Müftüler Birliği'nin "Diyanet'ten Beklentileri"

Müftüler Birliği Derneği, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Müftülerin Beklentilerini haber sitemiz için özel açıklamalarda bulundu. İşte o beklentiler..

Müftüler Birliği'nin "Diyanet'ten Beklentileri"

Müftüler Birliği Derneği, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Müftülerin Beklentilerini haber sitemiz için özel açıklamalarda bulundu. İşte o beklentiler..

03 Aralık 2015 Perşembe 09:01
Müftüler Birliği'nin

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK
 
Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez’in görev süresinin bir dönem (beş yıl) daha uzatılmasının Müftüler Birliği Derneği yönetimi olarak memnun olduklarını dile getiren yöneticiler, bununla birlikte bir çok hususun tekrardan gözden çekilerek personelin rahatlaması adına bazı adımların atılması gerektiğini dile getirdiler.

Müftüler Birliği, Yeni döneme dair talep ve beklentilerini Diyanet İşleri Bakanımız Sayın Mehmet Görmez ve kamuoyu ile şu şekilde paylaştılar.
 
1- Diyanet Merkez ve Taşra teşkilatının sesi olan Derneğimiz, Diyanet'in reorganizasyon ve problemleriyle ilgili yapıcı teklif ve gereken hallerde yapıcı eleştirilerini geçmişte olduğu gibi bundan böyle de sürdürmeye devam edecek; Milletimizin ve Başkanlığımızın değerlerinin, önceliklerinin ve hassasiyetlerinin savunulmasına özen gösterilecektir. 
 
2- Başkanlığımızın, özellikle son beş yıldır din hizmeti sunan personelin daha iyi yetişmesine, bilgi ve görgülerinin artmasına, irşat hizmeti veren halkaya İmam-Hatiplerin de katılmasına, Kıraat ve güzel Kur’an okumada, altı aylık ve daha uzun süreli “Hizmet İçi Eğitim Kurs ve Seminerlerini” yaygınlaştırmasındaki uygulamalarının yararlı olduğu değerlendirilmektedir.   
 
3- Hac, umre, yurt dışı görevlendirmeleri, şef, müdür, vb. kadrolara atanma için; imtihan ve puanlama sisteminin sürdürülmesi arkadaşlarımızın potansiyellerini geliştirmelerine vesile olması ve liyakatin öncelenmiş olması açısından yararlı görülmektedir.  


Müftülerin Diyanet'ten Beklentileri
 
4.Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü yardımcılarının liyakat, bilgi, birikim, özgüven, temsil yeteneği ve görev yaptıkları il ve ilçelerdeki başarı ve performanslarının objektif kriterlerle değerlendirilerek görevde yükselmelerinin sağlanmasının gerekliliğine inanılmaktadır. 
 
5- 2012 yılından itibaren savunduğumuz ve Başkanlığın da desteklediği “Özerk Diyanet”in hayata geçirilmesi için Hükümet yetkilileri ve ilgililerle sürdürdüğümüz çalışmalara hız verilmesi öncelikli çalışmalarımız arasında yer almaya devam edecektir. 
 
6- Diyanet Teşkilatında idareci olarak çalışmamış, Müftülük tecrübesi olmayan akademisyenlerin büyük illere Müftü olarak atanmaları halk nezdinde de bu görevlere gelmeyi hayal eden ve bunu hak eden binlerce kadro tarafından da isabetli ve tatmin edici karşılanmamaktadır.  
 
7-Bazı il müftülerinin merkeze çekilip yeni bir unvanla Diyanet’te aktif bir görev üstlenmeden maaş alıyor pozisyonunda olması Başkanlığın takdiridir. Fakat bu müftülerimizden irşat, yayın, yurtdışı ve benzeri hizmetler başta olmak üzere ciddi biçimde istifade edilebilir. Zira en büyük israf insan israfıdır. Ülkemiz, hiç çalışmadan, üretmeden, terlemeden maaş alacak yüzlerce bankamatik müftüye - bankamatik bürokrata maaş ödeyebilecek kadar zengin değildir. 
 
8- Teşkilatımızın değişik kademelerinde görev yaparken; bilgi, birikim, özgüven ve başarıları ile öne çıkan bazı arkadaşlarımızın istekleri doğrultusunda önlerinin açılması/görevde yükselmelerinin sağlanması ve böylelikle başka kurumlara geçmelerin önünün alınması uygun görülmektedir.  
 
9- İlçe müftüleri, İl Müftü Yardımcıları ve vaizlerimizin, rotasyon, atama, yer değiştirme uygulamalarında merkezin bu kadrolarda görev yapan arkadaşlarımızla daha sıcak iletişime geçerek; psikolojik, ailevi, eğitim, hastalık vb. halleri dikkate alması ve bire bir konuşmalar/görüşmeler sonucu atamaların gerçekleştirilmesinin isabetli olacağı düşünülmektedir. 
       
