Soruyoruz: Şube Müdürlüğü atamaları ne olacak?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Şube Müdürlüğü atamalarını bekleyen diyanet personelinin mağduriyetlerini sık sık sendikaya iletmeleri üzerine yazılı basın açıklaması yaptı.

Soruyoruz: Şube Müdürlüğü atamaları ne olacak?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Şube Müdürlüğü atamalarını bekleyen diyanet personelinin mağduriyetlerini sık sık sendikaya iletmeleri üzerine yazılı basın açıklaması yaptı.

13 Ocak 2015 Salı 11:30
Soruyoruz: Şube Müdürlüğü atamaları ne olacak?
Facebook Sayfamız için  


Şenocak açıklamasında, Danıştay, haksızlığa neden olabilecek hukuksuz bir uygulamaya ‘dur’ dedi. Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay’ın kararına uydu. Fakat geçen zaman içinde diyanet’te hâlâ bir kıpırtı yok. Yönetmelik değişikliği ile bu konu çözülecek. Zor değil, ancak diyanet’in neden beklediğini, personelin mağduriyetine neden göz yumduğunu anlayabilmiş değiliz, dedi.

Diyanet’e baskı mı var?
Şenocak, basın açıklamasına şöyle devam etti: “Diyanet İşleri Başkanlığı’na soruyorum: Yazılı sınavda başarısız olanları sözlü sınavla alın, diye baskı mı var? Bu yüzden mi yönetmelik değişikliği ile personelin mağduriyetini gidermiyorsunuz? Bu haksızlığa, bu mağduriyete ne zaman son vereceksiniz?
 
Danıştay, hukuk devleti ilkeleriyle çelişkiye düşen maddeyi iptal etti

Bilindiği gibi sözlü sınavlar, yazılı sınavların tamamlayıcısı niteliğindedir. Dolayısıyla görevde yükselmesi gereken memur seçiminde tek belirleyici olamaz. Yazılı sınavdaki başarı kriterini değerlendirme dışı bırakarak sadece sözlü sınavın belirleyici olması hukuka aykırıdır. Böyle bir hukuksuzluğu dayatırsanız, o zaman akla şu gelir; torpili olan seçilecek. Nitekim Danıştay, hukuk devleti ilkeleriyle çelişkiye düşen bu maddeyi bu nedenle iptal ederek yürütmeyi durdurmuştur. Yapılması gereken, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına uyarak yazılı ve sözlü sınavların aritmetik ortalaması ile hesaplanacak başarı puanına göre Şube Müdürü atamaları yapılmalıdır.
 
Diyanet’e baskı mı var?
Diyanet, yönetmelikte değişiklik yaparak Şube Müdürlüğü atamalarını niye yapmıyor? Bize gelen bilgilere göre bu konuda Diyanet’e baskı var. Bu nedenle Diyanet bu konuda bir çalışma yapmıyor. Başını ağrıtmak istemiyor. Haksızlığa sessiz kalmak yerine o koltukları bırakın. Şube Müdürlüğü atamalarını yazılı ve sözlü sınavların aritmetik ortalamasına göre yenileyin. Atanmayı bekleyenlerin mağduriyetlerini giderin. Yine gelen bilgilere göre Diyanet’in münhal bulunan Şube Müdürlüğü kadrolarını diğer kurumlardan naklen geçiş ile dolduracağı şeklindedir.
 
Edinilen bilgiye göre, Danıştay’ın kararından sonra hüküm fiilen ortadan kalktı. Yazılı sınavda başarılı olup, sözlü sınavda başarısız oldukları gerekçesiyle atamaları yapılmayan personel, sınavı mahkemeye vermiş olsalardı haklarını alabileceklerdi. Böyle bir durum söz konusu olmadığı için mahkeme kararı olmadan herhangi bir şey yapılamıyor. Danıştay’ın kararı gereğince 2015 Yılının Nisan veya Mayıs aylarında görevde yükselme sınavlarının yapılabileceği öğrenildi.
 
Yargı kararlarına uyun
Diyanet’in yargı kararına uymasını bekliyoruz. Kadro artırın. Diyanet’te halen boş olan Şube Müdürlüğü kadrolarının olduğunu biliyoruz. Boş kadrolara atama yaparak mağduriyetleri giderin. Aritmetik ortalaması 70’i geçen personelin ataması yapılmalıdır. Ortada yargı kararı var. Yargı kararları bütün kurumları bağlar. Milli Eğitim Bakanlığı yargı kararına uymuşken, Diyanet’in sessizliğini anlamakta zorlanıyoruz. Referansla Müezzini Şube Müdürü yaparsanız kurumun saygınlığını zedelersiniz. Hiç kimse hukukun üstünde değildir. Herkes hukuka uymak zorundadır. Referans olabilir, diye fetva veren Din İşleri Yüksek Kurulu’na şunu hatırlatmak istiyorum: Kulun referansı, Allah (c.c)’ın emirlerinden üstün mü? Diyanet, şahısların isteklerine göre değil Allah’ın emirlerine göre fetva vermek zorundadır.
 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil 2015-01-13 14:45:55

Teşekkürler Başkanım yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz

Avatar
hakim 2015-01-13 16:49:16

Sayin başkan gecte olsa bu kobüyü gündeme almaniz guzel

Avatar
Meta 2015-01-13 17:27:35

Atı alan Üsküdar'ı geçti mi yoksa Danıştay kararı uygulanacak mı?

Avatar
ahi 2015-01-13 18:18:25

iste gelecegin yetki alacak baskani

Avatar
Adalet 2015-01-15 10:08:24

Başkanı kutluyorum. Sorunun cevabını almak lazım.Başkanlık kimseyi sanki muhatap almadan yaptığı işin doğruluğunda ısrar ediyor. Görevde yükselme ve sınav yönetmeliğinde değişiklikler yapılmadan yeni sınav açmanın manası yok ki.Başbakanlık çerçeve yönetmeliğini değişti ama Başkanlığımız bu konuda hiç bir çalışması olmadı. Yönetmelik değişikliklerini yapılması konusunuda gündeme taşınmasını talep ediyoruz. Yoksa mevcut yönetmeliklerle yapılan sınavlar yine şaibeli olacaktır.

Avatar
garip imam 2015-01-15 13:08:01

diyanetin teşkilat yasasında mevcut olan atama ve yerdeğiştirmede geçen şartlar kale alınmamış iki yıllıklarıda 4 yıllık saymıştır. bu ne nane bu ne turşu demek ki anlıyoruz bunların ben yaptım bu da oldu..Danıştay manıştay boş biz bildiğimizi okuruz.

Avatar
Adalet 2015-01-15 15:22:01

Ayet-i Kerimede mealen şöyle buyurulur: Lime takulune ma la tefalun. Yapmadığınız şeyleri niye söylersiniz. Adaleti tavsiye ederiz ama pratikte adaletten uzak oluruz. Bu ne çelişki. Şube müdürlüğünde kesinlikle adaletli sınav yapılmadı. Vicdanlar sızlıyor. Mahkeme kararı uygulanmadan veballerini aldığınız mağdurların hakkını ödeyemezsiniz

Avatar
HAK 2015-01-15 20:00:10

Ahirette hesap vereceğine inanalar lütfen bu haksızlığı çözün artık .