Süleymancılar bu Cuma’da camiye gelmediler

Süleymancıların camiye gelmeme nedenleri sorulduğunda genel olarak, “Diyanet ve kendi cemaatleri dışında bir kimsenin kıldırdığı namaza imamın iman ve itikadına güvenmedikleri” gerekçesiyle katılmadıkları cevabı alınıyor

Süleymancılar bu Cuma’da camiye gelmediler

Süleymancıların camiye gelmeme nedenleri sorulduğunda genel olarak, “Diyanet ve kendi cemaatleri dışında bir kimsenin kıldırdığı namaza imamın iman ve itikadına güvenmedikleri” gerekçesiyle katılmadıkları cevabı alınıyor

Erdi KARADENİZ
Erdi KARADENİZ
16 Eylül 2016 Cuma 18:20
Süleymancılar bu Cuma’da camiye gelmediler
banner221
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Süleymancıların cemaatle namaz konusunda en keskin bir ayrışma içinde olduğu, buna bağlı olarak ümmetten de ayrı kalmalarının diğer cemaatlerle kıyas edilmeyecek şekilde kopuş içinde olduğu biliniyor. 

ÇAĞDAŞ MESCİD-İ DIRARLAR

Oysa Allah Resulü, ümmet arasında fitne çıkarma, ümmeti bölme amaçlı yapılan Mescid-i Dırar’ı yakıp yıkması birlikte namaz kılmanın önemine en güzel örnektir. 

Namaz mü’minin miracı olduğu kadar cemaatle namaz da Müslümanların en büyük istişare mekanı olarak aktive edilmesi gereken yerlerdir.
Müslümanlar ne olursa olsun camilere devam edip sorunlarını camilerde konuşmak, paylaşmak, ülfet etmek, birbirlerine sabretmek ve sorunlarını birlikte halletmek mecburiyetindedirler.

CEMAATİ TERKETMEK ÜMMETLE İSTİŞAREYİ TERKETMEKTİR

Bu konuda Süleymancıların namazda bile mekân ayrılığına gitmeleri ümmete giden yolda Müslümanların arasına katılmış en büyük fitnedir. Gerekçesi ne olursa olsun bir Müslüman topluluğun diğer Müslümanlarla namazda bir araya gelmesine engel hiçbir fıkhi delil mevcut değildir.

Özellikle Süleymancılar ile bazı cemaatlerin namazda bir araya gelme konusunda imamın, “İman ve itikadından şüphe duydukları…” şeklinde öne sürdükleri bahane karşısında “kendi iman ve itikatlarının ne derece makbul olduğu” sorusu karşısında verilecek tutarlı bir cevabın olmadığı malumdur.İMAMIN SIHHAT ŞARTLARI BELLİDİR

Oysa namaz kıldıracak imamın sıhhat (geçerlilik) şartları içinde akıllı ve Müslüman olması yeterli. Bunun dışında imamın ehil olma, büluğa erme ve fasık olup olmama gibi ileri sürülen şartlar mezheplere göre tamamı tartışmalı konular.

Konuyla ilgili hadislere bakıldığında ise, imamın “(Namaz kılacaklar) üç kişi iseler içlerinden biri imam olsun. İmamlığa ehak olan akra' (Kur'an-ı Kerim'i daha iyi okuyan) olandır..." (Müslim, Mesacid 289; Nesai, İmamet 5)

"Sizin için hayırlınız ezan okusun, kurra olanınız da imam olsun." (Ebu Davud, Salat 61)

Amr ibni Seleme (RA)’den, “Ben altı veya yedi yaşında iken kendi kavmime imamlık yaptım. O zaman ben, aralarında Kur'an'ı en çok bilen kimseydim.” (Buhari, Megazi 52; Ebu Davud, Salat 61; Nesai, Ezan 8, Kıble 16)

Hz. Aişe (RA)’dan"Kendisine kölesi Zekvan, Mushaf'ın yüzünden okuyarak imamlık yapıyordu." (Buhari, Ezan 54)

