Türk Diyanet Vakıf Sen'e Paralel Koruma

Paralel yapının kurumlardan temizlendiğini ama paralelle ilişkisi hatta dostluğu deşifre olan bir sendikanın açıkça faaliyetlerine devam ediyor..

Türk Diyanet Vakıf Sen'e Paralel Koruma

Paralel yapının kurumlardan temizlendiğini ama paralelle ilişkisi hatta dostluğu deşifre olan bir sendikanın açıkça faaliyetlerine devam ediyor..

25 Şubat 2016 Perşembe 07:36
Türk Diyanet Vakıf Sen'e Paralel Koruma

Türk Diyanet Vakıf-Sen  Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri dün,  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i makamında ziyaret etti.

Ziyaret samimi (!!!!) bir ortamda gerçekleşmiş!!!!. Sendikal faaliyetler ve Gündeme dair bilgiler verilmiş (!!!). Yani nasıl ispiyonculuk yaptıklarını anlatmış olmaları gerekiyor. Mehmet Görmez'e paralel yapıyla nasıl çalıştıklarını anlatıldı mı? Paralel yapının himayesine sığınan bir sendika hala nasıl olur da faaliyetine devam eder. Kamu oyu şaşkınlıkla izlemektedir.Dün bu görüşme cerayan ederken Zaman gazetesi yazarı Ahmet Kurucan'da köşesinde bakın neler yazmış!


DİYANET VAKIF-SEN RAPORU'NUN DÜŞÜNDÜRÜCÜ SONUÇLARI

Bu girişi Türk Diyanet Vakıf-Sendikası'nın müftülüklerde yaşanan hukuksuzlukları tespit ettiği rapor münasebetiyle yaptım. Rapora göre müftülüklerdeki görevlendirmelerde sendikal ve siyasi referanslar daha çok dikkate alınıyormuş, bazı din görevlilerinin bir partinin temsilcisi gibi davranıyormuş, farklı düşüncedekiler ise düşmanca tavır alınıyormuş ve “camide siyaset olmaz” diyen din görevlileri ise ‘paralelcilikle' suçlanıyormuş. En önemlisi Diyanet Teşkilatına güven yüzde 43 oranına düşmüş. Raporun tamamını görmedim. Haber sitelerinden okuduğum kadarıyla raporun özeti işte bu beş maddeden ibaret.

Diyanet İşleri başkanlığında vaiz ve müftü vekili olarak yıllarca çalışmış, hem teşkilatı hem de teşkilatta görev yapan insanların zihin yapısını, bakış açısını, hayat tarzını kısmen bilen birisi olarak bana göre bu raporda karşımıza çıkan sonuçlar, adı üzerinde sebep değil sonuçtur. Kökeni bugünkü İslamcılık iddiasında bulunan devletlulara nispetle çok daha samimi hislerin hakim olduğu döneme dayanan ve manasından, ruhundan, özünden uzaklaşa uzaklaşa bugüne kadar gelen, 13 yıllık AKP iktidarı ile yozlaşmada ve savrulmada zirveyi yaşayan İslamcılık ideolojisinin ürettiği bir sonuç.

“Din ü devlet”, “din ü siyaset”, “devlet-i ebed müddet” zihniyetinin ürettiği ve devleti kutsama ile son bulan kabul ve bunun tabii sonucu olarak devlete muhalefetin ihanetle özdeş kılınması bu sonuca bizleri ulaştıran sebepler arasında zikredilebilir. Baksanıza reyting rekorları kıran “Diriliş Ertuğrul, Kurtlar Vadisi Pusu” gibi dizilerde aynı zihniyet her hafta endokrinize ediliyor. “Töreye karşı çıkan hain, otağın bey'ine karşı çıkan hain, lidere karşı çıkan hain” bir hain edebiyatı almış başını gidiyor. Buraya bir de siyasi iktidarın bir kurum olarak Diyanet'in toplumda oynamış olduğu rolden hareketle maddi bağlamda yapmış olduğu kayırmacılığı da eklemek gerek.

Raporda yer alan bilgilere sonuç dedim ama her sonuç aslında bir başka hadisenin veya hadiseler zincirinin sebebidir. Dolayısıyla Diyanet Sen'in yayınladığı rapora bir de bu gözle bakmak lazım. Yakın bir gelecekte Diyanet'e güven oranı yüzde 43'ün altına düşerse; Diyanet Teşkilatı içinde 3 yıldan beri zaten belli ölçüde var olan “cadı avı” çok daha acımasız bir şekilde hayat bulursa; din görevlileri önceki seçimlerde numunesini gördüğümüz üzere Peygamber makamı olarak bilinen mihraplarda-minberlerde siyasetin kutuplaştırıcı zehirli dilini kullanarak bir siyasi partinin propagandasını yaparsa ya da bir siyasiye vaaz ve hutbe verdirirse yani camiyi siyasi miting meydanı olarak kullanır veya kullandırırsa sakın ola ki şaşırmayın. “Niye şaşıralım ki, Kâbe'yi bile bu amaçla kullandıklarını zaten gördük” diyenleriniz olabilir. Tek kelime ile haklısınız.

Hasılı; özün, ruhun, mananın değil şeklin hakim olduğu slogan Müslümanlığı ile bu kadar ve buraya kadar. Ne Türkiye'de, ne Mısır'da, ne Pakistan'da, ne Malezya'da, ne Amerika'da ne de Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde bu zihniyetle daha ötesine yol alınamaz. 
Son Güncelleme: 25.02.2016 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EMİN 2016-02-25 08:11:12

mehmet görmez hoca aklı selimdir kimin ne olduğunu bilir.nıye bukadar saldırganlaştınız yoksa bazı gerçeklerin ortaya çıkmasındanmı korkuyorsunuz.

Avatar
selim 2016-02-25 08:30:34

paralel yapıyla hiç bir ilişkisi olmadığını bildiğiniz halde çamur atmakta usta oldunuz.....

Avatar
yavuz 2016-02-25 13:21:39

parelel yalanına sarılanların galiba psikolojileri bozuk antidepresan haplar kulanın belki çalışmayan beynınız çalışır. yoksa yazıksınız bu iftira ve yalanlarınız ahiretınıze mal olur

Avatar
Sami 2016-02-25 08:47:08

Selim haberi okumadan mı yorum yzaıyorsun. Zaman gazetesi sahip çıkıp koruyor deniliyor sen hala ilişki soruyorsun. Cinsel ilişki soruyorsan onu sadece Allah bilir.

Misafir Avatar
aa 2016-02-25 14:31:45 @Sami

herhangi bir gazetede yapmış olduğu araştırmanın sonuçları paylaşıldı diye hemen nasıl ilişki kurabiliyorsunuz merak ettim ayrıca az çok bu işleri bilenler türk diyanet vakıf sen in türkiye kamu senin bir kolu olduğu ve ülkücü kökenli olduklarını da bilirler...

Beğenmedim! (1)
Avatar
muhterem 2016-02-25 13:12:23

dini haber olarak bağımsızlığınızı korumalısınız özellikle vekil ve fahrilerle ilgili olumlu haber yaparsanız iyi olur.