Sendikalar karar organı değil, teklif organıdır...

Diyanet-Sen Mevzuattan Sorumlu Genel Baskan Yardımcısı Ali Bayır, Sorduğumuz Soruya Köşesinden Cevap Verdi

Sendikalar karar organı değil, teklif organıdır...

Diyanet-Sen Mevzuattan Sorumlu Genel Baskan Yardımcısı Ali Bayır, Sorduğumuz Soruya Köşesinden Cevap Verdi

02 Aralık 2014 Salı 13:15
Sendikalar karar organı değil, teklif organıdır...

DİYANET-SEN VE DİĞER SENDİKALAR KARAR ORGANI MI, TEKLİF ORGANI MI?

Diyanet-Sen Genel Merkezi yetkili sendika olduğu günden bu güne, sayısız kazanıma imza atmıştır. Yapılan yorumlar ve sendikaların durumunu masa başında yönetme eğiliminde olan olumsuz düşünce sahipleri, irdelemeden araştırmadan kulaktan dolma yaklaşım içerisine girmişlerdir. Hem alınan kazanımlar karşısında, hem de Diyanet-Sen’in bu güne kadar toplu sözleşme ve KİK’e taşıdığı konular noktasında sendikaların gerekliliği kendisini ispat etmiştir.

Unutulmaması gereken en önemli gerçek Sendikaların karar organı olmadığı, teklif organı olduğudur.Sendikalar üyelerinin menfaatlerine uymayan kararları eleştirme, dava etme hakkını kendilerinde saklı tuttuğu gibi daha verimli olmak adına teklif üretmekle sorumludur. Sendikaların gereksiz olduğunu ortaya atan art düşünceli kişiler ve bilinçsiz yorumcular karşısında kısa bir not düşmeyi faydalı görüyoruz.

DİYANET-SEN NELER YAPTI?


Yetkili sendika bağlı olduğu Konfederasyonu bünyesinde 2004 yılından 2011 yılına kadar 450 konuyu toplu sözleşmeye taşımış, götürülen bu konuların %80’i sonuca bağlanmıştır. 2011 yılından bu güne, toplu sözleşme KİK görüşmelerine taşınan 600 maddenin 170’i sonuca bağlanmıştır. Diyanet çalışanlarının haklarını her zaman ön planda tutan sendikal bilinçlenme üye, menfaat ve çıkarlarına odaklanarak teklif üretip kazanıma dönüştürür.

Sendika’nın yetkiyi eline aldığı günden bu güne, kazanımları resmi sitemizde yayınlandığı gibi, bu konuda sayısız haber yapılmıştır. Masa başı sendika söylemlerini oluşturmaya çalışanlar ‘zaten devlet vermişti-Diyanet İşleri Başkanlığı verecekti’ söylemleriyle sendikaların zaruri olmadığı algısı oluşturma gayretindeler.

Diyanet-Sen’in kazanımlarını sıralarken, üretmeden verilmiş olan hiçbir maddenin olmadığını, maddeleri hazırlarken personelin çıkar ve istekleri dahilinde büyük bir arge çalışması yaparak hazırlandığı ortadadır.

Dikkat edilirse sendikanın 22 toplantısında ısrarla üzerinde durduğu hac- umre görevlendirmeleri KİK görüşmelerine taşınmış, daha sonrasında toplu görüşmeye götürülerek sonuçlanması istenmiştir. Haç –Umre görevlendirmelerinde toplu görüşmenin maddesi olmadığı halde, çözümlemesinde kararlı olan yetkili sendika bu konudaki ısrarcılığını sürdürmektedir. Bu görevlendirmelerde hizmet yılına da puan verilme şartını savunduğu gibi MBSTS’den alınan puan ve hizmet yılına artı puan verilmesini istemekteyiz.

DİYANET-SEN HEM TEKLİF ETTİ HEM DE TEKLİF ETTİĞİ ÇALIŞMALARIN PEŞİNE Mİ DÜŞTÜ?


Toplu sözleşmede ilitam konusu üzerinde durulmuş, sonuç alınması adına çalışmalar sürdürülmüştür. Bunun gibi sayısız teklif hazırlanıp gerekli alanlara iletilirken, bazı konularda hızlı sonuca gidilirken, bazı konularda ise olgunlaştırılma çabası içerisine girilmiştir. Müftülerin nikah kıyma yetkisi 2004 yılından bu güne yetkili sendikanın istediği bir konu iken, 2014 yılında gündem maddesi haline getirilmiştir. Diyanet akademilerin kurulması, Diyanet TV-radyosunun gerekliliği 2007 yılından bu güne teklif olarak sunulmuş ve sonuç alınmıştır. Bunun yanında Diyanet İşlerine verilmiş olan 7000 Kuran Kursu öğreticisi kadrosu yetkili sendikanın teklifleri arasındadır. Sendikaların gereksiz olduğu konularında yorum yapan kazanım düşmanlığına bürünen kişilere cevap olmasını istediğimiz en son gelişme ise yetkili sendika olarak hem Ekim 2014, hem de Nisan 2014’de Diyanet İşleri Başkanlığına Kurum İdari Kurulu toplantısına taşımış olduğumuz ‘İdari zorunluluklardan kaynaklı olarak (örn: 23 Nisan,19 Mayıs, seminer ve kurs gibi haller) fiilen işlenmeyen maaş karşılığı ders ücretinin ek ders ücretinden mahsup edilmemesi için çalışma yapılması, talebimiz her iki görüşmeye taşınmış olup bu konuda kazanım elde edilmesi adına yoğun çalışmalarımız sürmektedir.Bu konuda aşağıda görüldüğü gibi düzenlenen eğitim faaliyetlerindeuygulanacak ‘ders ve ek ders saatlerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nı değişen şartlara göre güncelleme çalışmaları devam etmektedir (Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü 28.08.2014-1752 cevabı alınarak bu talebin karşılanması için ısrarcı tutumumuz sürdürülmüştür. Talebimizin KİK görüşmelerinde sonuçsuz kalması dahilinde Toplu Sözleşmeye taşıyacağımız, aldığımız kararlar arasındadır. 633-657 maddede konunun değişikliği zorunluluğu vardır. Diyanet Personeli olarak fazla çalıştığımız günlerin karşılığını isteme hakkımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Görüleceği üzere milli bayramlar-hafta sonlarında çalışılan bir gün 365 gün üzerinden hesaplandığında 52 haftaya tekabül ederek 52 iş günü karşılığını alana kadar kararlı duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz.

