Numan Uysal'dan Diyanet Sen'e ağır itham

Din görevlilerine rotasyon getirilmesine tepki gösteren Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, “Bu uygulama kurumun intiharı anlamına gelir”

Numan Uysal'dan Diyanet Sen'e ağır itham

Din görevlilerine rotasyon getirilmesine tepki gösteren Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, “Bu uygulama kurumun intiharı anlamına gelir”

24 Ağustos 2014 Pazar 21:58
Numan Uysal'dan Diyanet Sen'e ağır itham

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bazı yönetmeliklerde değişiklik yaparak din görevlilerine rotasyon getirmesi büyük tepki topluyor. Rotasyon uygulamasının din görevlilerini hizmet ve moral açısından çok olumsuz etkilediğini belirten Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın almış olduğu bu karar diyanet camiasında ve din görevlilerinde büyük bir hayal kırıklığı oluşturmuştur.


HİÇE SAYILIYOR

Din görevlilerinin gece-gündüz demeden fedakârca yaptıkları hizmetler bir anda hiçe sayılıyor. Yıllarca karşılık beklemeden yapılan hizmetlerin karşılığı cezalandırılmak, sindirilmek ve emekliliğe zorlanmak oldu. Din görevlilerinin zorunlu yer değişikliği anlamına gelen rotasyon, kurumun intiharı anlamına gelmektedir. Bilindiği üzere durumu tespit edilen 25 yılını dolduran din görevlilerinin zorunlu yer değişikliği uygulamasına müftülükler Ramazan Ayı içinde başlamıştır. Ancak müftülüklerin, ilgili mevzuatı ve Başkanlıktan gelen konuyla ilgili yazıları farklı anlama ve yorumlamalarından kaynaklanan sıkıntı ve karmaşalar oluşmuştur.


OLUMSUZ ETKİLER

Diğer yandan bulunduğu görev yerinde sıkıntılı olan din görevlilerinin soruşturma ile yerlerinin değiştirilmesinde herhangi bir mevzuat engeli yok iken, cami ile özdeşleşmiş ve etkili hizmetleriyle başarılı olan din görevlilerinin istekleri dışında rotasyona tabi tutulması kamu yararı açısından bir katkı sağlamadığı gibi din hizmetini de olumsuz etkileyecektir. Cami görevlileri hiç kimsenin disiplin amiri olmadığı gibi, zorunlu atamaya tabi tutulması için hiçbir akılcı gerekçe de bulunmamaktadır.


İLO’YA AYKIRI UYGULAMA

Ayrıca yine görev ve çalışma yönetmeliğiyle cami görevlilerine, camileri gün boyu açık tutma zorunluluğu getirilmektedir. Tam gün yasası benzeri bu uygulamanın gerçekleştirilmesi ve bu hususun takibi çok zor ve imkânsızdır. Bu uygulama 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirlenen çalışma saat, süreleri ve İLO sözleşmelerine aykırıdır. Fiilen uygulaması mümkün değildir. Bu uygulama başta idarecilere takibinden dolayı sıkıntı çıkaracaktır. Sonra da kötü niyetli kişilerce görevlilerin şikâyet edilmesine sebep olacağı gibi, din görevlileri için farklı ve ayrıcalıklı muameleler sebebiyle kurum iç barışı ve çalışanların huzuru da kalmayacaktır.


SENDİKALAR TEPKİSİZ

Bütün bunlar olup biterken sendikaların tepkisizliği dikkat çekmektedir. Özellikle yetkili ama etkisiz sendika Dinayet-Sen üye doyumuna ulaştığından diyanet çalışanlarının onca sıkıntılarını önemsememektedir. Olumlu olan her şeyi kendi yaptığını iddia eden, oysa diyanetin bile dikkate ve ciddiye almadığı bu sendika çalışanlar adına gerekli tavrı koyma bir yana başkanlığın din görevlilerine getirdiği onca eziyete rağmen eleştiri dahi getirememiştir.” Uysal son olarak şunları söyledi: “Şeflerin rotasyonuyla ilgili kurul idare kurulu kararlarında şeflerin rotasyonunu onaylayan sarı sendika Diyanet-Sen, ufku dar bir yapıya sahip olduğu için bugünleri göremedi ve bunun din görevlileri üzerinde de uygulanacağının biri işaretiydi aslında. Bugün de personelin sadece gazını almak için ‘Rotasyona karşıyız’ gibi söylemleri var. Bu söylemleri gülümseyerek karşılıyor, ciddiye almıyoruz, samimiyetsiz bulduğumuzu ifade ediyoruz.”