Enes (RA)’den, “Resulullah (sav) İbnu Ümmi Mektum'u ama olduğu halde, halka imamlık etmek için (sefere çıkarken) yerine halef tayin etti.” (Ebu Davud, Salat 65)

Konuyla ilgili hadislere de bakıldığında Allah Resulü’nün kimsenin kalbi ve itikadına dair bir tavsiyede bulunmadığı belirtiliyorsa da “Üç kişi vardır, Allah onların namazını kabul etmez: Kendisini sevmeyen kimselere imam olan; Namaza arkadan gelen, yani vakti çıktıktan sonra gelen; Köleyi azad ettikten sonra tekrar köle kılan." (Ebu Davud, Salat 63) buyurarak imamın Müslümanların nefretini celbedecek şekilde fısk türünden ameller işleyen, hoşa gitmeyen davranışlarda bulunan kimsenin de imamlığa elhak olmadığını vurgulamaktadır.

AÇIKÇA GÖRÜLMEDİKÇE İMAMIN İMAN VE İTİKADI SORGULANAMAZ

Diyanet’in imamlarının iman ve itikadı noktasında yapılan eleştirilere en güzel cevap Allah Resulü’nünHureka kabilesi üzerine gönderdiği birlik içinde Usame b. Zeyd’in “Lailahe illallah” diyen bir adamı öldürmesi üzerine Peygamberimizden aldığı, “Kalbini mi yarıp baktın!” taziridir.

Süleymancı ve özellikle Avrupa’da görülen cemaatlerin farklı mescitler imar etmeleri ve birbirlerinin arkalarında namaz kılmamaları fitne ve bölücülükten başka bir şey değildir. 

ÜMMETE GİDEN YOLDA DİYANET, ŞU AN İÇİN TERCİHTİR

Ardında namaz kılmaya, ümmeti bir arada tutmaya en azından şu zaman ve şartlarda devletin atadığı imamlar olduğu bir gerçektir.

Dış düşmana karşı tüm cemaatleri de dışlamaksızın koruma ve kollama görevi yapan devletin atadığı imam, şu an için İslam birliğini sağlamada namaz kıldırmada hangi yönden bakılırsa bakılsın tercih nedenidir.

Camide görevli imamların ardında namaz kılmamak için Kur’an okumaları sorun ise artık Diyanet Kıraat konusunda elinden gelen titizliği göstererek İlahiyat mezunları ve hafızlara öncelik vererek en güzel kıraate sahip olan adayları tercih ediyor.

İlaveten Diyanet'in din görevlileri, İmam Hatip ve İlahiyatlardan tüm ümmeti kucaklayacak şekilde birlik şuuru içinde yetişirken, ulaşabileceği İslam kaynaklarına da hakim bir eğitim alıyor. Malum imamın ilminin gelişmesi kendi gayreti olduğu kadar cemaatin de talep ve sorularından geçiyor.İMAMIN ARDINDAN KAÇANLARIN KENDİ İMAN VE İTİKATLARI SAĞLAM MI?

İman ve itikat sorun ise aleni fısk ve fücuru görülmedikçe aynı risk, Süleymancı cemaatinin ardında saf tuttuğu imamlar için de geçerli olur ki kimse kimsenin iman ve itikadını sorgulama hak ve salahiyetinde değildir. Fısk ve fücur noktasından olaya bakılıp bir imamın ardında namaz kılınmayacaksa Süleymancı ve birçok cemaatin yetiştirdiği imamların yetersiz fıkhi bilgisine bakıldığında fısk ve fücura düşme ihtimallerinin fazla olduğu, Diyanet’in din görevlilerinin bilgileriyle orantılı olarak fısk ve fücur konusunda daha hassas oldukları açıktır.

İMAMI DEĞİŞTİRMEK CEMAATİN MEŞRU ŞİKAYETİNE BAĞLI

Her ihtimale karşın Diyanet’in imamında fıst ve fücur görüldüğü, kıraatinin yetersizliği ortaya çıktığı, imamlığa layık olmadığına dair başka alametler belirdiği durumda cemaatin müftülükten başlayarak Diyanet’e uzanan şikayet sürecinde imamı değiştirme hakkı bulunurken camileri terketmenin anlamı fitne çıkarmaktan başka bir şey değildir.