Sendikaların gereksiz olduğunu ifade eden masa başı kalemlerin kazanım elde etmek için teklif üretme makamının sendikalar olduğunu bu güne kadar elde edilmiş kazanımlarımızı inceleyerek görmelerini istiyoruz.
Anahtar Kelimeler:
SendikaTeklif Organı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2014-12-02 14:00:35

şube müdürü sınavında mağdur olup atanamayan çoğunluğu diyanet-sen üyesi olanların durumuyla neden ilgilenmiyor.birde ortada yargı kararları varken. diyanet-sen yargı kararları doğrultusunda şube müdürü atamalarının iptal edilip,yeniden kadro artırımı suretiyle yapılması ve aritmetik ortalaması 70 i geçen herkesin tercih yapabilmesi için çaba göstermelidir. diyanet-sen üyesi şube müdürü mağdurları diyanet-sen den bunu beklemektedir.dolayısıyla diyanette birçok boş olan ve yeni kadro tahsis edilen şube müdürlükleri var.

Avatar
Murakıp 2014-12-02 14:11:35

Kim ne derse desin. Doğru oturup doğru konuşmak gerekirse; Diyanet Sen her platformada Murakıpların durumunu dile getirmektedir. Sayın Başkana ve diğer yetkililere bir Murakıp olarak teşekkür ediyorum.

Avatar
ercan 2014-12-02 14:21:49

ne yaptınız ya boş hep, maalsse geriye gidiş var.

Avatar
yorum 2014-12-02 14:31:52

diyanet senin ve diğer diyanet sendikalarının hiç bir faydası yotur sendikacılığı gitsinler milli eğitim ve sağlık sendikalarından öğrensinler.

Avatar
fetıh 2014-12-02 14:59:55

sendika ucuz kahramanlık yapma . öğretmenlerde rotasyon 8 yıldan 12 yıla çıkardılar . sendikacılık budur. kuru kuruya gürültü yapıyorsun.

Avatar
ahıkalan 2014-12-02 15:16:32

Hiç birşey yapmadınız! Kendinizi karar organı yerine koyarak gülünç duruma soktunuz. Göbeklerinizi şişirerek fî'l-erdi merehâ bir vaziyette gezip tozmaktan, hava atmaktan, protokollere kadar sulanarak kendinize bir yer ayarlamaktan, idarecilerin aklını çelmeye yeltenmekten, idarecileri siyasileri de arkanıza alarak zor duruma bırakmaktan, Müftülükleri basına, öte-beriye güya hak arama v.s. şeyler adına şikayet etmekten,sendika temsilcilerinizi, yönetim kurulu üyelerinizi herhangi bir kuruma liyakat kriterlerini hiçe sayarak ve emr-i vâki yaparak müdür olarak geçirtmekten, menfaatinize dokunulduğunda suçsuz arkadaşlarınıza iftira atmaktan başka ne yaptınız ki şimdiye kadar? Sadece maşa oldunuz; ama o maşa ile görevini layıkıyle yapanları mengeneye aldınız âdeta! Allah sizin gibilere hidayet versin,artık ne diyelim.

Avatar
AHIKALAN 2014-12-02 15:18:09

MURAKIP RUMUZLU ARKADAŞ, SEN KAÇ SENELİK MURAKIPSIN? YAZIK Kİ, SENİ DE UYUTMUŞLAR; ÇOK YAZIK ÇOOOK!

Avatar
beceremediniz 2014-12-02 15:24:12

sendika ağaları ne yazıkki bütün imam hatip ve müezzinleri basamak olarak kullandınız.bir yerlere geldiniz. artık aşağılara bakmıyorsunuz.rotasyon yaparlar esiniz çıkmaz.emekliliği gelmiş görevliyi kursa çağırırlar sesiniz çıkmaz.sendika da görev yapanları bu iştenmuaf tuttunuz.sendikaların varlığı imam hatip ve müezzinlere bağlıdır.biz olmazsak siz yoksunuz.ucuz kahramanlık yapmayın. bizden aldığınız aidatlarla sağ da solda kamp yapıp eyleniyorsunuz.riyakarlık yapıyorsunuz.