"Yeterlik Belgeleri İptal Edilemez!"

Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan AK, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"Yeterlik Belgeleri İptal Edilemez!"

Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan AK, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

07 Mayıs 2014 Çarşamba 08:38
Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan AK, Sendikamız; çalışanlar arasında ayırım gözetmeksizin hak ve sorumlulukları iyi bilen bir üye topluluğu meydana getirmek, Üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek, mesleki saygınlık için onurlu, dürüst ilkeli ve kararlı hak arama mücadelesinin yanında çevresiyle uyumlu, toplumun dinamiklerine duyarlı HAK olgusunun hâkim kılınması için mücadeleyi amaç edinmiştir.
 
Türk Diyanet Vakıf-Sendikası olarak çalışanlarımızın çalışma hayatı ile karşılaştığı sıkıntı ve problemlerini gidermek, çalışma hayatına yeni adım atmak için her türlü şartlarını tamamlamış, geçici görev almış veya hiç görev almamış potansiyel Din Görevlisi veya Kuran Kursu Öğreticilerinin ortak sıkıntı ve dertlerini kamuoyuyla paylaşmak ve çözüm sunmakta bir sivil toplum kuruluşu olarak görevimizdir.
 
Hedef kitlesi insan olan Dinimizin doğru anlatılmasının adı olan din hizmeti; Yaşlısından, engellisine, gencinden, çocuğuna, şehirlisinden, köylüsüne, ırkı, rengi, dili, meslek ve meşrep ayırımı yapılmaksızın Ülkemizin en ücra köşelerin de yaşayan milletimiz dâhil olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığımızca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde alınan nitelikli personel tarafından yapılmaktadır.
 
Elbette bu hizmetin sunumunda; ülke gerçekleri, toplumsal ihtiyaçlar ve duyarlılıklar daima göz önünde bulundurularak politikalar oluşturulduğu bilinmektedir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı yurt içi ve yurt dışı hizmet alanının genişlemesine bağlı olarak son yılarda personel sayısında yaptığı kadro alımlarıyla hızlı bir artış sağlamıştır.
 
Nitelikli personel alımının hedef olarak belirlendiği personel alımlarında her ne kadar istenen kalite yakalanamasa da Başkanlık ilan ettiği kadrolara yönetmeliklerde koyduğu kriterler dâhilinde şartlarını tamamlayan adaylardan mülakatlarla personel alımı sağlanmaya çalışmakta iken;
 
2010 yılında Fahri Kuran Kursu Öğreticilerine kadrolu atanma hakkı veren 6002 sayılı Kanunla belirlenen kriterlerin dışına çıkılması, siyasetin ve hatırlı kişilerin müdahalesine imkân verilmesi, ataması yapılacak Fahri Hocaların bilgi, belge ve liyakatine değil yaptığı görevin süresine bakılarak ihtiyaç olmayan yerlere dahi gereğinden fazla atama yapılması Başkanlığın personel alım konusundaki tutum ve güvenirliliğini de toplum tarafından tartışılır hale getirmiştir.
 
Bu şekilde yapılan kuralsız bir alımın sancıları aradan yıllar geçmesine rağmen unutulmamış bunun suçlusu Fahri veya Geçici Görevliler gibi topluma yansıtılmıştır. Oysa Bu şekilde bir alımın tek sorumlusu vardır oda Diyanet İşleri Başkanlığıdır.
 
Eğer hak ve adalet gözetilerek yapılmış olsaydı bu alımlar bugün birçok olumlu niteliğe haiz aday veya geçici görevliler kadroya geçmiş olacaktı.
 
