Vekil İmamlar Diyanet'in önünde basın açıklaması yaptı

Türk Diyanet Vakıf Sen'den sonra Vekil İmamlar Diyanet'in önünde eylem gerçekleştirdi.

Vekil İmamlar Diyanet'in önünde basın açıklaması yaptı

Türk Diyanet Vakıf Sen'den sonra Vekil İmamlar Diyanet'in önünde eylem gerçekleştirdi.

01 Mayıs 2014 Perşembe 11:35
Vekil İmamlar Diyanet'in önünde basın açıklaması yaptı
banner283

Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların kadro mücadelesi devam ediyor. Meclise dilekçe gönderen, Başbakan’a konularıyla ilgili dosya veren, basın ve sosyal paylaşım sitelerinde mağduriyetlerini dile getiren din görevlileri, kadroya geçirilmeleri için bir maddenin meclise gelmesi beklenen Torba Yasada yer aldığı haberi üzerine sevinmişlerdi.

Torba Yasa içerisinde kendileriyle ilgili bir düzenleme bulunmadığını öğrenen Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar, Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen’i ziyaret ettiler. Geçen günlerde yapılan ziyaretlerde mağduriyetlerinin giderilmesi için Genel Başkan Lütfi Şenocak’tan destek isteyen vekil din görevlileri ikinci ziyaretlerinde de aynı konuyu gündeme getirdiler. Vekil din görevlilerinin kadro mahrumiyetini basın yoluyla ve sosyal paylaşım sitelerinde kamuoyu ile paylaşarak gündem oluşturan DESK ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, bu konuda her türlü desteği vereceklerini söyledi.
 


Şenocak, öğleden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı önünde vekil din görevlilerinin yoğun katılımıyla basın açıklaması yaptı. Ülkenin yönetiminden yetkili olanlar, kamuoyu farklı gündem maddeleriyle meşgul olurken, yarın ne olacağım, çocuğumu okutabilecek miyim, ilaçlarımı alabilecek miyim, işsiz mi kalacağım, benim geleceğim ne olacak endişesi içinde olan din görevlilerini hiç kimse görmüyor, diye sözlerine başlayan Şenocak açıklamasında şunları söyledi: “Sayın Başbakan’a, Diyanet İşlerinden sorumla Sayın Devlet Bakanına, Sayın Diyanet İşleri Başkanına sesleniyorum: Yıllardır hiçbir karşılık beklemeden Diyanet’in bir neferi gibi çalışan, kimi zaman aç kimi zaman susuz, perişan bir hâlde bölge insanlarının yardımlarıyla görevlerini yürüten, vatandaşlarla iyi ilişkiler kurmuş, milleti millet yapan değerleri yaşatan ve ayakta tutan Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların sıkıntılarını anlamanızı ve mağduriyetlerini gidermenizi bekliyoruz.
 
2013 Yılında Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ başta olmak üzere Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik görsel ve yazılı basında Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara kadro verileceğini açıklamışlardı. Torba Yasa tasarısı alt komisyonda kabul edildikten sonra Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da kabul edilmiş ve T.B.M.M’ne sevk edilmişti. Ancak bir gece yarısı apar topar Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar torba yasadan çıkarılarak sadece Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerine kadro verilmişti. O gün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde yapılan bu uygulamanın bugün telafi edilmesini istiyoruz.
 
6 Şubat 2014 tarih ve 28905 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sınav Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile açıktan Vekil İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi olma şartları değiştirilmiş ve vekil olarak görev almalarının önü tamamen tıkanmıştır.”
 
Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar KPSS sınavlarında başarılı olmuş, yeterlilik sertifikalarını almış mesleki bilgileri olan insanlardır, diyen Şenocak açıklamasını şu şekilde sürdürdü:  “Vekil olarak görev yapan din görevlilerinin birçoğunun görev süresi dolmuş, bir kısmının görev süresi dolmak üzeredir. Bunlar ev geçindiren sorumluluğu olan insanlardır. Hepsi perişan hâlde. Kiminin borcu var kiminin hastası var. Kimi evlenecek kimi çocuk okutuyor. Yarın endişesi ile yatıp kalkan bu insanların seslerine kulak verilsin. Sayın Başbakanımız başta olmak üzere diğer devlet yetkililerinin bu insanların sıkıntılarını anlayacaklarını ve çözüm bularak onları sevindireceklerini düşünüyorum. Kadrolu din görevlileriyle aynı görevi kusursuz bir şekilde yürüttükleri hâlde, kadrolu personelin özlük haklarından yararlanamayan, çalışma şartları elverişsiz olduğu hâlde bundan şikâyet etmeyen, hatta kadrolu din görevlilerinin gitmek istemedikleri yerlere gözü kapalı giden bu insanlara eşitlik ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmayan bu uygulamanın reva görülmesi vicdanları yaralamaktadır.
Vekil din görevlileri Hafızdır. Mesleki bilgileri yeterlidir, donanımlıdırlar. Bu insanların mihraptan alınarak sokağa terk edilmesi sadece onları değil, ailelerini, geçindirmekle yükümlü oldukları çoluk çocuklarını perişan edecektir. Bu insanlar hırsızlık mı yapsınlar? Dilencilik mi yapsınlar?
Bu insanların mağduriyetini gidermek zor değildir. Yeter ki istensin. Vekillerin görev süresi içerisinde almış oldukları belgeler geçerli kabul edilerek Vekil Kur’an Kursu Öğreticilerinin kadroya geçişlerinde uygulanan yöntem uygulansın.
DESK ve Din Bir-Sen olarak Hükümete ve tüm yetkililere sesleniyorum: Bu insanların sokağa atılmaması için size çözüm yolunu gösteriyorum: Eğer kadro tahsisinde sıkıntı varsa, o takdirde ‘uzun süreli vekillik’ sistemi getirilsin. Görev süresi dolan Vekillerde ‘uzun süreli vekillik’ sistemiyle geri çağırılarak mağduriyetleri giderilebilir. Bugünkü ekonomik koşullarda insanca, onurlu bir şekilde yaşayabilmek zor. Bu insanlara da bu zor görev yüklenmektedir. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara kadro tahsisi yapılarak bu insanların mağduriyetleri giderilmelidir. Devletin görevi de budur.”


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
anadolu51 2014-04-30 20:38:00

sınav sistemi ile oynamak madur türetir.
fahrilere kadro diyanetin adalet temelini beşik gibi salladı

Avatar
imam 2014-04-30 20:46:58

arkadaşlar yeterliliği olmayanlar ne olacak anlamıyoum.hem adamın yeterliliği varsa zaten nasıl atanamıyor onuda anlamıyorum neden ayrımcılık yapıyorsunuz ki yeterliliği olanda olmayanda alınmalı kadroya adam 5 yıldır görevde zaten yeterliliğe ne gerek varki 5 yıl yeterli değilmi sizceee yeter artık ayırmayın şunlarıııııııı.

Avatar
vekil imam 2014-04-30 20:50:58

siz böyle ayrım yaptıkça yok yeterliliği olan alınsın diye olmaz arkadaşlar bütün vekilleri savunalım 2005 yılında 1 gün görev alanları bile kadroya aldılar ne yeterlilik ne kpss adamları kahvelerden topladılar vekil yaptılar....adam kahveden çağırdılar beni diyor şimdi müftülükte memur hakmı buuuuu

Avatar
yazık çok yazık 2014-04-30 21:17:27

tututurmuş diyanet yeterlilik diye adamların görevi bittimi diyanetin kapısından almıyorlar

Avatar
fatih dogan 2014-04-30 21:39:19

Vekil imam olarak bize verdigi destekten dolayı dini haber sitesi yönetimine teşekkür ediyorum.

Avatar
fatih dogan 2014-04-30 21:39:26

Vekil imam olarak bize verdigi destekten dolayı dini haber sitesi yönetimine teşekkür ediyorum.

Avatar
zafer 2014-04-30 21:54:42

ARKADAŞLAR DİYANETİN ÖNÜNDE TÜM VEKİLLER FAHRİLER OLSAYDI KADRO ALINIRDI ... DAHA FAZLA ARKADAŞ OLMALI

Avatar
ab 2014-04-30 22:14:16

yanlış kapıları çalıorsunuz vekil arkadaşlar sizinkisi etkili ve yetkili kişileri bırakıp etkisiz kişileri ileri sürmenizden kaynaklanıyor