'Nakillerde görev süreleri dikkate alınmıyor'

DİYANET HABER- Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin ''Camii görevlilerinin nakillerinde geçici görev süreleri dikkate alınmıyor” dedi.

'Nakillerde görev süreleri dikkate alınmıyor'

DİYANET HABER- Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin ''Camii görevlilerinin nakillerinde geçici görev süreleri dikkate alınmıyor” dedi.

10 Mart 2016 Perşembe 21:34
'Nakillerde görev süreleri dikkate alınmıyor'
banner283
Grup Sayfamız için

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin ''Camii görevlilerinin nakillerinde geçici görev süreleri dikkate alınmıyor” dedi.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin  konuyla ilgili yapmış oluğu basın açıklamasına;

Cami görevlilerinin nakillerinde geçici görev sürelerinin dikkate alınmamasından dolayı yaşanan maduriyetlerin ve hak kayıplarının giderilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığına yazılı olarak talepte bulunduk. 

Cami görevlileri nakil sınavlarında 3 aydan fazla başka yere geçici görevlendirilenlerin hizmet yılı puan hesaplanmasında geçici görevlendirildiği yerde geçen sürenin değerlendirmeye alınmadığını görülmektir.

Cami görevlilerinin nakillerinde geçici görev ile 3 aydan fazla başka yere görevlendirilenlerin geçici görevde geçen sürelerinin dikkate almaması mevzuata uygun değildir.

Sınav Yönetmeliği Müktesep/Nitelik Değerlendirme formunda, cami görevlileri çalıştıkları 10 (on) yıla kadar her bir görev yılı için 3 puan, 10 (on) yıldan 30 (otuz) yıla kadar her bir görev yılı için 1 puan alabilmektedir.

MÜKTESEP/NİTELİK DEĞERLENDİRME FORMUNDA KISITLAYICI BİR HÜKÜM BULUNMUYOR.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği, Müktesep/Nitelik Değerlendirme formunda cami görevlilerine yönelik yurtdışı görevine ilişkin kısıtlayıcı bir hüküm bulunmamaktadır.

CAMİ GÖREVLİLERİ GRUP VE SINIF HİZMETİNE TABİ DEĞİLDİR HER GÖREV YILI PUAN OLARAK DEĞERLENDİRİLİR.

Cami görevlileri grup ve sınıf hizmetine tabi olsalardı ilk atamalarında o zaman sadece 4. grup il/ilçelere atamaları yapılması gerekir.

Ancak yönetmelikler incelendiğinde cami görevlileri için grup ve sınıf hizmetinden bahsedilmiyor, cami gruplarında geçen sürelerden bahsedilmektedir.


Cami görevlileri grup ve sınıf hizmetine tabi olmamasına rağmen 3 (üç) aydan fazla yurtdışı görevinde bulunanların görev yılları nakil sınavı puan hesaplamasında değerlendirilmeme yönetmeliğin yanlış yorumlanmasından ve anlaşılmamasından kaynaklanan bir uygulamadır.
 

YURTDIŞI GÖREVİ TOPLAM HİZMET YILINA SAYILIYORSA HİZMET PUANINADA SAYILMAMASI GEREKİYOR.

Cami görevlileri nakil sınav başvurularında görev süresi hesaplama bölümüne bakıldığında Toplam Hizmet Süresi 3 aydan fazla olan yurtdışı görevleri hariç    kısıtlaması cami görevlileri için hiçbir mevzuat hükümlerinde bulunmuyor.”dedi.
 
İL MÜFTÜLERI, İL MÜFTÜ YARDIMCILARI, İLÇE MÜFTÜLERİ, VAİZLER VE ŞUBE MÜDÜRLERİ İÇİN OLAN UYGULAMA CAMİ GÖREVLİLERİ İÇİN UYGULANIYOR.
 
Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin ; Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 21.maddesinde “il müftüleri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler ve şube müdürleri” grup ve hizmet sınıfına tabi kadrolar olarak sayılmaktatır.
 
CAMİ GÖREVLILERİ GRUP VE SINIF HİZMETİNE TABİ KADRO  DEĞİLDİR
 
Bilindiği üzere camii görevlileri ise grup ve sınıf hizmetine tabi kadrolar dışında kalmaktadır
 
Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre 3 aydan fazla geçici görevlendirilen ve grup ve hizmet sınıfına tabi olan il müftüleri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler ve şube müdürleri için uygulanan hüküm, yönetmeliğinin Başkanlık tarafından yanlış anlaşılmasından dolayı cami görevlileri içinde uygulanmaktatadir. Diyanet İşleri Başkanlığı  camii görevlileri nakil başvurusunda bulunan personel mağdur edilmektedir.
 
PERSONELİ MAĞDUR EDEN UYGULAMA BİR AN ÖNCE YÖNETMELİK HÜKÜMLERİYLE UYUMLU HALE GETİRİLMELİDİR
 
Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle tamamladı;
Camii görevlileri nakil sınavlarında yönetmelik hükümleri kurum tarafından yanlış anlaşılmasından kaynaklanan ve personeli mağdur eden uygulama bir an önce yönetmelik hükümlerine göre tekrar değerlendirilerek güncellenmelidir.
 
3 aydan fazla geçici yurtdışı veya başa yere görevlendirilen ve camii görevlileri nakil sınavına girenlerin görev süresinin her bir görev yılı puan olarak değerlendirilecek şekilde DİBBYS İKYS üzerinde mevzuat uygun olarak düzenlenmeli ve oluşan mağduriyetin giderilmelidir.
  
BAŞKANLIKTA ÖRGÜTLÜ SOSYAL TARAFLARLA BİRLİKTE MEVZUAT ÇALIŞMALARININ YÜRÜTÜLMELİ
 
Bağımsız Diyanet Sen olarak personeli doğrudan ilgilendiren mevzuat çalışmalarında katkı sunmaya hazırız.
Bugüne kadar yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bundan sonra herhangi bir olumsuz yaşanmaması için Başkanlıkta örgütlü sosyal taraflarla birlikte mevzuat çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir.
 
Başkanlığın sesimize kulak verip, katılımcı yöntemlerle sosyal tarafları mevzuat çalışmalarına katmaya çağırıyor; sosyal tarafların da katkı vermeye hazır olmaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.
Son Güncelleme: 11.03.2016 10:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
www 2016-03-11 11:23:42

aynen katılıyorum siz gelin van müftülüğüne bakın

Avatar
osman 2016-03-11 12:03:39

sayın gerel başkanın açıklamasını okudum. çok önemli bir konuya değinmişler, bu yüzden binlerce personel mağdur edilmektedir.
kendilerine böylesine önemli konuyu yetkililere ilettikleri için çok teşekkür ederim.

Avatar
Mağdur İMAM 2016-03-12 00:29:23

çok doğru madem sayilmiyor rotasyonda ni̇ye sayiliyor