Türk Diyanet Vakıf Sendikası olarak her türlü şartlarını tamamlayarak bir göreve atanmak için kadrosuzluktan dolayı atama bekleyen ve bir geçici görevde hiç çalışmamış adayların veya bir dönem Fahri olarak Görev yapıp şu an boşta olan adayların, veya Hala Geçici olarak bu görevi yapmasına rağmen kadro bekleyeler ile son anda Kadro verilecekken kadroları elinden alınan vekil İmam ve Müezzinlerden, mesleğe yönelik mezuniyetini tamamlamış, hafızlığı olan, Yeterlik Belgesi mevcut, KPSS’den geçerli puanı olan adayların Diyanet İşleri Başkanlığından veya Devletimizden KADRO İSTİYORUZ talebi kulak ardı edilmemeli bu sese mutlaka cevap verilmelidir. Bu yetişmiş insan ve bilgi gücünün değerlendirilmesi gerekmektedir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı bu kadar ulvi bir görevi tevdi ettiği insanları toplum önünde ve siyaseten tartışılır durumdan korumak zorundadır.
 
Kadrolu olarak görev yapan personelin yaptığı bütün dini ve sosyal hizmetleri yapmak için, Kadrolu personel alımlarında aranan şartları taşıyanlar arasından müftülükler tarafından yapılanı mülakat sınavlarıyla görev verilen Geçici Görevlilerin bu görevlerinin mutlaka Kadro alımlarında Hafızlık veya Okul Puanı gibi bir Tecrübe Puanı önceliğinin olması gerektiği kanaatini taşıyorum.
 
Diyanet İşleri Başkanlığımızın insanımıza her alanda hizmet etme yükümlülüğü olduğuna göre Ülke genelinde yeniden bir ihtiyaç taraması yaparak, ihtiyaç duyulan alan ve hizmetlerde yeniden kadro ihdası çalışması yapması meslekte yetişmiş nitelikli adayların Kuruma kazandırılması için bir fırsat olacaktır.
 
Bu amaçla önümüzdeki aylarda çıkacak Torba yasada Diyanet İşleri Başkanlığına şartlarını taşıyan adayların istihdamını gerçekleştirmek üzere KADRO verilmesini talep ediyoruz.
 
Ayrıca;
 
GEÇİCİ GÖREVLİLERİN HAKLARINA DÜZENLEME İSTİYORUZ
 
Her türlü ekonomik açıdan mahrumiyet içinde olan Geçici Görevlilerin çalışma şartlarının Önümüzdeki günlerde görüşülecek Torba yasada mutlaka görüşülmesini, durumlarının düzeltilmesini, Sosyal Güvenlik ve Maaşlarının artırılmasını, izin ve sosyal haklarının verilmesini talep ediyoruz..
 
VERİLEN HAKLAR GERİ ALINAMAZ, YETERLİK BELGELERİMİZ İPTAL EDİLEMEZ
 
Ülkemizde artık din görevlisi ve Kuran Kursu Öğreticisi olmak gerçekten zorlaşmıştır. Bu göreve talip olanların sayısında ciddi bir artış olmakla birlikte Göreve alım şartları her geçen gün değişmekte ve zorlaştırılmaktadır. Artık adaylardan İstenen şartların tamamlanması alım yapılacak kadroların yetersizliği gerekçesi ile bir anlam ifade etmemektedir.
 
Diyanet işleri Başkanlığı maalesef toplumun birçok kesimini ilgilendiren konularda istişare etmeden kararlar almakta ve bundan dolayı da gereksiz eleştirilere maruz bırakılmaktadır.
 
Atanma şartlarında istenen Geçerlilik süresi devam eden Yeterlik Belgelerinin Yönetmelikle iptal edilmesi elinde belge olan on binlerce insanı mağdur etmiştir. Kazanılan Hak geri alınmaz kuralı Diyanet tarafından dikkate alınmamaktadır. Ben yaptım oldu mantığı insan Onurundan Kardeşlikten, Merhametten bahseden Başkanlığımıza yakışmamaktadır.
 
Gece gündüz demeden çalışarak zaman harcayan ve bu belge sınavını yüz binlerin arasından sıyrılarak kazanan Belge sahiplerinin Belgelerinin geçerlilik süreleri devam ettirilmelidir.
 
Hakkı ve adaleti tavsiye den bir kurumun kendisinin haksızlık olarak değerlendirilebilecek bir kararda ısrar etmesi anlaşılamamaktadır.
 
Şu unutulmamalıdır ki hak çiğnenerek hak tavsiye edilemez.
 
