Türk Diyanet Vakıf-Sen'den Rotasyona Şartlı Destek!

Diyanet-Sen ve Din Bir-Sen'nin Rotasyona hayır demesinden sonra Türk Diyanet Vakıf-Sen'de Rotasyona Şartlı Destek Verdi.

Türk Diyanet Vakıf-Sen'den Rotasyona Şartlı Destek!

Diyanet-Sen ve Din Bir-Sen'nin Rotasyona hayır demesinden sonra Türk Diyanet Vakıf-Sen'de Rotasyona Şartlı Destek Verdi.

05 Haziran 2014 Perşembe 13:50
Türk Diyanet Vakıf-Sen'den Rotasyona Şartlı Destek!
DİYANET'TE ROTASYON
 
Diyanet-Sen, "Göçebe din gönüllüsü istemiyoruz" diyerek rotasyona destek vermezken, Din Bir-Sen'de bu şartlarda rotasyonun olmasının ve puan sisteminin getirilmesi gerektiğini vurgulayarak rotasyona karşı çıktıklarını dile getirmişlerdi.

Bu açıklamalarının ardından Türk Diyanet Vakıf-Sen'de Rotasyona şartlı destek verdi. Rotasyon işlemlerinin adil olması şartıyla evet dedi. İşte O açıklama;

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmeti sınıfında yer alan Cami görevlileri için Rotasyon uygulaması planlamaktadır. Bulunduğu görev yerlerinde uzun süre kalan görevlilere yönelik zorunlu görev yeri değişikliği uygulamasına Yönetmeliklerde yapılacak düzenleme ile geçileceğini bizzat Diyanet İşleri Başkanı Sn. Mehmet GÖRMEZ sendika genel merkez yöneticilerimize ifade etmiştir. Rotasyona gerekçe olarak uzun süre aynı yerde kalmanın hizmet heyecanını azalttığı yapılacak değişiklikle bir yenilenme olacağı beyan edilmiştir.
 
Rotasyon: Bir birimde çalışan görevlilerin düzenli bir biçimde yer değiştirmeleri. Bir kuruluşta çalışanların, kural gereği, düzenli olarak belirli süre görev yapmak üzere yer değiştirmeleri görevlendirilmeleridir.
 
Kurumlarda yer değiştirme suretiyle atanmalar; hizmetlerin gereklerine, özelliklerine, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, kültürel ve ulaşım şartları yönünden benzerlik ve yakınlık gösteren iller gruplandırılarak tespit edilen bölgeler arasında adil ve dengeli bir sistem içinde yapılır. (657 SDMK-md.72)
 
Kamu görevlilerinin görev yeri değişiklikleri çalışma hayatında çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu değişiklikler ya istek üzerine, ya da istek dışında ki o da hizmetin gereği veya soruşturma gerekçeleriyle yapılmaktadır.
 
Kamu görevlilerinin görev ve görev yerlerini değiştirme konusunda idarelere tanınan takdir yetkisinin kamu yararı amacına ve hizmet gereklerine uygun olması zorunludur. İdare tesis ettiği işlemleri hukuki geçerli sebeplere dayandırması gereklidir.
 
Zorunlu görev yeri değişiklikleri cezalandırma, sindirme ve kaçırma (emekli etme) aracı olarak kullanılması memuriyet güvencesini kaldıracak boyutlara ulaşmamalıdır.
 
Rotasyon uygulaması grup ve sınıf hizmetine tabi personellere uygulanmakta iken yeni anlayışla diğer çalışanlara da uygulanması yönünde adımlar atılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığında grup ve sınıf hizmetlerine tabi personele rotasyon AYD Yön. 11. maddesince İl Müftüsü, İl Müftü Yardımcısı, İlçe müftüsü, Şube Müdürü ve Vaizler için uygulanmaktadır. Grup ve sınıf hizmetine tabi olmayan şefler, Diyanet-Sen ce Kurum İdare Kurullarında yer değişikliği önerileri üzerine rotasyona tabi tutulmuşlardır. Şeflerin rotasyonu sendikamızca mahkemeye taşınarak yönetmelik iptal ettirilmiştir. Diyanet bunun üzerine ikinci bir yönetmeliği yürürlüğe koyarak rotasyonda ısrar etmiş, sendikamızda konuyu tekrar mahkemeye taşımıştır. Mahkeme süreci ise esastan devam etmektedir. Kendilerine yaşatılan bu rotasyon sıkıntılarına rağmen bu sarı sendikaya şeflerin üye olmaları tam bir akıl tutulmasıdır.
 
Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur misali, rotasyon diye diye sıra Din görevlilerine getirilmiş ve bu acı gerçekle şimdi Din görevlileri de karşılaşmıştır.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Din görevlileri ile ilgili Rotasyon çalışmaları gündeme gelene kadar Diyanetle kol kola olduğunu ifade eden ve resimleyenler bugün hiç bir şeyden haberi yokmuş gibi aymazlıkla “Göçebe din görevlisi hayalinde olanlar, din hizmetinin verimliliğini de düşünsünler” şeklinde beyanda bulunarak göçebelikten söz etmeleri tam bir ikiyüzlülük ve Diyanet camiasını aldatmacadır.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı kamuoyu desteği alınmadan çıkarılan uygulamalarla sunduğu Din Hizmetlerindeki etkisizliğini, bulunduğu görev yerinde uzun süre görev yapan Din görevlilerini bahane ederek rotasyona sığınmamalıdır.
 
Çalışanına; itibar etmeyen, değer vermeyen ve onu dinlemeyen, yetiştirilmesi ve kazanılmasını önemsemeyen, talep ve beklentilerine farklı ve ayrıştırıcı işlem tesis eden, moral ve motivasyon verme yerine cezalandırmayı hizmet sanan anlayıştaki yöneticilere sahip olan kurumların başarılı hizmet verme şansı yoktur.
 
Oysa Din görevlisi çalışma hayatında yaşadığı sıkıntılar karşısında problemine cevap ve çare bulamadığından bunalması sebebiyle kurumuna küserek heyecanı azalmıştır. Dernek başkanı, muhtar ve siyasetçilerin hadlerini aşan müdahaleleri ve tacizleri karsısında sahipsiz kalmıştır. Yaşanan bu olumsuzlarda empati kuramayan bazı idarecilerin sert ve hissi yönetim anlayışı bırakın hizmet heyecanını Din Görevlisini canından bezdirmektedir.
 
Rotasyon diye dayatılan bu uygulamayı şimdi merak ediyoruz!! Bu Yer değişikliği (Rotasyon) nasıl uygulanacaktır? Hizmette kalite yer değiştirme ile sağlanabilecek midir? Tüm görevlilere ayrım yapılmaksızın konan kriterler uygulanabilecek midir? Yoksa hatırlı ve sahipli kişilere bugün olduğu gibi mevzuat hileleri ile farklı muamele yapılarak yine vicdanlar sızlatılacak mıdır? Mevcut Rotasyon uygulamasında: Müdür ve Vaizlere 8 yıl, Şeflere 5 yıl süre ayrımı ile adil olmayan uygulama yapılmaktadır. Bu sebeple uygulama birlikteliği ve idareye duyulan güven sağlanamamışken, Din Görevlilerine yönelik yapılacak yer değişikliği uygulamaları hangi ölçü esas alınarak gerçekleştirileceği hususunda Sendikamız da, Din görevlisi de rahatsız ve endişelidir. Mevcut uygulamalarda ne kadar inkar edilirse edilsin bir realite olarak yaşanan siyasetin ve siyaseti kullanan sendikanın müdahalesi adalet, vicdan, samimiyet duygularına ve kamil mümin olma vasfına galip mi gelecektir !!
 
Rotasyonda Görevlinin; Kıdemi, liyakati, eş durumları, sağlık ve çocuklarının eğitim mazeret durumları nasıl değerlendirilecektir?

Bu dayatma uygulama Diyanet kamuoyunca tartışılmadan nasıl bir planlama ile gerçekleştirilecektir? Rotasyondan beklenti hizmeti etkin 
kılmak mıdır, Yoksa Görevliyi cezalandırmak mıdır?

Yoksa Görevliyi bezdirip emekli etmek midir? şeklinde gerçekleştirilecektir.
 
Bu endişelerin giderilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Yöneticilerine ve onlarca verilen talimatları abartarak anında uygulayan Müftülere düşmektedir.
 
Ayrıca daha yönetmelik bile çıkartılmadan görevlilerine telefon mesajları ile rotasyon ile ilgili bazı müftülüklerce çağrı yapılmasını ise çok manidar buluyoruz.
 
Sendikamızca: Başarılı ve etkin Din Hizmetini önemsiyoruz. Bunun için İnsan odaklı bir yaklaşımı benimsiyoruz. Görevlinin başarısı ve kıdemi, sağlık ve eş durumu mazeretleri, çocuklarının eğitim durumlarının puanlandığı, en az 3, en çok 5 tercih yapabileceği talebi dikkate alınarak sınav eziyetinin (MBSTS) kaldırılarak, Teşkilat mensuplarınca tartışılıp istişare edildikten sonra hazırlanacak yer değiştirme suretiyle atanma düzenlemesine destek vereceğiz.
 
