DiNiHABERLER.COM / öZEL

Aldığımız bilgiler doğrultusunda Süleyman Hilmi Tunahan’ın mavi-lacivert takke takmasına hürmeten bir hatırayı yad etme davranışı olduğu ortaya çıktı. 

Sitemize gelen yorumlara bakıldığında da aksi bir yorumun veya açıklayıcı bilginin gelmemesi yaptığımız haberin isabet ettiğini gösterdi.

Fakat bu arada hiç hatırımızdan geçmemesine rağmen buradan Süleymancı düşmanlığı gibi bir niyet okumayla yapılan ithamlar dikkatimizi çekti.

Dinihaberler.com asla bir grubun yanında olmadığı gibi karşısında da değildir. Cemaatler ne kadar la yüs’el değilse aynı şekilde İmam Hatipler, İlahiyatlar ve Diyanet’te la yüs’el değildir. 


Önemli olan eleştiriye açık olmak. Eleştiri süzgecinden geçme cesareti gösterebilmek. Değişmek ve Müslüman kardeşlerimizin olumlu yönde değişmesine vesile olmaktır. Allah’ın huzurunda yüzümüzün kızarmasından ise dünyada yüzümüzün kızarması yeğdir.

Merhum Süleyman Hilmi Tunahan’ın taktığı mavi takkeye gösterilen hassasiyetin Süleymancılarda başta İslam kardeşliği olmak üzere Kur’an ve sahih sünnetin yaşatılması konusunda pek de gösterilmediği biliniyor.
 
Kendi içinde devinip duran bir su birikintisi nasıl kokuşmaya mahkum ise inhirafçı cemaatlerin de kokuşması kaçınılmaz bir son.

Dışarıya kapalı, kendi içinde devinip duran ve hocasını yetiştiren Süleymancıların kendini ilmi yönden tekamül ettirmesi zaten sünnetullah’a aykırı. Bu nedenle her inhirafçı cemaat gibi Süleymancı cemaatinin de Türkiye ve dünya çapında bir alimyetiştirmesi mümkün olmadı.KUR’AN OKUMAKTAN İBARET KALIP SAHİH HADİS BİLGİSİ OLMAYINCA HURAFELER ZİRVE YAPTI

Kur’an’ı okuma ve ilmihal bilgilerinde gerçekten güzel bir eğitim veren cemaatin maalesef Tefsir, Hadis, Siyer ve usulü din konusunda karnesi zayıflarla dolu.

Buna bağlı olarak cemaatte menkıbecilik, bidat ve hurafeler oldukça yaygın. Çocuklar üzerinde oldukça faydalı gibi görünen menkıbecilik ileri yaşlarda hayatın gerçekleri ile yüz yüze gelen müntesibin dinden nefret etmesi, ibadetlerini gevşetmesi ve İslam’a aykırı bir hayatın içine sürüklenmesine yol açıyor.

Son dönemlerde Süleymancı cemaati içinde az da olsa İmam Hatip ve İlahiyat mezunları görülüp ikaz görevini ifa etse de cemaat içinde kemikleşmiş Katolik yapı nedeniyle kabul görülmedikleri ve dışlandıkları biliniyor.

Tarikat geleneğine sıkı sıkıya bağlı olan cemaatte bidat ve hurafeler o derece yoğun olarak işleniyor ki sosyal hayatta müntesibin başına gelen felaketlerde üstat Süleyman Hilmi Tunahan’ın yardımcı olacağına dair bir inanış var. 

Süleyman Hilmi Tunahan’ın gece ortalıkta kalkıp dolaştığını söyleyen ve gerçekte onu gördüğünü söyleyen Süleymancı hocalar cemaat içinde hala mevcut.DUA EDERKEN SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN’IN ARACI KILINMASI

Süleyman Hilmi Tunahan ile ilgili çarpık bakış açısı o derece ileri boyuttaki bir müntesibin elini açıp doğrudan Allah’a yalvarmasının doğru olmadığı, bu nedenle üstat Tunahan vesilesiyle Allah’a yalvarılması gerektiğine dair telkinler veriliyor. Bu tür saçma uygulamaların tabi ki Kur’an’i hiçbir temeli bulunmuyor. Her zaman olduğu gibi bu tür hurafe inançların temeli yine cemaatlerdeki tipik aklı yaklaşımlar. 

Allah’ın kendisine doğrudan yalvarılması ile ilgili onlarca ayet ve hadise rağmen Tunahan’ın araya konulmasının nedeni, “Bakanın önüne çıkarken araya aracı koyan biz, Allah’a ulaşmak için doğrudan nasıl olurda aracısız dua ederiz.” akıl yürütmesinden başka bir şey değildir. 