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Daire Personeli 2014-08-24 22:26:55

Rotasyon uygulaması inşallah tüm personele gelir. Ayrım yapılmaksızın.

Avatar
potansiyel vahhabi :) 2014-08-24 23:21:54

Erdoğan bile üç dönem diyor. Siz hizmete talip olan değil koltuk sevdalilarini savunuyorsunuz. Adam 5sene 10sene degil 25 sene aynı camide. Bu milletin taze kanlara ihtiyaci var. Paraya ihtiyaci varsa ulul emre itaat etsin zor geliyorsa cekilsin kenara. Imamligi namaz kaldırıp ekmek parasi kazanilan bir kurum olarak gören bi imam zaten istifa etsin. Amac hizmetse tevekkül etsin

Avatar
cengiz16 2014-08-25 00:22:08

Ratosyon uygulaması tamamen boş bir uygulamadan ibarettir. bunun savunulacak hiç bir yanı yoktur. zaten sınav yönetmeliği var boş yerlere gelmek istiyen gelebiliyor Diyanet personeli diğer kurumlar gibi deyil sabah 8 akşam 5 çalışmıyor 24 saat görevde imam zorla bir ev almış borcunu ödemeye çalışıyor hadi bakalım senin burada işin bitti başka yere ozaman bu imam ölsün daha iyi her gittiği yerde lojman yok bakın göreceksiniz bu rotasyon dan sonra eşimden boşanan veya intihar edenlerde olacak....!

Avatar
hoca 2014-08-25 00:24:22

Bu rotasyon yerinde bir karar neymis hizmet askiymis basarili insan heryerde basarilidir farkli cami gezmesi en azindan 7-8 sene sonra baska camiye gitmeli o cami tapulu mu sana Kardesim

Avatar
HATİP 2014-08-25 10:37:06

Türk diyanet vakıf seni kutluyorum.Biz din görevlilerinin sağa sola rotasyonla savrulduğu bir dönemde sadece kanunu mahkemeye taşımaktan başka bir şey yapamayan üye sayısına bakıldığında yetkili gibi görünen ama yetkilerine ipotek koydurmuş bir sendikayı artık bundan sonra tanımıyor,istifaların gelmesini ve istifa edeceğimizide bildiriyorum.Rotasyonlar başladı sendikaların bir hükmü kalmadı sendikalı olmanında manası ortadan kalkmıştır.

Avatar
hoca 2014-08-25 10:47:49

ağzına sağlık hocam.yetkili ama yetkisiz. peşkeş çeken sendika

Avatar
mağdurların sesi 2014-08-25 12:09:49

bunların sadece adı sendika hak aramak hak korumak bunlara kaldıysa yanılıyoruz bunların işi sendika yasalarından yararlanarak ye iç yat hepsi aynı birbirlerinden farkları yok eskilerin yaptığı veya yaptırdığı hzmetlerden yenileri yana ahbapları yararlandırmak diyanetin işi bu hizmet krteri ise iki fotoğraf gönder yapmacık medyatk ol yeter anlayış bu olmuş artk.merkez teşklata yok salaatin camlere yok aynı camide kadro değiştrene yok ünüversite camisine yok k.kursu öğretcsne yok uydurma veri hazırlamaya yok torpili olup beceyş yapana yok beceyişide amrn inyatifne bırak ondan sonra kul hakkı insan sevgi ve saygıdan bahset ne güzel tlkininin kurda öğün paylaştırdığı gibi adamı olmayan referansı olmayan ne yaparsa yapsın bu işin ahret yok galiba onlara göre

Avatar
nazar 2014-08-25 14:14:45

hizmet mi ezmek mi kardeşim adam bulunduğu yerde çalışmıyorsa gittiği yerde çalışacağına emin misin bunun başka yolu yokmu proje ve etkinliği olanların kabahati ne? Bence diyanete ve dine devlete telafisi mümkün olmayan yaralar açar.Zaten seminerler kurslar hizmet içi eğitimler,kardeşim verimlilikse bunlar yetmiyora vesselam saygılar