Ancak Başkanlığımızda yapılan tüm düzenlemeler tartışılmadan hayata geçirildiği için yargıya taşınan çok sık mevzuat değişikliği yaşanmaktadır. Bu sebeple Başkanlığımız; hizmetine temel teşkil eden ‘’kolaylaştırınız güçleştirmeyiniz. Müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz’’ mesajına uygun davranarak ortak aklı kullanmalıdır. İnsan odaklı yukarıda önerdiğimiz ve diğer kurumlarda uygulanan tekliflerimizin yapılacak düzenlemede yer almaması halinde Diyanet İşleri Başkanlığınca getirilmek istenen bu dayatma Rotasyon uygulamasını kabul etmeyeceğimizi ve yargıya götüreceğimizi yetkililerimize ve tüm diyanet çalışanlarımıza saygı ile duyururuz. 05.06.2014
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BABA SENDİKA 2014-06-05 14:12:13

sizlere teşekkür ediyorum çalışmalarınızda Allah yardımcınız olsun .Sendikacılık böyle yapılır.inşallah diğerleride örnek alır,görevlileri kandırmazlar

Avatar
ÖĞREN 2014-06-05 14:32:05

İŞTE BUUUUUUU............. SENDİKACILIK NASIL YAPILIR MALUM SENDİKALAR ÖĞRENSİNLER. YOK GÖÇEBE, FİLAN GİBİ SÖZLERLE UYUTMA POLİTİKASI YAPMASINLAR MÜSLÜMANA YAKIŞMAZ, BUNDAN HABERLERİ YOKMUŞ GİBİ KAYIKÇI DÖVÜŞÜ YAPANLARA KAPAK OLSUN .

Avatar
AHMET CAYDARCI 2014-06-05 14:43:23

sen sendika olarktan imamları deyil gelecek olan aidatını düşünüyosun imam olan kişi 5 veya 8 sende bir deyişmesi lazım çünki budurum okullaRDA ÖYRETMENLERDE UYGULANDI OKULLAR RAHATLADI ÖYLE CAMİ CEMATİ VARKİ YILLARCA İMAMA KIZIP CAMİYE NAMAZA GELMİYOR SİZLER OTURDUĞUNUZ YERDE GELECEK OLAN AİDATINIZI DÜŞÜNÜYORSUNUZ BUNU BİLMEN LAZIM İMAMIN YENİSİ KİTAPIN ESKİSİ DERLER BÜYÜKLERİMİZ

Avatar
AHMET CAYDARCI 2014-06-05 14:43:23

sen sendika olarktan imamları deyil gelecek olan aidatını düşünüyosun imam olan kişi 5 veya 8 sende bir deyişmesi lazım çünki budurum okullaRDA ÖYRETMENLERDE UYGULANDI OKULLAR RAHATLADI ÖYLE CAMİ CEMATİ VARKİ YILLARCA İMAMA KIZIP CAMİYE NAMAZA GELMİYOR SİZLER OTURDUĞUNUZ YERDE GELECEK OLAN AİDATINIZI DÜŞÜNÜYORSUNUZ BUNU BİLMEN LAZIM İMAMIN YENİSİ KİTAPIN ESKİSİ DERLER BÜYÜKLERİMİZ

Avatar
HÜSNÜ BALCI 2014-06-05 15:07:02

Şeflere rotasyon uygulanırken oh çeken imamların kapısına rotasyon dayanınca ne oldu da tavuk gibi bağırıyorsunuz

Avatar
necmettin güllü 2014-06-05 15:09:23

bu zamana kadar bu memlekette diyanet işleri yokmuydu.millet kaldığı yerde kök salarken sen diyanet olarak nerdeydin.millet düzen kuracam diye anası ağlarken,ben çocuk okutacam derken sen nerdeydin diyanet.ayrıca bu konuda sendikalarında hiç bir hükmünü yani faydasını görmeyeceğiz.

Avatar
yorum 2014-06-05 15:13:01

siz sendikasınız personelin bütün haklarını savunmanız gerekirken neden sadece boyle açıklama yapıp geri çekiliyorsunuz neden yıllardan beri diyanetteki adaletsizliğe ses çıkarmıyorsunuz veya açıklama yapıp susuyorsunuz diyanet kurumu adamı olanın kurumu oldu imamların çalışması,değişmesi çağa ayak uydurması isteniyor ama diyanet yetkilileri ve sendika sorumluları hiç değişmiyor ancak böyle açıklama yapılıyor ve başka işe yaradıkları yok.

Avatar
FAKİR 2014-06-05 15:50:20

biz yıllardır köyden şehire gelmek için uğraşıyoruz.müftü efendi birbirinizin camisine dilekçe vererk yer değiştirebilirsiniz dedi.şehirdekinler hemen uyguladı.sorarım ey adalet sahibi ! diyanet yöneticileri köydekiler nereye gitsin çocuk var okula gidiyor.kaç km taşımalı eğitim.sıkıntılar had safhada.nakil sınavına kaç defa girdik önceden işini ayarlayanlar alındı.benim ilçede mbsts en yüksek 78.75 hiç bir işe yaramıyor.ahkam kesmeye gelince hiç kimseye müslümanlığı yedirmezler. DUY EY ANKARA BİZ HAKKIMIZI MAHKEMEİ KÜBRADA SİZDEN ALMADIKÇA BIRAKMAYACAĞIM .SİZİ SIRATIN BAŞINDA BEKLEYECEĞİM.