Kıyamet kopmamış, kimse mahşer yerine toplanıp hesap vermemişken inhirafçı tüm cemaatlerde olduğu gibi Süleymancılarda da kendi liderleri olan Süleyman Hilmi Tunahan’ı cennetlik ilan etme ve görme alışkanlığı bulunuyor.

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN “BABA”

İnsanların annelerinin kocası olan babaları varken, Süleymancıların birçoğu tıpkı Hristiyanların İsa Mesih için kullandığı “babamız” hitabını Süleyman Hilmi Tunahan için de kullanır.İMAM HATİPLER PEK HOŞ KARŞILANMAZ

Yurtlarda kalan öğrencilerde okula devam şartı arandığı, öğrenci bulma sıkıntısı çekildiği için son yıllarda cemaatte yeni yeni İmam Hatipli öğrenci açılımı başladı. Ama şu da bir gerçek ki İmam Hatipli öğrencilerin okulda aldığı eğitimin neticesinde hocalarını eleştirmeleri ve son yıllarda yurttaki absürt uygulamaları dışarıya sızdırmaları cemaatte İmam Hatipli rahatsızlığını hissettirir derecede arttırdı.

Bu nedenle İmam Hatipli ve Diyanet’e bağlı imamların çocuklarını almak cemaatin tercihi değil.

KUR’ANİ DEĞİL GELENEKSEL İSLAM İNANCI

Süleymancı geleneğin devam etmesi için hoca önemli bir faktördür. Hocanın ise lise ve üniversite mezunu olmayanlardan seçilmesi tercih nedenidir. Lise ve üniversite mezunlarının ortaokul mezunu ile şablonlaşmamış cemaatçilere göre sorgulama mantığı bidat ve hurafeler ağına takılan cemaatin aşırı bir şekilde sorgulanmasına yol açtığı için ilmi kariyer sahipleri cemaatte hoca olarak pek tercih edilmez.

Son yıllarda devlet ve özel sektörde başlayan kariyer mecburiyeti, cemaatin üniversite açılımı yapmasını zorunlu kıldı. Cemaat içinde artan üniversiteli sayısı cemaati ne derece dönüştürür hep birlikte bekleyip göreceğiz. 

Gerçi Fetullahçıların tamamı üniversite mezunu idiler. Eleştirel mantığı etkisizleştirilmiş üniversiteliler, FETÖ’nün örgütlenme ve zihni sürecinde dönüşüm gerçekleştirmekten öte mevcut yapının bir parçası olmaktan başka bir işe yaramamışlardı.


SOSYAL MEDYA VE GÜNDEMİ TAKİP ETMEK YASAK

Cemaat yurtlarında gazete, haber programlar ve gündem takibi yasak derecesinde öğrencilerin ilgi alanından uzaktır. Haliyle sosyal hayattan kopuk, piyasada dönen dolaplardan habersiz müntesip seçim anında ne yapacağını bilemez bir halde kalınca yukarıdan şarteli çektin mi oylar liderin istediği partiye peşkeş çekilir.

PEYGAMBERİMİZİN EN BÜYÜK SÜNNETİ CEMAATLE NAMAZ AMA…

Peygamberimizin en büyük sünneti cemaatle namaz iken Süleymancılar cemaatten kopuk kendi cemaatlerine tahsis ettikleri kurs mescitlerinde namazlarını kılar. Peygamberimizin unutulan onlarca sünneti içinde Süleymancıların tek yaşattığı sünnet ellerin dua ederken birleşik tutulmasıdır.

Peygamberin sünnetini milletin gözüne sokarcasına iğreti bir şekilde yaşatma şeklini görünce insanın “iyi ki bu Süleymancılar peygamberimizin başka sünnetini yaşatmaya kalkışmıyor” demeden edemiyor.

TEBLİĞCİ DEĞİL DİLENCİ YAPILAN ÖĞRENCİLER

Süleymancı denince toplumda “arpa, buğday, deri ve kurban toplayan cemaat” algısı hakim…

Nerede cenaze, düğün, mevlit varsa oraya öğrencileri toplayıp bir güzel Kur’an ve Mevlit tilavetiyle duygu sömürüsü yapıp ardından para toplayan sonrasında ise cemaatin yüzüne bakmayan lider kadro milletten de tepki alıyor.

Süleymancıların tebliğcilikten ziyade sektör haline gelen cemaat yapısını koruma ve sektörden iaşesini sağlayan insanların hayatiyetini devam etmesi adına yaptığı çalışmalar dikkat çekiyor.