Sendikamızın toptan karşı olduğu MBSTS sınavları 81 vilayette yapılırken bu yıl 21 vilayete alınarak görevlinin eziyeti artırılmıştır. Hem sınava giren görevliye hem de ülke ekonomisine zarar olan bu uygulama kaldırılmalıdır. Faydası ve katkısı tartışılan ve görevliyi rencide eden bu sınav sisteminde bu kadar ısrarcı olunması da anlaşılır bir durum değildir.
 
Bütün Diyanet çalışanlarını Sendikamızın vaz geçemeyeceği aşağıdaki ortak paydada buluşmaya davet ediyorum.
 
Vatan ve millet sevgisi ortak paydamız, onurlu ve huzurlu bir gelecek müşterek beklentimiz yarın ki kuşaklara güçlü bir ülke bırakmak en büyük özlemimizdir. Türkiye’nin dirliğine düzenine hizmet etmeyen her fikir ve kanaat karşımızdadır. Ve her şart altında da muarızımız olacaktır. Hakkın hâkim kılınması ve haksızlıkların yok olması mücadelemizin vaz geçilmez düsturudur" dedi.
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YAĞMUR 2014-05-07 09:53:10

ALLAH RAZI OLSUN GERÇEKTEN SIKINTILARIN FARKINDA OLDUĞUNUZ İÇİN ...

Avatar
YORGUN 2014-05-07 10:28:45

YORULDUK GECE GÜNDÜZ ÇALIŞARAK ÇOK YORULDUK

Avatar
Lale 2014-05-07 10:42:23

ALLAH RAZI OLSUN

Avatar
menfaatperestler 2014-05-07 10:45:54

Anlam bütünlüğü olmayan bir yazı kaleme alınmış hem haksız bir alımdan bahset hemde yeni bir haksız alıma dilekte bulun gerçektende çok komik Diyanetin personeline yaptığı sınva gelince devam etmesi isabetli olur yoksa gerçektende cahil imamların arkasında namaz kılarsınız cahil öğreticilerin çoğalmasına sebeb olursunuz istisnalar mutlaka var Allah rızası için kendini yetiştiren var amenna ama bu sınav sayesinde ders çalışan arkadaşlarımızda çok çok fazla zorlada olsa onlara iyilik yapılıyor inşallah haksız alımlar son bulacak adamı olan girer politikasıda son bulacak bekleyin ve görün siz ALLAH dan başka kimseyi araya koymayın sadece çalışın ve dua edin özellikle böyle derneklere itibar etmeyin

Avatar
nilay 2014-05-07 11:28:10

daha önceki yeterlilik sınavları ile 2013 yeterlilik sınavları arasında seviye olarak dağlar değil uçurumlar olmasına rağmen bir çoğunun sürekli vakitleri uzatıldı .bizlerin ise alenen hakkımız gasp ediliyor

Avatar
mustafa 2014-05-07 12:23:38

menfaat peres kardeş sen neye yorum yapıyorsun burdaki ana konu yeterliklerin iptal edilmemesi sonuçta burdaki yeterlilik alan arkadaşların hepsininmi torpili var hem bu yazılı sınav nasıl olacak bu torpil bana bi söylermisin ben 5 yıldır yeterliliği almaya çalışıyordum elhamdülillah aldım şimdide diyanetimiz sağolsun öyle bi uygulama çıkardıki bizim çalışmalarımız çabamız hep boşa çıktı. bu nasıl olacak sen buna cevap ver

Avatar
mehmet ali mutlu 2014-05-07 12:28:57

Selamın Aleyküm
Gercekten diyanet isleri başkanlığının ne yapmaya çalış tigini anlayamiyorum. Surekli değişen bir sinav sistemi var artik yetr gece gunduz calisip yeterlilik belgesini aldik simdi yeni bir sinav sistemi çıkarıp ta bizlerin belgelerini iptal edemezler.Diyanet islerini adil ve kisi haklarına saygili olmaya davet ediyorum

Avatar
s 2014-05-07 13:01:31

daha dolmasına 1 sene varken yeterlilkler iptal ediliyor haksızlık