10- Teşkilatımızın değişik kademelerinde uzun yıllar görev yapmış bazı arkadaşlarımız; kurulan kumpas, uyduruk iftira ve karamalar sonucu geçirdikleri soruşturmalarla incitilmekte, bunların bir kısmı, görev yeri değişikliği ve ceza alma gibi hak etmedikleri uygulamalara maruz kalabilmektedirler. Bu konularda daha dikkatli ve titiz davranılması, yapılan ihbarların doğruluk derecesinin iyice araştırılması önerilmektedir. Ayrıca; mahkeme kararı ile eski vazifelerine döndürülen görevlilerin hukuk kazanımlarına saygı gösterilmesinin hukuka saygı olacağı değerlendirilmektedir.
 
11- İlçe müftüsü, İl müftü yardımcısı ve vaizlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması veya en azından emekli olacaklara bir formül bulunarak bu imkânın sağlanması konusunda geçen dönemde Diyanet İşleri Başkanımız ve siyasiler nezdinde yaptığımız başvuruların bu dönemde de takipçisi olunacaktır. Bunun sağlanması halinde birçok arkadaşımızın daha erken emekli olabileceği ve görev bekleyen gençlere kadroların açılabileceği öngörülmektedir.  
 
Saygıyla duyurulur.                                                                                   
 
MÜFTÜLER BİRLİĞİ DERNEĞİ 
 
YASAL İKAZ: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Anadolu Erenler Grubuna aittir.Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece DiNi HABERLER  tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve dinihaberler.com'a aktif link verilerek alıntılanabilir.

 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammet KARA 2015-12-03 10:17:57

Efendim Müftüler birliğinin değerli yöneticilerine şükranlarımı arz ediyorum Talepler yerindedir. Bendeniz ilave olarak şunu söylemek isterim ki hizmet içi eğitim kursları niçin genellikle Kur’an ve ezanı güzel okuma üzerine yapılır ve yapılması talep edilir. Elbette bunlar olacak lakin görevlilerimizin özellikle fıkıh bilgisine ihtiyaçları çok fazla. Merkezi camilerimizin bir kısmında sesi gayet güzel, güzel Kur'an okuyan lakin hocalık vasfı yetersiz arkadaşlarımız mevcuttur. Arz ederim.

Avatar
Muhammet KARA 2015-12-03 10:32:06

Diğer önemli bir konu 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun Siyasetle ilgilenme başlıklı 25. maddesi. Madde aynen şöyledir: Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne surette olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışlarını övemez ve yeremez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir. Bu madde aslında doğru olmakla birlikte bu kadar ağır bir ceza tabii midir? Kaldı ki bir din Gönüllüsü bu tuzağa düşürülebilir veya Allah korusun bir iftiraya maruz kalabilir.

Avatar
Muhammet KARA 2015-12-03 10:56:27

Başkanlığımız mevzuatına göre camilere imam kadrosu istenebilmesi için caminin İbadete açılış beratı olması gerekiyor (Diyanet İşleri Başkanlığı Genelgesi madde:77/3, sayfa:53) berat verilebilmesi içinde caminin iskanının alınması gerekiyor. (Genelge madde:191/1, sayfa: 136) Halbuki halk daha caminin kaba inşaatı bitmeden zemin veya bodrum kata bir mescit yapıp müftülüğe gelerek imam kadrosu istiyor. İstenmemesi gerekirken yazıp istemek zorunda kalıyorsunuz mülki amiriniz mevzuata uygun mu diye soruyor hayır diyorsunuz imzalamam diyor. Bu sefer halk niye istemiyorsun deyip sizi sıkıştırıyor. Başkanlığımız madem iskan şartı koymuş ki doğrudur o zaman kadro veya berat verirken iskan ruhsatını da istesin iskan göndermeyenlere de berat ve kadro vermesin. Bizde şu evraklar eksik olduğu için Başkanlığımız mevzuat gereği reddetti diyelim. Nasıl camilere yardım yaparken bir evrak dahi eksik olsa yardım yapılmıyor evraklar geri gönderiliyor aynısı olsun.

Avatar
ali yıldız 2015-12-03 17:33:20

9. madde de neden hep amirler zikrediliyor. acba bir imamın durumu na bakıl sa fikri doğrultusun da rotasyonu yapılsa yanlış mı olur . hep kendine yontanlar ... haliniz sırıtıyor...

Avatar
imam.konya 2015-12-03 17:41:05

sayın müftülerim tutturmuşunuz imtihan. kardeşim önce liyakat yani beceri ve aşk lazım. adam imtihanda puanı iyi ama kaşarlanmış hizmet aşkı yok alacagı harcırahı düşünüyor. bir hafta on günlük umrede harcırah az diye mazeret belirtip gitmeyen amirleri biliyoruz. şu imtihan ayagından vaz geçin önce mülakat sonra imtihan deyin. bakın bir sürü hafız sizin imtihan kuralınızdan açıkta. onların yerinde liyakatı olmayanlar mihrapta. Allah aşkına polislere bakın önce fiziki sağlamlık aranır. inşaallah anlarsınız. SLMLR

Avatar
Hasan soyluer 2015-12-05 13:30:04

Müftüler Vaizleri istemiyor deyip topu taca atan hainlere MUHTIRA gibi bu güzel cevabı yazan Müftülere selam olsun....