TDV Kutlu Doğum Kutlaması

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi Kutlu Doğum Haftası dolayısı ile mesaj yayımladı.

TDV Kutlu Doğum Kutlaması

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi Kutlu Doğum Haftası dolayısı ile mesaj yayımladı.

16 Nisan 2014 Çarşamba 15:59
TDV Kutlu Doğum Kutlaması

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan, rahmeti ile her şeyi kuşatan bizleri yaratan ve yaşamamız için her imkanı bol bol bahşeden Yüce Allahımıza sonsuz hamdü senalar ederiz. Alemlere rahmet, şahit, müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdiği ahlakıyla bütün insanlığa önder ve rehber kıldığı, başımızın tacı gönüllerimizin sultanı Fahri Kainat Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) başta olmak üzere tüm Peygamberanı izama salat ve selam olsun.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) in dünyayı şereflendirişi kutlu doğum haftası olarak her yıl Nisan ayında “Diyanet İşleri Başkanlığımızın mihmandarlığı ile kutlanmaktadır. Kutlu doğum haftasının Necip Türk Milleti ve İslam alemi için hayırlara güzelliklere ve uyanış ve şuura vesile olmasını Cenabı Allah’tan dileriz.

Hazreti Peygamberin doğumu, yaşadığı hayatı, şahsiyeti, insani ilişkileri ve toplum haklarına göstermiş olduğu saygı ile insanlık ve İslam dünyası nezdinde Cenabı Allah’ın buyurduğu gibi pek güzel bir örnek ve önder olmuştur. İnsani değerleri savunmasındaki samimiyeti ve gayreti ile de insanlık tarihine damgasını vurmuştur. Huzura, mutluluğa ve başarıya ulaşmak için Hazreti Peygamberden alınacak pek çok örnek vardır.

Cenabı Allah Yüce Kitabında “Bir kimse peygamber’e itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur.” ( Nisa-80) “Peygamber, nefsin arzusuna uyarak söz söylemez; onun söylediği söz, kendisine vahyedilenden başka bir şey değildir.” (Necm- 3-4) “Allah ve melekleri peygambere salavat getirirler. Hep rahmet, övgü ve iltifat ile anarlar.Ey iman edenler, siz de ona salavat getirin, onu dua ve saygıyla, salâtü selâm ile anın, tam bir teslimiyetle ona bağlanın, onu selâmlayın, ona selâmet dileyin.(Ahzap-56) * buyurarak Sevgili Peygamberimizin örnek ve önder olarak alınmasını tüm insanlığa emretmiştir.

Hz. Muhammed (AS) insanlık onur ve şerefinin hiçe sayıldığı, güçlünün hakim olduğu, zulmün normal bir davranış sayıldığı, kadınların bir eşya gibi değerlendirildiği, mal ve can emniyetinin bulunmadığı, fukara ve gurebanın adam yerine konulmadığı bir topluma gelmesiyle getirmiş olduğu mesajın önem ve ehemmiyeti daha büyük bir anlam ve mana taşımaktadır.
Hz. Muhammed (AS) ın “Örnek ve Önderliği” dikkate alındığı, tavsiyeleri tutulduğu ve yolu (sünneti) takip edildiği sürece daha büyük bir değer ifade edecek ve mesajının yerine ulaştığı anlaşılacaktır.

