Süleymancıların verdiği eğitimde bir sakatlık var!

Bu güne kadar yaptığımız Süleymancı haberlerinde gördük ki müntesiplere ilmi anlamda hiçbir şey verilmemiş

Süleymancıların verdiği eğitimde bir sakatlık var!

Bu güne kadar yaptığımız Süleymancı haberlerinde gördük ki müntesiplere ilmi anlamda hiçbir şey verilmemiş

Erdi KARADENİZ
Erdi KARADENİZ
18 Ekim 2016 Salı 01:50
Süleymancıların verdiği eğitimde bir sakatlık var!
banner221
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Yediğimiz küfür ve hakaretlere bakılırsa Süleymancılara çok güzel küfür ilmi verilmiş. Harbiden Süleymancıları bu konuda ne kadar takdir etsek azdır. Gördük ki FETÖ'ye dair yaptığımız haberlerde yediğimiz küfür, hakaret ve şantaj geribildiriminde Süleymancılar, FETÖ’den pek de geri kalmıyor.

MÜSLÜMAN AYNI ZAMANDA TEBLİĞCİ İKEN KÜFREDEN MÜSLÜMANDAN TEBLİĞCİ OLUR MU?

Müslüman şahsiyete yakışan odur ki ortaya çıksın ve "şu şu konuda biz şöyle düşünüyoruz" diyebilsin. Ve bunu da hal ve hareketleriyle ortaya koyabilsin. Güya bu cemaat de diğer cemaatler gibi Müslüman yetiştirdiğini iddia ediyor.

Müslümanın özelliklerinden biri de tebliğdir. Tebliğ, "kendini karşıya sevdirmek, güzel göstermek ve örnek olmak..." ile etki etme derecesi kuvvetlenir ve anlam kazanır.
Dinihaberler.com olarak Süleymancılara ve diğer tüm cemaatlere ikazımız o dur ki, eleştiriler karşısında eleştiren gayri müslim olsa idi sizin bu tavrınız karşısında bir gayri müslimin İslam’dan soğuması mümkün olacak ve siz de bundan mes’ul olmayacak mıydınız?

ESKİDEN LAİKÇİLERİN NİYET OKUMALARINA BİZ MÜSLÜMANLAR ÇOK KIZARDIK

Yaptığımız haberlerden sonra Süleymancılardan “kendilerine düşmanlığımız olduğu, intikam hevesinde olduğumuz, cemaat düşmanı olduğumuz, FETÖ’cü olmak, mezhepsiz ve vahhabi olduğumuz…” gibi pek çok eleştiriler aldık.

Hızını alamayan bazı müntesipler sağolsunlar bizi Şii bile yaptılar. Eskiden laikçilere niyet okudukları için biz Müslümanlar kızardık. Ama görünen o ki Müslümanlar niyet okuma da laikçileri fersah fersah geçmiş ve onları çok çok geri de bırakmış. Hadi onların elinde Kur’an ve örnek aldığı Peygamber yok. Ya Müslümana ne demeli…


KUR’AN KALPLERİ BİRLEŞTİRİRKEN SÜLEYMANCILARIN KALBİ MÜSLÜMANLARDAN AYRI

Bu durum bizim açımızdan zaten sürpriz değildi. Asıl bu satırları kimler tarafından ne şekilde atandığı hala meçhul olan cemaatin lideri Alihan Kuriş’in “Süleyman Hilmi Tunahan bu cemaati görse bize ne der?” diye düşünmesi lazım. “Kur’an eğitimi veren Süleyman Hilmi Tunahan okumasını öğrettiği Kur’an’ın; müşrik, münafık, ehli kitap demeden ayrı olan kalpleri birleştirdiğini ama günümüzde talebelerinin tüm Müslümanlardan ibadetlerine varıncaya kadar ayrılmaları ve kalpleri ayrıştırmalarına ne derdi acaba?”

