Mersin / Yenişehir’de mabetsiz mahalleler oluştu

Diyanet-Sen Mersin Şb Bşk Ahmet GÖRGÜLÜ Mersin / Yenişehir’de yaşanann Cami sıkıntısı ve bu sıkıntının bir an önce çözüme kavuşturulması için yetkilileri göreve çağırdı.

Mersin / Yenişehir’de mabetsiz mahalleler oluştu

Diyanet-Sen Mersin Şb Bşk Ahmet GÖRGÜLÜ Mersin / Yenişehir’de yaşanann Cami sıkıntısı ve bu sıkıntının bir an önce çözüme kavuşturulması için yetkilileri göreve çağırdı.

13 Kasım 2014 Perşembe 10:52
Mersin / Yenişehir’de mabetsiz mahalleler oluştu
banner283
3194 Sayılı İmar Kanununa 4380 sayılı Kanunla eklenen ek 2, madde ile İmar planların tanziminde planlanan beldenin bölgenin şartları ile müstakbel ihtiyaçları göz önünde tutularak luzumlu cami yerleri ayrılır.İl, ilçe ve kasabalarda müftünün izni alınmak ve imar mevzuatlarına uygun olmak şartı ile cami yapılabilir;  hükmi getirilmiştir

19.07.2003 Tarih ve 25173 Sayılı  Resmi Gazete,de yayımlanmış olan 4928 sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 9. Maddesinde  03.05.1985 tarih ve 3194 sayılı İmar kanunuda yer alan cami ibareleri,ibadet yeri olarak ve ek 2 maddesi de aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Ek Madde2-İmar planlarının tanziminde planlanan beldenin  ve bölgenin şartları ile müstakbel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak lüzumlu ibadet yerleri ayrılır. İl,İlçe ve kasabalarda mülki idare amirinin izni alınmak ve imar mevzuatına  uygun olmak şartıyla ibadethane  yapılabilir, denilmektedir.

02.11.2012 1985 tarih ve 18916 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan imar planı  yapılması değişiklerine ait yönetmeliğin değişik 10. Maddesi, hazırlanacak her ölçeklere imar planlarının yapım ve değişiklerinde planlanan beldenin ve bölgenin şartları ile gelecek deki gereksinimleri göz önünde tutularak sosyal ve teknik donatı alanlarında ek 1 deki tabloda belirtilen asgari standartlara uyulur. ek 1 e tablosuna göre
1-Küçük Cami        2.500 m2
2-Orta Cami           5.000 m2
3-Büyük Cami       10.000 m2   asgari alan ayrılır denilmektedir.
 
 
Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan  19 L-1  paftada 2210 ada 1 numaralı parselde bulunan 1909 m2 lik yerin cami alanına dönüşüp dönüşmeyeceğinin bildirilmesine dair belediyeden  istenen bilgide belediyenin 005/2-244-284-3247 sayı esaslı cevabi yazıda 2 Eylül 1999 tarih ve 23804 sayılı resmi gazetede yayımlanan  İmar Planı Yapılması ve Değişikliklerine ait Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılası Hakkındaki Yönetmelik hükümlerinin ek 1 deki camiler bölümünde belirtilen asgari alan büyüklüklerinde küçük cami için 2500 m  alan ayrılması gerekçe gösterilerek   alan büyüklüğünün 1909 m  olması nedeniyle söz konusu taşınmazın imar planında cami alanına dönüştürülmesi uygun değildir diye cevabi yazı yazılmıştır.
 
     
Büyükşehir il ve ilçe merkezlerinde arsa fiyatları çok yüksek olduğundan vatandaşlar bağış yapmaktan kaçınmakta ve cami yeri bulunamamaktadır. Yenişehir ilçe nüfusu 215 bin olmasına rağmen ilçede cami sayısı köyler dahil 39 dir.   

Mersin’in Merkez ilçelerimiz den  215 bin nüfuslu Yenişehir’de, cami yaptırmak isteyen vatandaşlarımız  arsa bulunmayışı yüzünden zor durumda kalmaktadır. Bu kadar yoğun nüfusun olduğu Yenişehir ilçemizde sadece  39 cami  bulunurken,  Bu sayı Toroslar’da 123, Akdeniz’de 103 ve Mezitli’de ise 75 cami bulunmaktadır. Özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu sahil bandında sadece Muğdat Camii bulunmaktadır, “Yenişehir ilçemiz 215 bin nüfusu bulunan anakent ilçelerimizden birisidir. İlimizin kuzey kısmında yeni imar ve inşaat alanlarının çok olduğu bir yeni yerleşim bölgesi olması sebebiyle yeni yerleşim alanları belediyemizin izin ve kontrolünde yapılaşmaktadır. Belediyelerimizin imara açtıkları yerlerde sosyal alanların oluşturulması kanuni bir zorunluluktur. Yani imara açılan yerlerde okul yeşil alan parklar ve ibadet yerlerinin de ayrılması gerekmektedir. Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği KİPA  avm de FORUM avm de YAT Limanı MARİNADA  cami veya mescit bulunmamakta ,olanlarda ihtiyaca cevap verecek fiziki yapıya sahip değildir.
       
Sosyal belediyecilik halkın tüm ihtiyaçlarını dikkate alarak, yapılan hizmet ve çalışmaların  tümüdür.   “Belediye başkanımız Sayın İbrahim GENÇ  ikinci dönem belediye başkanlığı yapmaktadır. İlk dönem görev süresinde  imara açtığı  yerlerde hiç cami için yer ayırmışmıdır merak ediyoruz.   
     
Sayın başkanımızda bu konuda duyarlı davranacağını ümit ediyor ve imara açılan yerlerde ibadet alanlarının da oluşturulması noktasında da gerekeni yapmasını bekliyoruz.
       
Siyasi irade de en kısa sürede imar yasasında değişiklik yaparak istenen zaruri alanı küçültmelidir ve 28 şubat sürecinde 1998 yılında çıkarılan bu yasayı değiştirerek bu sıkıntıların son bulmasına fırsat vermelidir.
      
Eğriçam mahallemizin nüfusu 50 bin bir  cami bulunmaktadır.15 Bin nüfuslu Batıkent mahallemizde, Nüfusu 22 bin olan Hürriyet mah  , Nüfusu 15 bin Limonluk Mah.,Nüfusu 25 bin  olan Dumlupınar mahallelerimizde hiç cami bulunmamaktadır
 
   


Yenişehir ilçemiz kurulduğundan bugüne kadar 20 yıldır devaasa site ve mahalleler oluşmasına rağmen belediyece ayrılması zorunlu olduğu halde bir tek cami yeri ayrılmamıştır.
    
      
Türkiyemizin hiç bir yerinde böylesine bir durum söz konusu değildir. İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızın bu gereksinimlerinin karşılanması için başta Mersin Büyükşehir ve Yenişehir Belediye başkanlarımızdan duyarlılık bekliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

Diyanet Haberlere dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.