Mersin Üniversitesi'ne İlahiyat Fakültesi İstiyoruz

Diyanet Sen Mersin İl Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ ''Mersin Üniversitesi'ne İlahiyat Fakültesi İstiyoruz'' dedi.

Mersin Üniversitesi'ne İlahiyat Fakültesi İstiyoruz

Diyanet Sen Mersin İl Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ ''Mersin Üniversitesi'ne İlahiyat Fakültesi İstiyoruz'' dedi.

01 Haziran 2014 Pazar 23:17
Mersin Üniversitesi'ne İlahiyat Fakültesi İstiyoruz

GÖRGÜLÜ yaptığı açıklamada:

Mersin ilimizin Genel nüfusu 2013 yılı sayımına göre bir milyon  yediyüz beş bin dir.   (1.705,880) dir. Yurdumuzun her ilinde göç alan dolayısıyla nüfusu hızla artan nüfusu her yıl yaklaşık 40 bin artan bir ilimizdir.
        
03 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Mersin üniversitesi  bugün 35 bine yakın öğrenci mevcudu ile Tıp dan Mimarlığa, Tarih den Felsefeye ,Arkeoloji den Matematiğe kadar yaklaşık 41 bir dalda 4 yıllık , yetmişe yakın bölümle iki yıllık lisans ve önlisans dallarında eğitim öğretim vermektedir.Üniversite bünyesinde Giyim Üretim Teknolojisi,Kozmetik,Saç Bakımı Ve Güzellik hizmetleri vb gibi birimde eğitim verilmesine rağmen  İlahıyat gibi hayatın her alanından ihtiyaç duyulan bir bilim dalının ilahiyat eğitiminin bulunmaması hem şehrimiz insanı hem de üniversitemiz için büyük bir eksikliktir.

Oysaki İlahiyat Fakültelerimizde;  İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılmakta,. Mezunların önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri öğretmenliği yaptıkları gibi  diğer bir kısmı  Diyanet işleri başkanlığımızın istihdam ettiği birimlere elaman ihtiyacını karşılamaktadır.
 
İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek, bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.
 
Öğrenimlerini başarı ile bitirenler görev yerlerine göre Diyanet işleri başkanlığında “Müftü ,Vaiz,İmam Hatip,Müezzin Kayyım  olarak görev yapmakta, Milli eğitim bakanlığı bünyesinde  Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar  ortaokul, lise ve denge okullarda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini, imam hatip liselerinde meslek derslerini okutmaktadırlar.
        
Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okullarının  açılması, ortaokul ve liselere din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin olması , ayrıca bu okullarda seçmeli   temel dini bilgiler, Kur’an-ı Kerim ve Hz Muhammed’in hayatı gibi derslerin konmasıyla birlikte bu derslere girecek öğretmen ihtiyacı artmış yeteri kadar ilahiyat mezunu bulunmadığı için bir çok okulda bu derslere hiç ilgisi olmayan öğretmenler  girmektedir.
     
Şehrimizin manevi kalkınmasında çok önemli görevler icra edecek ilahiyat fakültesinin açılması halinde şehrimize araştırma görevlisinden profesörüne varıncaya kadar  yüzlerce  akademisyen ve din alanında kariyer yapmış bilim insanı gelecektir. Bunların çalışmaları şehrimize manevi bir güzellik katacaktır. 
 
 
 
Oysaki nüfusu yapısı Mersin ilimizden çok küçük olan
Gümüşhane  de (    nüfusu   230.251)
Karabük de ( nüfusu   190.424) 
Iğdır  da  (nüfusu   128.586 )
Kilis de nüfusu ( 75.620)
Bayburt   da (  nüfusu 75.620 )
 Bingöl  de( Nüfusu 265.514
Iğdır da ( nufusu190.424 )
Hakkâri  de  ( nüfusu 273.041 )
nüfuslu 475.255  Şırnak Üniversitesinde  İlahiyat  fakülteleri olduğu halde Büyükşehir olan nüfusu iki milyona yaklaşan Mersin İlimizde ne yazık ki  üniversite açılalı 22 sene geçmesine rağmen henüz bir ilahiyat fakültesi açılamamıştır.
 
      Bu vesileyle Diyanet-Sen Mersin Şubesi olarak başta sayın valimiz Hasan Basri GÜZELOĞLUNA, Siyasi partilerimizin tüm temsilcilerine.Mersin üniversitemizin değerli Rektörü sayın  Prof. Dr. K. Suha AYDIN a ,Belediya başkanlarımıza ,Mersinde faaliyette bulunan tüm STK sivil toplum örgütlerine ,kamu kurum ve kuruluşlarına çagrı yapıyoruz , bu sorunun çözümü için her türlü gayret ve desteklerini bekiliyoruz . Kamuoyuna saygıyla duyurur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
the imam 2014-06-02 14:39:14

mersin napsın ılahıyatı...ılahıyat acılacak ortammı var mersınde...:)

Avatar
magdur 2014-06-02 18:42:39

Bu isteginiz biraz erken degilmi bence biraz daha bekliyelim

Avatar
alii 2014-06-03 00:34:37

kardesşim olaya artık bu kadar populer yaklaşmayın.her kose basında ilahiyat mı olur 60 küsur ilahiyat oldu.. bunları nerede istihdam ededceksinız.. kalıte yerlerde.ilatamıydı dısardan 4 yıla tamamlamaydı.iki yıllıktı lisans tı.. yahu yeter çekin ellerinizi..içeriği geliştirmeye bakınn...var olan ilahiyatlar vahim durumdaa. allahdan korkunn. bu kadar milleti bir umuda hapsedip vebale giriyorsunuzz..yarın öbur gün ilahiaytçı genç nesil pazarda karpuz satmaya başlar..etmeyin eylemeyinnn...

Avatar
musa İBİLOĞLU 2014-06-03 09:49:39

Ahmet hocamızı sonuna kadar destekliyorum her bölümü mevcut olan üniversitemizde neden ilahiyat olmasın bu büyük bir eksiklik bazı yorumcuların ilahiyatın açılmasına karşı olmalarına bir anlam veremiyorum bizim çocuklarımız başka illerdeki üniversitelerde okuyacağına kendi üniversitemizde okusa daha iyi olmazmı Ahmet hocam allah sizin ve sizin gibilerin yar ve yardımcısı olsun. sonuna kadar destekliyoruz