Murakıplar Taleplerinde Haklıdır

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatlarında görev yapan murakıpların sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor.

Murakıplar Taleplerinde Haklıdır

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatlarında görev yapan murakıpların sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor.

02 Şubat 2015 Pazartesi 12:32
Murakıplar Taleplerinde Haklıdır

Din-Bir-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan her kademedeki görevlilerin sorunlarını gündeme getirdik. Bu sorunları Başbakanlık makamına, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunarak çözüm bulunmasını istedik. Israrla gündeme getirdiğimiz sorunlar ve çözüm önerileri, ilgili ve yetkili kişiler ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından gündemlerine almak zorunda kalmışlardır, diyen Şenocak, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatlarında görev yapan murakıplar, icra ettikleri görevleri gereği zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Bu konulara başka bir açıklamamızda değineceğiz, ancak bugün için en önemli sorun maaş, tazminat ve katsayı sorunudur. Murakıpların mali haklarının öncelikli olarak yeniden düzenlenip iyileştirilmesi gerekmektedir. Çünkü murakıpların maaş, tazminat ve katsayı konularında çok ciddi kayıpları var. İfa ettikleri görevin idari, hukuki ve sosyal konumu nedeniyle önemi ve riski var. Bu nedenle mali kapılarının giderilmesi zorunludur.

DiNiHABERLER.COM

Mali hakların düzenlenmesi için gerekçeler


Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında ağırlıklı olarak denetim, ön inceleme, inceleme ve soruşturma gibi uzmanlık gerektiren hizmetler murakıplar tarafından ifa edilmektedir. Aynı görevi yapan diğer kamu kurumlarındaki emsallerine göre maaş, tazminat ve katsayı uygulamaları ile özlük hakları bakımından farklı uygulamalara tabi tutulmaktadırlar.

Hatırlanacağı gibi 13.07.2010 tarihinde yürürlüğe giren 6002 Sayılı Kanunla murakıplık unvan ve görevleri kademeli olarak kaldırılmış, uygulamada aksaklıklar yaşanması üzerine 653 sayılı KHK’nin 10’ncu maddesi ile murakıplık görevi yeniden ihdas edilerek 400 adet kadro tahsisi yapılmıştır. 6002 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat kanununda, personelin mali ve özlük hakları ile ilgili olarak yeni düzenlemeler yapılmış, ancak murakıplığın kademeli olarak kaldırılması düşünüldüğünden herhangi bir düzenlemeye gidilmemiştir.Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanununa dayanarak hazırlanan, DİB Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre murakıpların atama işlemlerinin daire başkanının teklifi üzerine genel müdür onayı ile yapılacağı” hükme bağlanmış, aynı yönetmeliğin 32/1-b maddesine göre murakıp “… şube müdürü, yayınevi satış müdürü, vaiz ve cezaevi vaizi ile eşdeğer kadro” sayılarak 2. Kademede yer almıştır. Murakıplar 2. Kademe de yer almasına rağmen tazminat ve ek ödemeler konusunda 3. 4. ve 5. hatta 6. kademe de yer alan memurların tazminat ve ek ödeme oranlarının dahi altında kalmakta, onlardan daha az ücret almaktadır.

Anayasamızın 10. Maddesine göre; ’Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. Kanun önünde eşitlik ilkesinin amacı, birbiriyle aynı durumda olanlara ayrı kuralların uygulanmasının ve ayrıcalıklı kişi ve toplulukların yaratılmasının engellenmesidir. Aynı durumda bulunan kimi kişi ve topluluklara ayrı kurallar uygulanarak yasa karşısında eşitliğin çiğnenmesi yasaklanmıştır.’

Bu gerekçeler dikkate alındığında murakıpların mali haklarının yeniden düzenlenerek iyileştirilmesi zorunludur. Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün çalışanlarına karşı hakkaniyetli olmak zorundadır. Personelinin hak ve hukukunu korumak ve kollamak zorundadır. Bunu yapması hem dini hem vicdani hem de hukuki zorunluluktur. Din-Bir-Sen olarak, murakıplara mali haklarının verilmesini ve Anayasa’nın Eşitlik İlkelerine Uyulmasını istiyoruz.”dinihaberler.com


dinihaberler.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2015-02-02 13:08:42

Imamlari ayarlamaya başka ne yapıyorlar. Her gelen şikayeti araştırmadan hemen cemaate inanıp Imamlari daireye çağırıp bir de haksız mis gibi imama ders veriyorlar

Avatar
murakıp5 2015-02-02 14:51:00

Sayın başkanım! Murakıpların durumunun düzeltilmesi noktasında konuyu gündemde tutmanızdan ötürü çok teşekkür eder desteğinizin devamını bekleriz.

Avatar
Murakıp Sivas 2015-02-02 15:47:10

SAYIN BAŞKANA TEŞEKKÜR EDİYORUZ. KONUYU GÜNDEMDE TUTTUĞUNDAN DOLAYI. BU MESELE KANGREN HALİNE GELMEDEN ÇÖZÜLMELİDİR. SAYIN DİB BAŞKANIMIZ VERDİĞİNİZ SÖZLERİN ARKASINDA DURUN. HER SEFERİNDE AĞZIMIZA BİR PARMAK BAL ÇALMAYI BIRAKIN. ARTIK SOMUT SONUÇ İSTİYORUZ.

Avatar
murakıp hüseeyin 2015-02-02 16:32:36

Ankara yı aradık 200-500 arası düzenleme olacak

Avatar
imam 2015-02-02 16:49:53

hallerinden memnun değilseler geldiklere yere yani imamlığa geri dönsünler
takla atarak gelmişlerdi gelirken şimdi de şikayetçiler anlamak mümkün değil
bilmiyorlar mıydı maaş durumunu

Avatar
HAS 2015-02-02 19:12:27

SAYIN BAŞKAN ŞÜBE MÜDÜRLÜĞÜNE ATANAMAYAN MAĞDURLARA NEDEN BU İLGİYİ DSTMDİ

Avatar
flaş 2015-02-03 08:17:22

maaşınıza bir şey yansımadıktan sonra bir şeye inanmayın. zira diyanette ancak iş olduktan sonra inanmak gerekir. zira biz vaizlere yıllardan beri vaatler yapılıyor. ancak daha vaadin v sini bile görmedik.