İMAMA UYARI GÖREVİ YAPILMADAN ARKASINDAN AYRILMAK AYRI BİR FİTNEDİR

İmamın yetersizliğini gören cemaatlerin her şeyden önce Müslüman kardeşleri olan imamın elinden tutup ilmi yetersizlik varsa uyarmaları ve cemaatlerine davet ederek eğitimden geçirmeleri, kıraat yetersizliği varsa bu konuda kendi kurslarına davet ederek kıraat dersi vermeleri, Müslümana yakışan davranıştır.

Ortada imamın görevine layık olmadığı söylemi büyük bir iddia ve münkerdir. Münker karşısında Müslümanın nasıl mücadele edileceği hadiste alenen belirtilmiştir. Münker karşısında dil ile uyarı, el ile dilekçe yazılarak yetkili birimlere bilgi verilmesi Müslümanın öncelikli görevidir. Dil ve el ile yapılan müdahaleden sonra cevap alamayıp kalbi buğz dahi yapılmadan cemaati terk etmenin kendisi ayrı ve en büyük münkerattır.

Hem burada “namazı sahihleştireyim” derken tümden bireysel ve cemaat bazında Müslüman toplumdan kopup şeytanın kucağına düşmek tehlikesini de göz ardı edilmemesi gereken bir başka husustur.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 24.12.2016 16:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Esvc 2016-09-16 18:50:39

Süleymanlılar cuma günü değil he vakit cemaatle namaz kılmaktadırlar.
Ayrıca yurtlarıda birer mescittir.
Cuma günleri veyahut ramazanı şerifte teravih namazını camide kılAcak olsalar çoğunuz nAmaz kılcak yer bulmazsınız.
Bir cuma yurtlara gidin cuma kılında oradaki nizam ve inizamı görün halbuki bu günümüzde birçok yurdun yakınındaki cami imamı ile yurt hocsları çok iyi anlaşırlar hatta yazın talbe okuturken bile imama destek olarak yardımcı oluyorlar
Ehli sünnet vel cemaatin tek kalesi süleymanlılardır sabredin 5-6 sene sonra göreceksiniz.

Misafir Avatar
sedat soycan 2016-09-18 12:55:20 @Esvc

hadi oradan çakma fetöcüler siz kim ehli sünnet kim.

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
karmalon 2016-09-17 13:12:45 @Esvc

esvc sizin ne halt oldugunuz ehli sünnetin tek kalesi süleymancılar demenizden zaten ortaya cıkıyor.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
TUNA 2016-09-17 09:52:52 @Esvc

toplayıcılar herkes biliyor sizi , sizi beğenen yok, ne intizam muntazamı mavi takke takıp çocukları teyp gibi doldurur sonra kürsüye çıkar sonra para toplat,, şu ülkeye zerre kadar bir faydanız varmı?

Beğenmedim! (20)
Misafir Avatar
msfr 2016-09-17 06:54:21 @Esvc

esvc herhalde cumanın şartları bilmiyorsun . ya da dinden bir habersin. cuma camide kılınır. halka açık yerde . yurda kılınmaz.. ayrıca tüm cemaatler camiye geliyor, yer buluyorlarda siz mi bulamayacaksınız.. korkmayın Allahın evi geniştir. kendinizi ayrıyorsunuz sonrada bizi ayırıyorlar diyorsunuz.. el insaf.....

Beğenmedim! (18)
Misafir Avatar
Sibeveyh 2016-09-16 20:26:18 @Esvc

hayırdır esvc sülaymanlılar olarak 5 . 6 sene sonra sakal mı bırakacaksınız yoksa devlete sızmaya mı başlayacaksınız ?
ehli sünnetin kalesi sünnete muhalif olarak olunmaz. siz benim gözümde mevlitlerde zarf kapmak için aşır okuyan köylere giderek zorla mihrapları işgal eden zavallılarsınız.

