Paralele çanak tutan müftü neden görevden atılmadı?

Suçlu suçsuz ayırt edilmeli, Paralel konusunda dikkat edilmelidir!

Paralele çanak tutan müftü neden görevden atılmadı?

Suçlu suçsuz ayırt edilmeli, Paralel konusunda dikkat edilmelidir!

04 Mayıs 2015 Pazartesi 16:27
Paralele çanak tutan müftü neden görevden atılmadı?
 
Paralel yapı konusunda hükümetin mücadelesi devam ederken, devletin paralel yapının uzantılarından kurtarılarak milli iradenin hâkimiyetinin sağlanması için gösterilen çabaya Din-Bir-Sen’in başından beri destek verdiğini ve Soma’da paralel yapıyla ilgili birebir mücadele ettiğini belirten Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Soma temsilciliğimiz aracılığıyla paralel yapıyla yakından mücadele ederek bu konudaki çalışmaları destekledik. 11.12.2014 tarih ve 1144 sayılı ‘Gizli’ ibareli yazımızla Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne gönderdiğimiz yazıda Soma’da paralel yapının uygulamaları hakkında bilgi verdik. Eğer Soma paralel yapıdan temizlenmişse bunda katkımız vardır, dedi. 
 
Bir sitede “Paralel Çetenin İnine Girildi” başlıklı haber üzerine yazılı basın açıklaması yapan Şenocak, konuyla ilgili şunları söyledi:”Soma İlçe Müftüsü M.K.’nin personel arasında ayrımcılık ve kayırmacılık yaparak 657 Sayılı D.M.K’na aykırı hareket ettiği, bazı personelin idari işlemlerini geciktirmek suretiyle baskı uyguladığı, bu tür davranışların kuruma duyulan güveni ve saygınlığı zedelemesi, personelin motivasyonunu bozması, çalışma şevkini ve azmini kırması, haksız uygulamaların personeli derinden yaralaması gibi şikâyetlerin artması üzerine sendikamızca konu D.İ.B. bildirilmiş ve iddiaların incelenmesi istenmiştir. Bu konu hakkında daha öncede kurumu bilgilendirmiş ve gereğinin yapılmasını talep etmiştik. Ancak kuruma daha önce bildirdiğimiz şikâyet konularının Müftü M. K.’a önceden sızdırıldığı bilgisini de almıştık. D.İ.B.’nın bu konuda gerekli önlemleri almasını talep etmiştik. 
 
Soma’da 11 İmam-Hatip hakkında soruşturma açıldı. Yapılan inceleme sonucunda Vaiz ve 3 camii görevlisi hakkında görevden el çektirme kararı verilerek meslekten atıldılar. 8 camii görevlisi ise il dışında değerlendirilmek üzere çeşitli bölgelere atandılar. İlçe Müftüsü M.K.’nin müftü yardımcısı olarak atanmasında hakkaniyet görmüyoruz. Eğer Müftü M.K.’nin suçu sabit görülmüşse bu takdirde meslekten men edilmesi gerekirdi. Sadece vaiz ve imamların paralel yapıyla ilişkisi olduğunu düşünmüyoruz.
 
Sendikamıza gelen yoğun şikâyetlerden de anlaşıldığı gibi sadece imamların suçlu görülerek meslekten atılmaları hoş karşılanmamıştır. Bu işin başında müftü varsa ki, bize gelen ve D.İ.B.’na bildirdiğimiz konudan ve ayrıca Müftü’nün il dışına Müftü Yardımcısı olarak tayin edilmesinden de bu anlaşılmaktadır, o halde müftünün görevine son verilmeliydi. Böyle olsaydı bir daha hiç kimse paralel yapıya yardım ve yataklık yapmaya cesaret edemezdi. 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı sadece üç beş paralelci imamın yuvalandığı bir kurum mu? Buna kimse inanmaz. Paralel yapıya hiç bulaşmamış ve bunlardan uzak durmuş olan diyanet teşkilatının bütün görevlilerini tenzih ederek, teşkilatın üst makamlarından en alttaki hizmetli kadrosuna kadar görev yapanlardan kim paralelci kim değil herkes bilir. Devletin paralel yapıdan temizlenmesi gerekir. Soma örneğindeki inceleme sonucuna baktığımız zaman garibanların işlerine son verilerek müftünün kayırılmasını doğru bulmuyoruz. Suçu olan herkes cezasını çekmelidir. Suç, makamlara göre verilmemeli.
 
