“Memur ve emekli devletin üvey evladı mı?”

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2014 yılı için memura enflasyon farkının verilmeyeceğini açıklaması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, memuru çocuklarına karşı mahcup hale getirdiniz, diyerek sert konuştu.

“Memur ve emekli devletin üvey evladı mı?”

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2014 yılı için memura enflasyon farkının verilmeyeceğini açıklaması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, memuru çocuklarına karşı mahcup hale getirdiniz, diyerek sert konuştu.

01 Kasım 2014 Cumartesi 19:54
“Memur ve emekli devletin üvey evladı mı?”
Şenocak, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’i, memur ve emeklisinin sorunlarına karşı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Memur, altı delik ayakkabıyla işe gidip gelirken, çocuklarının isteklerini temin edemiyor. Memuru çocuklarına karşı mahcup ettiniz. Onların boynunu büktünüz.

Cari açığın düşürülmesini gerekçe göstererek 2015 yılında ekonomik plan uygulamalarının sıkı takip edileceğini ve taviz verilmeyeceğini, lüks tüketimi azaltmak için tedbirlerin alınmasına devam edileceğini, bu meyanda caydırıcı vergilendirme yaptığınızı açıkladınız. Bu ülkenin vatandaşları olarak, ülke ekonomisinin iyileştirilmesi ve daha ileriye gitmesi için alınacak önlemleri, uygulanacak kararları anlayışla karşılarız ve saygı duyarız.

Yetkili sendika sıfatıyla toplu görüşme masasına oturan Memur-Sen, kamu da çalışan üyesi olsun olmasın bütün memur ve emeklilerinin haklarını korumak ve özlük haklarının iyileştirilmesi için genel olarak pazarlığa oturuyor. 2013 yılında yapılan toplu sözleşme memur ve memur emeklilerini olduğu kadar, akademisyenler, hâkim ve savcıları da kapsamaktadır. Ancak bu toplu sözleşmede memur ve emeklileri hayal kırıklığı yaşamıştır.

Sayın Şimşek’in, ‘Memura verilecek zam toplu sözleşmede belirlendi. Geriye doğru değiştiremeyiz. 2014 yılı için bir çalışma olmayacak. Toplu sözleşme gereği enflasyon farkı veremeyiz, hukuken de doğru olmaz, ancak 2015 yılında oransal bir artış söz konusu olacak,” açıklamaları bize samimi gelmedi.

Bilindiği gibi Hâkim ve savcılara yüzde 10 ile yüzde 35 arasında 1.155 lira seyyanen zam yapılması kararlaştırıldı. Bu zamların bütçeye maliyeti ise 220 milyon liradır. Meclis’e gönderilen Yükseköğretim Personel Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısında Akademisyenlere 2016 yılından itibaren geçerli olmak üzere 726 lira ile 835 lira arasında zam yapılması öngörülüyor.

Bunun bütçeye maliyeti ise 1,1 milyar liradır. Dolayısıyla toplu sözleşme hükümleri bütün kamu memur ve emeklileri için geçerli olduğuna göre, belirtilen unvandaki kamu görevlilerine yüksek oranda zam verilecek olmasını manidar buluyoruz. Bazı imtiyazlı memur sınıfı için düzenleme yapılırken ekonomik ve hukuki boyutları hiç düşünülmüyor.

Ama memur ve emeklileri söz konusu olduğu zaman hukuken mümkün olmadığını vicdanınız sızlamadan söyleyebiliyorsunuz.

Devlet eliyle hem ayrıcalıklı sosyal sınıf hem de sınıflar arasında uçurum oluşturuyorsunuz. Bu uygulama sosyal hukuk devleti ilkelerine aykırıdır. Memur ve emeklilerin durumunu iyileştirin. Onlar, bu devletin üvey evladı mı? ”

Diyanet Haberlere dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YORUMSUZ.... 2014-11-02 02:31:16

Bu uygulama sosyal hukuk devleti ilkelerine aykırıdır. Milletvekillerine de aynı zam yapılmıştı ve sonra öğretim görevlilerine yapıldı.Hakim savcı öğretim görevlileri devlet lojmanlarında oturuyorlar.Millet vekilleri ise eski konutlarından çıkarılıp beş kat fazla maaşlarına zam yaptırılıp daha iyi konutlara taşındılar.Bursada memürüm aldığım 2200 verdiğim kira 760 tl.Sebep iki çocuk okutuyorum mecbur Yoksa servis parası vereceğim.Çocuklarımı besleyemiyorum.FAKÜLTEYİ BEŞ YIL ÖRGÜN OLARAK KREDİ YURTLARINDA YARI AÇ YARI TOK OLARAK OKUDUM. mezunuyum.14 YILDIR BU DEVLET İÇİN ÇALIŞIYORUM.

Avatar
muhammet ünal 2014-11-05 12:56:32

Memur-sen genel başkanı ve yardımcısı Diyanet-sen genel başkanı mehmet bayraktutar maalesef bağlı bulunduğu camiayı gerektiği gibi savunamadı ve öğretmenlere yüksek yargı organlarına ve diğer bazı kesimde çalışan örneğin öğretim elemanlarına anormal zam yapılırken İmamların maaşlarına en ufak bir iyileştirme yapılmayarak bizleri ters köşe yaptı.Bu sendika da kalmanın artık esprisi kalmamıştır.