Beğenmedim! (22)
Avatar
Eğitimci 2016-09-16 21:30:21

Bu haber tam olarak fitneye hizmet etmektedir. Süleyman Efendi cemaatini hic bir yasadışı tutum , davranış ve faliyetle anmak yada islam dininde bölücü olarak itham etmek tam bir aymazlık ve ahmaklık işaretidir. Sizin fitne dolu bu haberiniz ve aşağılık kişilerin aşağılayıcı yorumlari bu güzide cemaati zerre kirletemez kendinizi boşu boşuna yormayin . Bilmeniz gereken tek şey bu islam faliyeti bu kuran ahlakı ve eğitimi kıyamete kadar bir fiil devam edecek .

Avatar
Suskun 2016-09-16 21:47:23

Süleymancı cemaatinin içine girmeyip, onlarla iki rekat namaz kilmayan, amaçlarını fıtratlarını bilmeyen insanlar lütfen cahilce, cemaati kötü düşürücü sözlerini kulaktan duyma bilgilerle değil kendi gözleriyle görerek yapsinlar

Avatar
Sibeveyh 2016-09-16 18:28:29

dinihaber babacanlar ne yapmaya çalışıyorsunuz siz.
adamlar kendini bir şey sanacak denizi bulandırıp kerizi uyandırmayın ...

Avatar
Müslüman 2016-09-16 22:17:33

süleymancılar, yüzde doksansekiz müslüman olan bir ülkede birleştirmekten çok ayrımcılık yaparak müslümanları biz siz diye ayrıştırmaktadır. camilerde namaz kılmıyorlar. kendi cemaat üyesi olmayan yerlerden alış veriş yapmıyorlar. evlilikleri kendi cemaat mensubu olanlarla gerçekleştiriyorlar.

Avatar
Uğur ÇORBACI 2016-09-16 19:45:49

Tamamen safsata.birileri fitne çıkarmak gayretinde galiba.bu işleri bizler aşalı on yıllarca geçti.tabiki arkasına durduğumuz imamın ameli ve îtikâdı hususuna tüm ümmeti Muhammed dikat etmeli.sapık ve sünneti tanımayan ve inkar edenin arkasında namaz kılmaz bu ümmet.yani celiciğim it ürür kervan yürür.bizim teşkilat olarak çizgimiz belli.tek gâye ve tek çabamız bu ahir zamaninda ehli sünnette uygun nesil yetişirmek ve hep beraber bu uğurda yaşamak.hiç itibâr etmeyiz bu tür ucuz yazılara.daha çok şeyler yazabilirm de sen Ârif bir Kardeşimsin.Hz.ALLAH kötü ve şeytanlaşmış kendini bilmezleri cümlemizden uzak eylesin.hidayeti mümkünse hidayet eylesin şayet mümkün değilse mevlam en doğrusunu tecelli ettirir.ALLAHA emanet ol Kardeşim.

Avatar
Şafii imam süleymanlı 2016-09-16 18:55:10

hepiniz çok cahilce konuşuyorsunuz.bu anlatılanların bi çoğu fitne uyandırmaktan başka bi şey halt onu uyandırana Allah lanet etsin.der Allah resülü.sübeveyh misin ne salaksın sende işine bak burnunu her deliğe sokma..

Misafir Avatar
Sibeveyh 2016-09-16 23:13:06 @Şafii imam süleymanlı

cahil cesurdur. çok cesursun ...

Beğenmedim! (7)
Avatar
imam 2016-09-16 20:55:54

Suleymacıları savunan arkadaşlara diyprum faizi helal kılan imamların arkasında namaz katılmayan ne kadar durust olabilirler bunlarda feyosculardan daha tehlikeli devlet dıkat etmeli

Misafir Avatar
arif 2016-09-21 09:24:47 @imam

kendine imam demişsin. i̇nşAllah o kemale erersin. ama hal-ı hazırda daha yazı yazmayı beceremiyorsun. ötesini zorlama...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
İSMAİL UZGÖR 2016-09-18 09:28:58 @imam

fai̇z kuranda haram dir. i̇yi̇ce araştir oyle konus 1960 larin 1970 ve 1980 leri̇n eski̇ konularini açip durma.

Beğenmedim! (0)

banner220