Zalimlerin Hukukuna karşıyız!

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) VE Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Mısır’da darbe mahkemesinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında idam cezası vermesini çok sert bir dille kınadı.

Zalimlerin Hukukuna karşıyız!

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) VE Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Mısır’da darbe mahkemesinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında idam cezası vermesini çok sert bir dille kınadı.

20 Mayıs 2015 Çarşamba 15:46
Zalimlerin Hukukuna karşıyız!
Grup Sayfamız için

Konuya ilişkin yazılı basın açıklaması yapan Şenocak, zalimlerin hukuku olmaz. Demokratik bir şekilde Cumhurbaşkanı seçilen Mursi’nin özgürlüğü elinden alınarak, Mısır’da adeta İslam’ın değil, kâfir zihniyetin hükümranlığı ilan edilmiştir, dedi.
 
Şenocak yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Mısır’da demokratik bir seçim yapılmış ve Müslüman Kardeşler'in kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi'nden Muhammed Mursi ikinci tur seçimlerde halkın yüzde 51,73 oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Ancak emperyalizme hizmet eden General Sisi, Mısır’da Müslüman hâkimiyetini hazmedemeyerek askeri darbe girişimiyle yönetime el koymuş ve Mursi’yi zindanlara atarak mahkûm etmiştir. Darbeci Sisi’nin emrindeki ihtilal mahkemesi Mursi ile birlikte âlimleri ve 106 Müslüman’ı idama mahkûm etmiştir. Adil olmayan bir mahkemenin kararı uluslararası hukuk açısından kabul edilemez. Bu karar adil değildir. Bu nedenle kabul etmiyoruz.
 
Muhammed Mursi’ye verilen karar zorbaların zalimane tutumlarına örnektir. Bu karar vicdanları sızlatmaktadır. Bu nedenle yok hükmünde diyoruz. Darbe zihniyetinin uluslararası hukuku tanıması beklenemez. Vicdanlara hükmetmeye kalkan bir zorbanın kararı geçersizdir.
 
İdam kararının yürürlüğe girebilmesi için Mısır Müftüsü’nün son kararı vermesi bekleniyor. Müftülük makamı İslam’ı irşat, Allah’(c.c)’ın emirlerini yayma ve Allah’ın emirlerine göre hareket etme, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sünneti seniyesi gereğince doğruluğun ve hakkın izinden gitmesi gereken bir makamdır. Mısır Müftüsü kararını verirken bu hususları gözden geçireceğini düşünüyoruz. Umuyoruz ki Allah’ın adaleti yerini bulur. Zalimler akıttıkları kanda boğulurlar.
 
Mazlum ve mağdur durumdaki Müslümanların kurtulması için Allah (c.c)’a dua ediyoruz. İnşallah kâfir, zorba, zalim ve darbeci zihniyet çürümüş köhne fikirleriyle akıttıkları Müslüman kanlarında, Müslümanların gözyaşlarının her damlasında ve Allah(c.c)’a büyük bir teslimiyetle uzanan yakarışlarda kendi zulümleriyle bertaraf olurlar. Mısır’ı kana bulayan darbecileri, darbecilere hizmet eden cellâtları Türk ve dünya kamuoyu önünde şiddetle kınıyoruz.
 
Din-Bir-Sen olarak, Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’a sesleniyoruz: Darbe zihniyetinin hâkimiyetine son verilmesi için uluslar arası hukukun gereğini yapın. Zalim ve zorba Sisi’nin ipini elinde tutan emperyalist devletlere karşı ne gerekiyorsa yapın. İslam âlemini birbirine düşüren, Müslüman kanlarıyla adeta zevkten çıldıran kâfirlere karşı direnin ve bütün İslam devletlerini bu kararın yok sayılması için girişimde bulunun. Din-Bir-Sen ailesi olarak bu konuda hükümetin atacağı her adımı destekleyeceğiz.”
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Hoca 2015-05-20 18:23:29

Diğer sendikaların haberlerini manşetten verirken, bizim haberlerimizi niye alt manşet yapıyorsunuz? Yanlı ve taraflı davranmanız habercilik açısından etik mi? Çok ayıp! Takip ediyorum, Din-Bir-Sen'in haberlerinin yüzde 90'ını alt manşetten veriyorsunuz. Açıklama yapmanızı bekliyoruz. Saygılarımızla.

Avatar
mustafa bayrak 2015-05-21 13:57:53

hocam nedense hep böyle oluyor maalesef bir şekilde din-bir- senin önünü kesmek istiyorlar sonrada biz adaletli davranıyoruz diyorlar.biz adalet ve hak için uğraşırken böyle şeyler oluyor ve insanın morali çok bozuluyor

Avatar
maçkali 2015-05-25 15:49:46

doğru dürüst bir muhalefet sendikacılığı yapacaksanız yapın .yoksa oturun yerinize.diyorsanızki beşbin üyenin dönüşümü bize yeter o başka