Hz. Peygamber almış olduğu ilahi görevle;
İnsanları: Allah’a, ailesine, Müslümanlara ve içerisinde yaşadığı topluluğa karşı, sorumluluklarını yerine getiren, kendisinin ve başkalarının hukukuna riayet eden fertlerden oluşturduğu, mal, can, ırz ve namus gibi mukaddes duygulara saygılı, ahde vefa gösteren, kibirden, yalandan, iftiradan uzak, kimsenin zülüm yapmadığı ve zülüm görmediği,
Hz. Peygamber, toplumu; iyiliği yaygınlaştırıp, kötülüklerin engellendiği, eşitlik, hak, adalet ve hürriyet prensipleri üzerine kurulan ve kardeşliğin, birlik ve barışın hakim olduğu, anarşi, fitne, kin ve düşmanlık tohumlarının atılmasına dahi imkan verilmeyen, kimsenin aşağılanmadığı, insanların iman, ibadet, ve ahlak çizgisinde değerlendirildiği,
Hz. Peygamber risaleti boyunca; dini, siyasi, iktisadi, hukuki ve içtimai açıdan İslami prensiplere ve sorumluluk anlayışına dayalı bir toplum meydana getirme ferd ve devlet arasındaki ilişkiyi temin etme, şuur ve dinamizm dolu, ahlaki faziletlere sahip, sevinçlerin ve üzüntülerin birlikte paylaşıldığı, fertler arasında dayanışma ve dostluğun hakim olduğu,
Bir anlayışa ve bunu hayatımıza uygulamaya, sorumluluğumuzu hatırlatarak, gerçek huzura davet etmiştir.
Türk Milleti sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) e çok büyük sevgi ve saygı duymuştur. Hayatına da bu sevgiyi yerleştirmiştir. Bu sevgi aşka dönüşmüş ve sevgi atmosferi oluşturmuştur.
Vatanımızı, milletimizi, dinimizi, namus ve iffetimizi, malımızı, mülkümüzü koruyan askerimize iman ve kahramanlık sembolü olarak onun adına MEHMETÇİK unvanı verilmiştir. Asker kışlasına Peygamber ocağı denilmiştir.
Hz. Peygamber için edebi şaheserler, na’tlar, şiirler, kasideler yazılmıştır. Peygamberinin ismini milli bir sembol haline getiren sadece Türk milletidir. Milletimiz Hz. Peygambere duyduğu sevgisini her alanda dile getirmiş, evlerinde, işyerlerinde, saray ve konaklarının en mutena köşelerine ismi ve vasıflarını içeren yazılı hat sanatının en güzel örneklerini teşhir eden Hilye-i Nebeviye levhalarını en mutena köşelerine asarak Hz. Muhammed’siz yaşayamayacağını ifade etmiştir.
Hz. Peygambere sevginin tezahürünün en üst düzeyde ifade edildiği; Süleyman Çelebinin Vesiletün-necat isimli Mevlit şaheseri ayrı bir yer tutar. Milletimiz çocuğunun doğduğunda, evladını askere gönderirken, evlendirince, Ev aldığında, hacca giderken, hayırlı bir işe başlayınca ve yakınlarımızın vefatında mevlit okutarak Peygambere sevginin ve bağlılığını göstermiştir.
Hz. Peygambere sevgi ve saygı gereği ecdadımız Mescidi Nebeviyyeyi ve Medine şehrini imar etmiştir. Bu mübarek beldelere Surre alayları ile hac mevsimlerinde oraların yöneticilerine ve fakirlerine verilmek üzere hediye ve yardımlar gönderilmiştir.
Nakib-ul Eşraf Kurumu kurulmuş Hz. Peygamber soyundan gelen seyyid ve şeriflerin tespiti, onların ihtiyaçlarının temini bu müessese ile sağlanmıştır. Onlara sevgi ve saygı gösterilmiş korunmuş ve himaye edilmiştir.
Ayrıca Hz. Peygamberin Mehmet, Ahmet, Mahmut ve Mustafa gibi isimleri ile çocuklarının Zeynep, Rukiye, Ümmi Gülsüm, Fatma, Kasım, İbrahim isimlerini Peygamberine hürmeten milletimiz çocuklarına isim olarak vermiş ve hayatına yerleştirmiştir.
Kutlu doğum vesilesiyle sevgi ve saygıyla andığımız Hz..Muhammed (AS); en mükemmel önder, en güvenilir örnektir. Hangi iş ve meslekten olursak olalım her insan, Onun hayatında kendisi için çok mükemmel örnekler bulacaktır. Kutlu doğumdan feyz ve nasib alma dilek ve duasıyla. Kutlu doğumun hayırlara, gafletten uyanışa Milli birlik ve bütünlüğümüze vesile olmasını Cenabı Allah’tan diler saygılarımızı sunarız.
Salat ve Selam O’na, Ehli beytine, Ashabına ve yolunda olanlara olsun

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.