Vekillerin Kadro Sorunu Aile Yapısını Tehdit Ediyor

Vekil İmam-Hatiplerin kadro sorunu aile bireylerini olumsuz etkiliyor.

Vekillerin Kadro Sorunu Aile Yapısını Tehdit Ediyor

Vekil İmam-Hatiplerin kadro sorunu aile bireylerini olumsuz etkiliyor.

13 Mayıs 2014 Salı 10:09
Vekillerin Kadro Sorunu Aile Yapısını Tehdit Ediyor
banner283
Aile bireylerinin gelecek endişesi ile psikolojik sorunlar yaşadıkları, çocuklarının hem yaşadıkları çevrede hem de okulda iletişim kurmakta zorlandıkları belirtiliyor. Vekil İmam-Hatiplerin kadrosuzluk nedeniyle, görev süresi dolduğu zaman işsiz kalmak korkusuyla panik atak, depresyon, korku v.b. psikolojik rahatsızlıklar yaşadıkları, çocuklarıyla ilgilenemedikleri, onların ihtiyaçlarını gideremedikleri belirtiliyor. 
 
Ülkemizde İmam-Hatip açığı olduğu biliniyor. Din görevlilerine ihtiyaç olduğu bilindiği halde bu insanlara kadro verilmemesi, görev süresi dolan Vekillerin geri çağırılmaması anlaşılamıyor. Görev süresi dolan Vekiller hamallık yaparak geçinmeye çalışıyor. Çoğu, hamallık ve temizlik hizmetlerinde çalıştıklarını ailelerinden ve çocuklarından gizliyor.
Kadrosuzluk nedeniyle ‘yarın ne olacağım’ endişesiyle yaşayan Vekillerin, görev süresi dolduktan sonra boşluğa düştüğü, geçim sıkıntısı nedeniyle aile içinde şiddetli huzursuzluk yaşanarak boşanmaya kadar gittiği belirtiliyor. Son zamanlarda bu nedenlere bağlı boşanma olaylarının arttığı ifade ediliyor.
 
Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında aile yapısının ve değerlerinin korunması, gelecek nesillere sağlıklı biçimde aktarılmasını sağlamak üzere ailenin güçlendirilmesi, aileyi ve aile içinde bireyi tehdit eden problemler hakkında toplumun duyarlı kılınması v.b. problemlerin çözümüne katkı sağlanması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. 


 
Vekillerin kadrosuzluk nedeniyle aile içinde yaşanan problemlerinin yapılan protokol çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak yazılı bir açıklama yaparak şöyle dedi: “Ortada vahim bir tablo var. Kadrosuzluk nedeniyle sosyal travma yaşayan Vekillerin aile müessesi çatırdıyor. Şiddetli geçimsizlik, şiddet, psikolojik sorunlar, aşağılanma duygusu v.b. rahatsızlıklar gittikçe artıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bunu algılaması gerekiyor. Bu problemlerin giderilmesi için bir model geliştirilmeli, öneriler dikkate alınmalıdır. Vekillerin kadrosuzluk nedeniyle içinde bulundukları durumun toplumsal etkilerini incelemek, iyi analiz etmek ve çözümlemek gerekir. Şu an itibariyle Vekillerin ve ailelerinin içinde bulundukları olaylara sağlıklı tepki verebilmeleri; psikolojik, sosyolojik, ekonomik, hukuksal ve dini boyutlarıyla mümkün değildir. Çünkü bu konuları algılayacak düşünce yeteneğinden mahrum bırakılmışlardır.” 
 
