŞLIKLI KİTAPÇIĞIN TAMAMI
 
Anahtar Kelimeler:
HükümetMemur-SenTalep
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murakıp 2015-11-14 12:32:16

Burada Diyanete ne var anlamadım.Yoksa ben mi göremedim

Avatar
Fahri 2015-11-14 13:48:20

Bu maddelerde Fahri'lere kadro varmı onu anlamadım varsa ne Zaman hayata geçer yoksa bize yazık değilmi

Avatar
DİYANET 2015-11-14 14:10:06

DİYANET VE ÇALIŞANLARI ÇANTADA KEKLİK AZİZ DOST BUNU BİLMENİZ LAZIM

Avatar
imam 2015-11-14 15:03:01

hani ilitam olmadımı

Avatar
zeki 2015-11-14 17:53:28

arkadaşlar işi en çok yapan hizmetliler en az para alan hizmetliler bu iş düzelmez ise hiç kimse yediği içtiği harmlardan kurtulamaz ve iflah da olamazlar kim ki bu işe el atar düzeltirse ölene kadar ona duacı olurum.

Avatar
imam/ taşra 2015-11-14 19:23:57

sicil affı vardı nooldu bilmiyoruz..bu konuda bir gelişme varmı acaba..

Avatar
hafız ve önlisansçı 2015-11-14 20:36:36

fahrilerin durumu ne olacak bukadar sınavdan sonra buna bir açıklık getirin

Avatar
Nakil ler ne zaman açılır. 2015-11-14 20:42:28

Ne zaman nakiller açılır bilgisi olan paylaşsın.