Muharrem Ayının Anlamıyla Yaşayalım

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 25 Ekim 2014 Cumartesi gününün Muharrem ayı olarak kutlanacak olması nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Kur’an’da adı geçen 4 haram aydan biri de Muharrem ayıdır. İnşallah bu ayda Müslümanların akan gözyaşları sona erer, dedi.

Muharrem Ayının Anlamıyla Yaşayalım

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 25 Ekim 2014 Cumartesi gününün Muharrem ayı olarak kutlanacak olması nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Kur’an’da adı geçen 4 haram aydan biri de Muharrem ayıdır. İnşallah bu ayda Müslümanların akan gözyaşları sona erer, dedi.

25 Ekim 2014 Cumartesi 18:17
Muharrem Ayının Anlamıyla Yaşayalım
Şenocak, açıklamasında şunları söyledi: “Muharrem ayı, Hicri Takvime göre yılın birinci ayıdır. Haram ve yasaklanan anlamına gelen Muharrem ayının İslam âlemi için önemi büyüktür. Kur’an’ı Kerim’de 4 haram aydan söz edilir. Zilkade, Zilhicce ve Receb ayı ile birlikte Muharrem ayı da haram aylardan biridir. İslam öncesinde olduğu gibi İslam sonrasında da bu aylarda savaş yapılmaması ve barış içinde yaşanması esastır.

Müslümanlar için Ramazan ayından sonra en faziletli aylardan biri de Muharrem ayıdır. Bu ayda tutulan orucun faziletli olduğu, bu gecede kılınan gece namazının da en faziletli namaz olduğuna dair nakledilen Hadisler vardır.
Muharrem ayı, Kur’an’da geçen aylardan biri olması nedeniyle hem kutsal bir aydır, hem de 10’ncü gününde Aşure yapılıp dağıtılması nedeniyle diğer aylardan farklı özelliklere sahiptir. Âşura Gününün mübarek ve bereketli bir konumu bulunduğuna inanılır. Bu nedenle diğer günlerden farklıdır.

Muharrame ayının 10’ncu günü Aşure Günüdür. Muharrem ayının en kıymetli gecesidir. Cenabi Allah (c.c), Fecr Sûresinin 2’nci âyetinde; “On geceye yemin olsun” diye buyurmaktadır. Buradan Aşure Gününün Allah katındaki yeri ve önemini anlamamız mümkündür. Allah (c.c)’ın pek çok duayı Aşure gününde kabul ettiğine dair rivayetler vardır.
Muharrem ayının 10’ncu gününde Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi Kerbelâ'da Yezid'in ordusu tarafından katledilmiştir. İslam dünyasını yasa boğan bu olayın yanı sıra, Cenâb-ı Hak’ın ikram kapısını açtığı gündür. On peygamberine on çeşit ikramda bulunarak bu ayın 10’ncu gününün kutsiyetini arttırdığına dair Hadis-i Şerifler vardır.  Âdem (a.s.)’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris (a.s)'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim (a.s)'ın ateşte yanmaması, Yakup(a.s)'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Eyyüb (a.s.)’in hastalığının iyileşmesi, Musa(a.s)’nın Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı firavun’dan kurtarması, Yunus (a.s.)’un balığın karnıdan çıkması, İsa (a.s)’nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi olayları bütün hadis kitaplarında geçmektedir.  Muharrem ayı bereket ve feyz ayıdır. Yüce Allah(c.c)’ın ihsan ve keremini kullarının üzerine akıttığı, yeryüzünün bolluğa kavuştuğu aydır.
 
İslam âlimleri, Muharrem ayının 10’ncu gününde daha fazla ibadet etmişler ve ibadete daha fazla zaman ayırmışlardır. Diğer günlerde olduğundan daha fazla hayır işleriyle meşgul olmuşlardır. Bu nedenle Muharrem ayını iyi değerlendirmek, gafil olup, gaflette kalmamak için Allah (c.c)’ın lafzını dilimizden ve gönlümüzden düşürmememiz gerekir.
Yarın başlayacak olan Muharrem ayının başta ülkemize, daha sonra İslam coğrafyasındaki bütün Müslüman kardeşlerimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu ayın anlam ve öneminin anlaşılmasını, bu ayın akan kanı, Müslümanların gözyaşlarını, İslam âleminin içinde bulunduğu kin, nefret ve düşmanlıktan kurtarmasını, bolluğa, berekete ve kutsiyetiyle günahlarımızın affına mazhar olmasını Yüce Allah (c.c)’tan diliyor ve temenni ediyorum.”
Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.