Vekil ailelerinin yarın endişesiyle çocuklarını ihmal ettiklerini ve sağlıklı ilişki kurmakta zorlandıklarını belirten Şenocak, görev süresi dolup işsiz kalan Vekil hırsızlık mı yapsın? İnsan aç kalırsa suça yönelir. Çocuğunu çalıştırmak zorunda kalır. Bunları önlemek devletin görevidir, dedi. Şenocak şöyle devam etti: “Vekiller hırpalanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanı Sayın Görmez, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptığı protokol için ‘insanlık projesidir’ diyor. “Yetimi geniş anlamıyla almamız lazım. Ailenin huzurunu, barışını yaşayamayan her çocuk yetimdir. Dünyada yetim olan her çocukla dünyamızın cenneti olan ailemizin huzurunu, barışını paylaşmanın verdiği duygu kelimelerle ifade edilemez. En hayırlı ev, içinde sahipsiz, kimsesiz bir yetimin himaye edildiği evdir. Bizim inancımıza, kültürümüze, medeniyetimize göre ailemiz bizim dünyadaki cennetimizdir. ” Diyor. Ancak kadrosuzluk nedeniyle bunalıma giren ve yuvasını yurdunu dağıtan Vekillerin yetimleri göz ardı ediliyor. Sayın Başkan, aile yapısının korunması ve boşanma oranlarının en az seviyeye çekilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yurdun her köşesinde üstün bir gayret sarf edeceklerini, belirtirken kendi personelinin yaşadığı aile problemlerini gözden kaçırıyor. Kadro bekleyen tüm din görevlileri adına Sayın Başkan Görmez’e sesleniyorum:”Merhametin, dayanışma ve yardımlaşmanın sembolü olan dinimizin gereğini lütfen yapınız. Kadro beklentisi içinde olan tüm din görevlilerinin sorunlarını görünüz. Güçlü aile güçlü nesil güçlü toplum oluşturmak istiyorsanız, çaresiz ve umutsuz bu insanlarımızın derdine çare olunuz. Modern dünya bu şekilde inşa edilir.” 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isimsiz 2014-05-13 11:14:14

çok beleşçisiniz varya çok bakalık hak hukuğa gelince ne yapacaksınız

Avatar
ahmet 2014-05-13 11:35:27

sayın diyanet işleri başkanımız umarım devlet yetkilerimizle bu konuyu konuşup en kısa zamanda bir basın açıklaması yapacağını düşünüyorum.kadro bekleyen tüm diyanet camiasının sesini duyurur.inşallah.

Avatar
imm 2014-05-13 11:41:55

arkadaşlar boşa uğraşmayın.hakkı bilselerdi k.kuurs öğr.ile birlikte kadro verirlerdi.buda akp anlayışı.saygı duyarım.ne diyeyim.

Avatar
vekilimam 2014-05-13 12:10:58

Rabbim dini haberlerden razı olsun.bizi haber yapyıgı icin bu iste emegı olanlardan Rabbim ebedul ebed razı olsun.amin.

Avatar
Erkan 2014-05-13 13:53:44

Bizlerin feryadını duymayan yetkililerimiz kendinizi biz vekiller yerine koyar mısınız? Bizler uçurumun kenarında ha bugün ha yarın düşeriz diye korku içinde yaşıyoruz. Artık bizlere de kulak verin.

Avatar
bu bir gerçek 2014-05-13 14:01:40

ben 5 aydır vekil imamlık yapıyorum 2 defa mülakata girdim ve 70 puan almış olduğumuz halde tercih hakkı verilmedi 2013 aynı yıl 2 yeterlilik yapmasalardı biz zaten atanacaktık ne oldu aynı yıl 2 yeterlik yapıldı ilk yeterliliktn sonra 70 alanlar atanmadı 2.yeterlilik yapıldı bu bir haksızlıktı yeterlilik var kpss var vekillik yapıyorum ama inanın bu vekilliğe başladığım günden beri stres yaşıyorum çocuklarıma ani sinirlenmeler yaşıyorum gerçekten bunu yaşayamayan bilemez bunlar bu görevi zaten yapıyorlar kpss ve yeterlilik olmadan vekilde olunmuyor neden almıyolar şimdiye kadar hep almadılar mı son alımda mülakata bile çağrılmadık ne yazıkki

Avatar
sarı 2014-05-13 15:25:59

vekiller kpss ve dhbt 5 aylık bir süre var bu sınavlara çalışın inş kazanırsınız bakıyorum imam efendi 2 sene vekillik yapıyor ama yeterliliği üst üste kazanamıyor bir insan her bir gün bir sayfa okusa beş soru çözse sınavı rahat geçer. ama ne vekil imam efendi kitabın yüzüne sınava bir iki hafta kala bakıyor şimdi bu ne? ben sınavı kazanamadım tabiki de kazanamazsın... ama bir o kadarda hakkedenlerde var görevi ben görev aldım Allah a şükür sizler için bu yoldaki din kardeşlerim için dua ediyorum Allah her şeyin hayırlısını nasip etsin

Avatar
mustafa 2014-05-13 15:50:33

ben şahit oldum bu diyanet işleri başakanının ekibi paralel yapıyla hareket ediyor.paralel yapı birçok adamını vaizlik sınavlarında vaiz yaptı hemde onlardan daha iyi olanlar kazanamadı.