ÜMMETİN YANINDA DEĞİL DAİMA KARŞISINDA

Süleyman Hilmi Tunahan’ın zorlu mücadele döneminde Kur’an hizmetkarı olduğu ve Müslümanların birliği ve selameti için uğraş verdiği anlatılıyor. 

Ama ardından gelen talebeleri ne yazık ki esrarengiz bir el ile yapılan müdahale sonrası ümmetten hızla kopmaya başladı. Tunahan sonrası cemaat her ne zaman ümmetin hayrına bir etkinlik olsa İslam karşıtlarının karşısında yer almayı marifet bildi. 

Kur’an ümmetten yana olmayı emrederken, CIA’nın Kur’an’ın aksine ümmetin uzağında durulması gerektiği şeklindeki cemaat çalışmasını bilip Süleymancıların dış bağlantısının olmadığını ve müdahaleye kapalı olduğunu düşünmek oldukça güç. 

Laik, despot sisteme karşı Müslümanların ayakta durması savından hareketle tıpkı FETÖ gibi varlık mücadelesi yapan Süleymancılar, İslami kesimin işlerini kolaylaştıracak dini duyarlılığı olan tüm iktidarlardan uzak durmuş özellikle seküler partilerle birlik olmayı tercih etmişlerdir.

En son 15 Temmuz darbe gecesinde cemaatin evine kapanıp kalması kendilerinin neye hizmet ettiğinin apaçık göstergesi…
 

Kaynak: Dinihaberler.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal 5 ay önce

Admin BEY! umarim silmezsiniz yazimi yayinlamadan. Yazinizda bircok iftira ve gercekdisi beyanlar mevcut, ''Süleymanci'' tabirini Islam düsmanlari koymuslardir ve sizde canak tutuyorsunuz. Süleyman efendi hz. lerinin talebeleri Ehli Sünnet cizgisindedirler, merak ediyorum kac tane hocayla oturup konustunuz veya münazara ettiniz. Osmanli usulü dini ilimler tahsil ediyorlar, sizin ilmi dereceniz nedir? burda cahil halki kandirirsiniz amma huzuru ilahide hesabiniz cetin olacak unutmayin. Ey müslümanlar bu yaziya inanipta bir toplulugu karalamayin. Hucurat Suresi 6. ayet (Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz.)

Misafir Avatar
herkes çıkış noktasına baksın 5 ay önce @Kemal

yazdıklarınıza sadece gülüyorum

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
müslim 5 ay önce @Kemal

yurt dışında da gördüm, hiç bir süleymanlı diyanet veya başka camiye gitmiyor. devleti benimsemiyorlar. müslümana oy vermede hiç yoklar. bunların kirli çamaşırları ortaya çıksın. "ben bir süleymancıydım" kitabını okumuştum 1980 li yıllarda işte öyle bir şeyler. yapmacık kerametler. hem çok ezikler. niye öyle oluyorlarki belli temeli dilencilik.

Beğenmedim! (12)
Misafir Avatar
İmam hatipli 5 ay önce @Kemal

bu makaleye bende katılıyorum ve yorumlara baktığımda da siz mavi takkeliler! imam-hatipleri tanımayan, diyanetin imamının arkasında namaz kılınmaz deyip kendisi ayrı cami-mescit açıp orada kendi imamıyla namaz kılan ve de şahsi(cemaat) çıkarları için olmadık adamlara-partilere oy veren hatta ve hatta bugüne kadar ümmet adına çalışma gayreti içinde olan hiçbir insana rey vermeyen siz değil misin? sonra kalkıp iftira atıyorsunuz diyorsunuz. soruyorum size kuldan utanmıyorsunuz Allah'tan da mı korkmuyorsunuz

Beğenmedim! (59)
Misafir Avatar
la tahzen 5 ay önce @Kemal

siz bir kere kendinize bakın uzun yıllar kendinizce bir yol geliştirdiniz ama sizinde boyanız çıkmak üzere bırak bu ayakları siz dilenciden başka bir şey deyilsiniz eskiden beri devletin karşısında rejimin sistemin düşmanısınız daha refah partisine ak partiye oy vermediniz nerden çok para kukla gibi bir gecede oraya dönersiniz siz tunahan merhumun mirasına ihanet edenlersiniz ama yakında sizinde ne mal olduğunuz çıkacak çünkü tutum ve hareketleriniz çok şüphe uyandırıcı