 
Yurtdışı görevlendirmeleri incelensin
 
Hac, Umre ve diğer yurtdışı görevlendirmeleri incelensin. Yurtdışına aynı isimler görevlendirilmişse niye aynı isimler görevlendirilmiş. Görevlendirme kriterleri dikkate alınmış mı? Ahbap çavuş ilişkileri mi, paralel ilişkiler mi, başka bir şey mi? Umre ziyaretlerinde kimler kimlerle görüşmüş, bunların hepsi incelenmelidir. En azından personelin pasaportları incelensin; kimler nerede kimlerle görüşme yapmış!
 
İnceleme ve soruşturmalar çok ciddi yapılmalıdır
 
Din-Bir-Sen olarak endişemiz, ‘paralelci’ diye şikâyet edilen teşkilat mensupları hakkında derinlemesine inceleme ve araştırma yapılmadan cezalandırılmalarıdır. Haksız yere suçlanarak cezalandırılan personelin mağdur edilmesidir. Bu nedenle yapılan bütün şikâyetler çok iyi değerlendirilmeli, gerçekliği iyi araştırılmalıdır. Aksi halde vebal altında kalırız. Teşkilat ve sendikalar olarak tahmin ediyoruz ki bazı husumetler, çekememezlik v.s. gibi nedenler yüzünden hiç ilgisi olmadığı halde personel ‘paralelci’ diye şikâyet ediliyor. Teşkilatta paralel çete ile uzaktan yakından ilgisi bulunmayan görevlilerin korku içinde olduklarını biliyoruz. Diyanet bu konuda gereken önlemi almalıdır. 
 
Din-Bir-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sesleniyorum: Paralel çeteyle mücadele konusunda gaz almayın! Diyanet İşleri Başkanlığı’nda ciddi bir çalışma başlatın ve kurumu temizleyin. Kurumdaki sorunların sona ermesi, çalışanların mutlu ve huzurlu olabilmeleri, haksız ve hukuksuz uygulamalara son verilmesi için teşkilatı temizleyin. Devletin bekasından yana olan ve Allah (c.c) ve Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in izinden giden gerçek din görevlilerimizi zan altında kalmaktan koruyun, kollayın ve kurtarın.”
 

İLGİLİ AHBERİMİZ İÇİN RESME TIKLAYINIZ

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
7 haziranda 2015-05-04 17:07:36

nooliceksiniz eyy parralelll

Avatar
İhsan Hoca 2015-05-04 17:32:01

Başkan doğru söylemiş. Kin, husumet v.s. nedenlerle paralelci diye şikayet edilmemizden korkuyoruz. Bu korku nedeniyle görevimizi yapamaz olduk. Diyanet önlem alsın. Paralele bulaşmamış olan gerçek din görevlilerini korusun. Ayrıca makama göre ceza kesilmesin. Suçlu kim olursa olsun cezasını çeksin. Cumhurbaşkanımızın bu konudaki gayretli çalışmalarını destekliyoruz.

Avatar
bir imam 2015-05-04 19:07:59

Balıkesir Burhaniye Müftüsü araştırılsın. Orda da paralel yapılanma had safhada. inceleyin ne pislikler çıkacak altından..

Avatar
ilk önce 2015-05-04 19:13:48

tsk daki paralellere bakınız bizle oynamayın uleyynnn

Avatar
kartal 2015-05-04 19:46:05

Diyanet sen alooooo uyuyor musun siz neden paralele tepki vermiyorsunuz?

Avatar
ceza alan imam cevap veriyor 2015-05-04 23:14:01

paralel iş miş şen ocak sen önce kendine bir aynada bak da imamlara öyle cevep ver.mahşerde görüsecegiz.hangimiz paralelmiş

Avatar
vatandaş 2015-05-04 23:14:55

vay be hemde ne vay

Avatar
ceza alan imam konuşuyor 2015-05-04 23:22:43

Görev yaptıgım camide cemaatime sordum,ben parelelmiyim.hocam çok yakışıklısın dediler gerçekten soruyorum dedim akşama kuran dersi yapiyormuyuz dediler bir türlü inandiramadim.