Murakıpların Statü, Özlük ve Mali Haklarında İyileştirme Yapılmalıdır

Murakıpları unutturmayacağız, onların sorunlarını açıklamaya devam edeceğiz, diyen Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda murakıplık mesleğinin önemini herkes biliyor. Ancak onların sorunlarını göz ardı ediyorlar, dedi.

Murakıpların Statü, Özlük ve Mali Haklarında İyileştirme Yapılmalıdır

Murakıpları unutturmayacağız, onların sorunlarını açıklamaya devam edeceğiz, diyen Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda murakıplık mesleğinin önemini herkes biliyor. Ancak onların sorunlarını göz ardı ediyorlar, dedi.

30 Ocak 2015 Cuma 02:25
Murakıpların Statü, Özlük ve Mali Haklarında İyileştirme Yapılmalıdır
banner283

Şenocak, konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Anayasa’nın eşitlik ilkesi zedelenmemeli. Zedelendiği takdirde devlet yara alır. Anayasa’nın “VII. Ücrette adalet sağlanması üst başlıklı 55. Maddesine göre; ‘Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.’ Hükmü amirdir, diyen Şenocak şunları söyledi: “Bürokrasideki ücret oranının adil biçimde kurulması, verimli hizmet alabilmenin ana kriterlerinden biridir. Kamu personeline yapılan ödemeler ve bu personel tarafından yürütülen hizmetler toplumda gelirin yeniden paylaşılmasını temin eder. Kamu personeli ödemeleri, yalnızca bütçe gider kalemi değil, milli gelirin dağılımı bakımından da değerlendirilmesi gereken harcama kalemleridir. Memurluk statüsü, mali hak sisteminin kendine özgü yapısıyla güvence sistemini sağlamlaştırma özelliğine de sahiptir. Ayrıca 666 sayılı KHK ile eşit işe eşit ücret düzenlenmesi göz önünde bulundurulduğunda; İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki maarif müfettişlikleri örneğinde olduğu gibi, İl Müftülüklerine bağlı İl Rehberlik ve Denetim Başkanlıklarının kurulması ve mevcut murakıpların Müfettiş/Denetmen unvanı verilmek suretiyle statü, özlük ve mali haklarında iyileştirmeler yapılması gerekmektedir. Murakıplar 2. Kademe de yer almasına rağmen tazminat ve ek ödemeler konusunda 3. 4. ve 5. hatta 6. kademe de yer alan memurların tazminat ve ek ödeme oranlarının dahi altında kalmakta, onlardan daha az ücret almaktadır.

Anayasamızın 10. Maddesine göre; ‘Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır. Kanun önünde eşitlik ilkesinin amacı, birbiriyle aynı durumda olanlara ayrı kuralların uygulanmasını ve ayrıcalıklı kişi ve topluluklar meydana getirilmesini engellemektir. Aynı durumda bulunan kimi kişi ve topluluklara ayrı kurallar uygulanarak yasa karşısında eşitliğin çiğnenmesi yasaklanmıştır.’

Din-Bir-Sen olarak, murakıpların maaşlarında Anayasa’nın eşitlik ilkesinin uygulanmasını istiyoruz. Tazminat ve ek ödemelerinin, kendileriyle eş değer kadroya sahip memurlarla eşitlenmesini istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın murakıplara üvey evlat muamelesi yapmasını yadırgıyoruz. Bir an önce murakıpların özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi gerektiğini, bunun hem vicdani hem de Anayasa’nın eşitlik ilkeleri bakımından zorunlu olduğunu düşünüyoruz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murakip 2015-01-30 07:28:50

Tesekkurler baskanim.

Avatar
Mehmet Hoca 2015-01-30 09:44:57

Dinr-Bir-Sen'e teşekkür edriyorum. Basın açıklaması etkili oldu. DİB özlük haklarımızın düzeltileceği açıklamasını yaptı. Diyanet Sen'i hem kınıyor, hem de hakkımızı helal etmiyorum. Bizleri resmen satıyorsunuz. Bizim hakkımızı aramıyorsunuz. Koltuğunuzda rahat rahat oturuyorsunuz. İşte Din-Bir-Sen... Bir de elinde yetki olsa kimbilir neler yapar. Bize yatan, uyuyan, hakkımızı aramayan sendika lazım değil. Diyanet-Sen birgün silineceksiniz. O zaman kimsenin yüzüne bakamayacaksınız. Hangi sendika bizim için çalışıyorsa Allah onlardan razı olsun. Allah Din-Bir-Sen'den razı olsun.

Avatar
Hasan Hoca Soruyor! 2015-01-30 09:50:12

Admin, Diyanet-Sen'in reklam içeren öyle haberlerini yapıyorsunuz ki, sanki Diyanet-Sen üyesiymişsin ya da onlardan para alıyorsun. Bizim için çalışan, bizim sorunlarımızı gören ve hiç çekinmeden kamuoyuna açıklayan sendikaların arkasındayız. Bunun en bariz örneği işte Din-Bir-Sen. Diyanet-Sen ne yapıyor? Arkadaşlarımıza baskı yapıyor, hak yiyor, hukuku çiğniyor. Bu sendikanın üyesiyim. Mecburiyetten üye oldum. Ama bilinki vicdanen rahat değilim. Sarı sendikacılık yapıyorlar. Özlük haklarımız düzeltilirse bilinki Din-Bir-Sen'in bu çıkışları sayesinde düzeltilecek.

Avatar
imam 2015-01-30 11:57:41

Din Birsen birazda imamlari dile getir hep yuksekleri değil imamlari unuttum galiba

Avatar
Murakıp 2015-01-30 15:06:47

Sevgili dostlar bu mesele imam müezzin murakıp meselesi değildir. Bakıyorum bazı arkadaşlar murakıp hakkı denince bir yerlerine bir şey batmış gibi hopluyorlar. Ayıptır günahtır....

Avatar
Murakıp 2015-01-30 15:07:48

Din Bir Sen'i tebrik ediyor, Allah gayretlerinde muvaffak eylesin.

Avatar
Cengâver 2015-02-01 00:42:59

Bütün memurlar sıkıntıda agaaa! Sadece 300 murakıp mı sıkıntılı? Beğenmeyen murakıp sıkıysa dönsün imamlığa Allah Allaaaaah!!!!!