Papa, Diyanet'ten dersini aldı

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e yaptığı ziyaretin ardından yapılan ortak açıklama ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Papa, Diyanet'ten dersini aldı

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e yaptığı ziyaretin ardından yapılan ortak açıklama ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

02 Aralık 2014 Salı 14:05
Papa, Diyanet'ten dersini aldı

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e yaptığı ziyaretin ardından yapılan ortak açıklama ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Sayın Görmez, insanlık ve dinler adına çok önemli bir mesaj vermiştir. Bu nedenle Sayın Görmez’i kutluyoruz, dedi.

Şenocak, açıklamasında şunları söyledi: “Sayın Görmez, konuşmasının başında Hz. Âdem’den Hz. Muhammed’e kadar insanlığa önemli hizmetlerde bulunmuş peygamberlerin isimlerini sayarak başladı. Dinlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Anadolu topraklarında bugün bir arada yaşayan çeşitli dinlerin kardeşlik ve hoşgörü duygularıyla Hıristiyan âlemine örnek olduğunu, Türkiye Müslümanlarının, farklı inanıştaki toplumlara dinin emrettiği şekilde yaşama izni verdiğini konuşmasında değindi.

Bugün İslam âleminde Müslümanların açlığına, sefaletine, kanlarının akmasına, gözyaşlarına, katliamlara, insan hakları ihlallerine, hak ve hukuktan uzak uygulamalara neden olan, Müslümanların onurunun çiğnenmesine, kadın-çocuk, yaşlı demeden acımasızca katledilmelerine göz yuman, Müslümanları birbirine düşüren, birbirine kırdıran Hıristiyan âlemine Papa Franciscus aracılığıyla önemli mesajlar verilmiştir.İslam âlemine yapılan zulüm karşısında suspus olan, adeta Müslüman kanı dökülmesinden zevk alan Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’u İslam âlemine güven vermeyen tavırlarıyla hatırlıyoruz. İkiyüzlüdür. İslam âlemine karşı ikiyüzlü davranmaktadır. Allah’ın emirleri umurunda değildir. İlahi dinlerin birleştirici, hoşgörü, hak, hukuk, adalet gibi kavramları umurunda değildir. Papa, haçlı zihniyetinin lideridir. İslam dünyasında Müslümanların yaşadığı zulümlerden dolayı Papa Franciscus’u şiddetle kınıyoruz. Umuyoruz ki, ülkemizden almış olduğu dersi ezber eder ve ülkesine öyle döner.

Sayın Görmez’in ‘Bu medeniyet, herkesin aklını, dinini, canını, malını ve nesebini mukaddes ve aziz kabul eder. İnsanın hak ve onurunu her şeyin üstünde tutar. Hiç kimsenin dilinden, ırkından, dininden, mezhebinden ve düşüncesinden dolayı hak mahrumiyetleri yaşamasını asla kabul etmez. Bütün ilahi dinlerin mensuplarını tarih boyunca hiçbir ayrıma maruz bırakmadan, birlikte yaşatan ülkemizde, farklılıkların kolayca ötekileştirilmek istendiği ve korku duvarlarının örüldüğü bugünün dünyasında, Katolik dünyasının ruhani liderini ağırlamanın, kendiliğinden özel bir anlam taşıdığı muhakkaktır,’ sözleri Papa Franciscus’un yüzünde tokat gibi patlayan anlamlı sözlerdir.

Sayın Görmez, Hıristiyan âleminin küresel çıkarlarına hizmet eden, bu çıkarları koruyan, kollayan tüm devletlerin ilahi dinlerde yerinin olmadığını, bu devletlerin yapmış olduğu dine aykırı ve insanlık onurunu incitici uygulamalara sessiz kalan Papa Franciscus’un ve bütün Hıristiyan âleminin adeta yüzüne tükürmüştür. Dini kurumların erdemli olması gerektiğinin belirten Sayın Görmez, din mensuplarının insanlık adına çalışma yapmaları gerektiğini söyleyerek, İslam’da din mensuplarının dünya anlayışlarının altını çizerek Paya’ya insanlık dersi vermiştir. İkiyüzlü Papa, sadece insanlık dersi almamış, aynı zamanda Anadolu topraklarında bu medeniyetin nasıl inşa ettiğini ve bugüne kadar nasıl geldiğini de öğrenmiştir.

Sayın Görmez, Hz. Âdem’den başlayarak günümüzü kadar örnekler vererek bu medeniyetin dine, insanlığa, adalete, hak ve hukuka bakış açısını, önemini ortaya koymuştur. Din-Bir-Sen olarak, Sayın Görmez’in önemli ve çok derin manalar içeren bu konuşmasına katılıyoruz ve kendisini kutluyoruz.”
Anahtar Kelimeler:
DiyanetDin Bir Sen Papa
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YILMAZ 2014-12-02 17:43:39

YorumunuzÇOK GÜZEL BİR AÇIKLAMA DEĞERLİ BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM.HER KONUYA DUYARLI VE ANINDA TEPKİ VEREN BAŞKAN

Avatar
süleyman 2014-12-02 18:25:38

Haberi dikkatlice okudum bu DİNBİRSEN nin başkanı yeri gelir dobra dobra diyanetin yanlışlarını eleştirir yeri gelir güzel olan herşeyide destekler.kutluyorum senı başkanım dinbirsen bu camianın ötekileştirmeyen sendikası.

Avatar
ahıkalan 2014-12-02 20:40:25

Tamam.., papa efendi dersini aldı almasına da, keşke siz de bir dersinizi alsanız şu Diyanet'ten!..

Avatar
ahmet hoca 2014-12-03 11:41:01

dersini almış gelecek yılda yazılı ve sözlü için sınava gelecekmiş.heyhat nelerle ugraşıyoruz be