Beğenmedim! (39)
Avatar
eleştiriyse buyurun. 5 ay önce

-kuran-ı kerim(kuran değil) okutmaktan başka bir ilim verilmiyormuş. süleymanlılar cemaatinde okutulan ilimler osmanlı medreseleri baz alınarak yapılır. sırasıyla sarf(emsile,bina,maksut),nahiv(avamil,ishar,kafiye) ve mantık ilimleri okutulur. bunlara ek olarak fıkıh ilimleri vardır. nurul izah, kuduri şerif ve dürer kitapları okutulur.molla cami,terhis ilimleri de verilir. hangi akla hizmettir ki sadece kuran-ı kerim'den başka bir ilim okutulmamaktadır demek.
-birini duada aracı kullanmak mevzusuna gelince. bu aracı sokmak değildir. biz "yüzü suyu hürmetine" kelimesini bolca kullanırız bir evliyanın mezarına gidince. Allahım(sayfa büyük harf kullanmaya izin vermiyor!) falanca kulunun yüzü suyu hürmetine bizi bağışla deriz.
-"baba" kelimesini ilk defa duymaktayım 12 senedir yakınlığım var.
-darbe mevzusuna gelince. darbede herkes gibi dışarda idiler. ne yapsınlar mavi takkemi taksınlar dışarda.(gerçi o zamanda neden beyaz değil derler de neyse)
-Allah(!) hidayet nasip eylesin size

Misafir Avatar
irfan yavuz 5 ay önce @eleştiriyse buyurun.

Allah herkese hidayet nasip etsin teşekkür ederiz iyi dilekleriniz için. aklıma takılıyor "yüzü suyu hürmetine " deniyor. bu falan zatın hatırı için anlamına mı geliyor yada falan zat sana çok dua eder çok ağlardı bu yüzünden akan gözyaşı damlaları mı demektir? bu yüzü suyu hürmeti ne demektir?

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
akdeniz 5 ay önce @eleştiriyse buyurun.

fetöcülerin yolu ve metodu ile bunların müslümanı sömürme metodu aynı arkadaşlar.hatta bunlar daha fazla sömürüyor. bunların gücü o zalimlerin gücü kadar olsa bunlarda vAllahi darbe yaparlar.süleyman efendiye Allah rahmet eylesin bunların o zat ile alakası yok. bunlarda fitne cemaatı.

Beğenmedim! (50)
Avatar
Adem 5 ay önce

Ne kadar ayip bi haber bu

Avatar
The ımam 5 ay önce

Tespitlerini son derece hatalı bilgiler barındırma da kısmen bazı doğru yerlerde var. Baba tabiri kesinlikle kullanmaz. Üstelik siyer usulü din ve tefsir yaygın eğitimdir. Osmanlı medres3sinde eğitim nasıl ise aynı dersler yl tekamul edilir. Burdan dinihaberlerin nasıl bir karnesi çıkar merak konusu ...

Avatar
zemahser kessaf 5 ay önce

kim yazdiysa eline sağlık. yazılanlar kesinlikle doğru

Avatar
Ayhan yiğit 5 ay önce

Süleyman Efendinin cemeatinin sadece bu görünen kısmını görerek yanlış diyorlar oysa bunlardan ayrı olan Süleyman Efendinin talebeleri var hizmet ehli insanlar

Misafir Avatar
izzet ozkul 5 ay önce @Ayhan yiğit

amac gaye bozuk olunca aayrı demekle hedefın bellı oluyor
aAllah cc den bozguncuların ve fıtne uzre yasayan hancer sahıplerının ahırette hesabı kolay olmasını temennı ederım

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
akdeniz 5 ay önce @Ayhan yiğit

nah hizmet ehli insan yeme ve sömürme insanı

Beğenmedim! (23)
Avatar
Adem 5 ay önce

Mükemmel tesbitler kim yazdiysa eline sağlık.

Avatar
Seyfullah 5 ay önce

Önder'imiz rehberimiz hayat tarzımız hz Muhammed (sav)dir. Merak ediyorum hangi ayet veya hadiste zikrediliyor mavi takke bizim uymamız gereken Kuran Sünnet değilmi ???????

Misafir Avatar
Birdost 5 ay önce @Seyfullah

beyaz takmak zorundasın diye ayet veya hadis var mı ? herkes işine baksın ülke sizin bu fitneci yüzünüzden ne hale geldi. biz Allah'a inanıyoruz ve fitneden kaçıyoruz. ya siz fitne çıkararak kime inanıyorsunuz. şeytan da zamanında fitne çıkarıp Allah'ın huzurundan kovulmuştu. yoksa siz şeytanın emrinde misiniz.

Beğenmedim! (4)

banner205