AYRILIK VARSA O KALP KUR’AN VE SÜNNET EĞİTİMİ ALMAMIŞ DEMEKTİR

“Biz Müslümanlarla beraberiz bizi suçlamayın?” diyen seslerinizi duyar gibi oluyoruz. Kalbi sevgi varsa bedeni birliktelik zaten olur. İnsanlar birbirinden ayrı ise bu ayrılık kalbi sevginin olmadığının en büyük delilidir. Müslüman olunmasına rağmen bir Müslüman din kardeşlerinden uzak, gizli gündem ve mahfillere sahip ise o Müslümanın Kur’an ve sünnet dışında başka kaynaklardan terbiye aldığını gösterir. Çünkü Kur’an ve sünnetin sistematiğinden ayrılık yoktur.
Cemaattin liderleri öylesine cahil bir cemaat yetiştirmişler ki “bize FETÖ’cülükle yaftalarlarken” sitemizde yapacakları arama sonucunda 17 Aralık öncesi ve sonrasında Fetullah haini aleyhinde yaptığımız haberleri ve Terörist Feto’nun sitemize açtığı 131 davayı görebilirlerdi. Öylesine bir ön yargı var ki cemaatte; bazen Fetullah aleyhine yazdığımız yazıları göstermemize ve bize açılan davaları ileri sürmemize rağmen adam inatla “Siz FETÖ’cüsünüz” diyebiliyor.

“Uçsa da keçidir” diyen mantık İslami bir mantık olabilir mi? Bu ahlak Kur’an’da “inandık ve isyan ettik” diyen Yahudilerin ahlakı değil midir? Yahudiler de Allah Resulü’nün haklı olduğunu ona muhakeme olacak kadar biliyor lakin inadına inkar ediyorlardı.
DÖRT MEZHEBE GÖRE FETVA VEREN BİZ AMA MEZHEPSİZ OLAN YİNE BİZ

Mezhepsiz ve vehhabi laflarına doğrusu çok güldük. Cuma namazına gelmemelerini “Diyanet imamlarının itikat bozukluğuna, laylaylomcu olduklarına, AKPPKK’lı oldukları ve amelinde sakatlık olduğu…” gibi gerekçelerle açıklayan Süleymancılara bu şekilde hareketlerinin fitne olduğu ve ümmeti bölmekten başka bir anlamı olmadığını belirttik. Hiçbir kaynağa başvurma gereği duymayan Süleymancıların bize cevabı “vahhabi ve mezhepsizliğimiz” iddiası idi. Biz de Cuma namazının Süleymancılar yurdunda kılınmasının haram olduğunu, orada kılınan namazların sahih olmadığını dört mezhebe göre ortaya koyduk. Mezhepsiz olan maalesef kendileri değil biz olduk.

ŞİA DÜŞMANI BİR SİTEYE ŞİA DİYE SALDIRMAKLA GERÇEKLER DEĞİŞMİYOR KİHele  şu şii diyenlere ne demeli?!

“Ehli Sünnet yıkıcı cemaatleri ayırt etmede yetersiz” yazımızda Şia ve Sünni şeklinde ayrımın Ehli Sünnet’in en büyük çıkmazı olduğu ve Şia ile aynı özellikleri gösteren birçok cemaatin maalesef sırf Şii karşıtlığından dolayı ehli sünnet mahallesinde kendilerine yer bulduklarını belirtmemize rağmen Şiilikle suçlanmak ilginçti doğrusu.

Biz bu sözlere alınmıyoruz sadece uyardığımız Müslümanın bu hale düşmesine üzülüyor ve uyandırmak için daha başka ne yapabiliriz diye çare arıyoruz.


Bu tür sataşmalar nihayetinde alınan din eğitimin de aynı zamanda göstergesidir. Bu şunu gösteriyor ki bu cemaat; Kur’an ve sünnetten uzak ama Kur’an ve sünnet etiketli bir dini anlayışı İslam diye yaşıyor veya yaşadığını zannediyor.

İÇİNE KAPANIK, ÜMMETTEN KOPUK TÜM CEMAATLER AYNI DURUMDA

Tabi bu konuda sadece Süleymancıları eleştirirsek kendilerine haksızlık etmiş oluruz. Cemaat yapılanması adı altında yapılanan içine kapanık tüm cemaatlerde durum maalesef bu. Aslında bu güne kadar Süleymancılarla ilgili ortaya koyduğumuz gerçekler Türkiye’de belki de yüzde 90 tüm ümmetten kopuk cemaatlerin kronik hastalığı.Kendi yaşam tarzlarını dinleştirmek ve İslam’ı kendi anlayışlarından ibaret görmek…
Bu zihniyetin gelişim sürecinde;
  1. Kur’an mealini okumama,
  2. Kur’an’ı farklı tefsir kitaplarıyla karşılaştırmalı olarak anlamaya çalışmama,
  3. Hadis ve hadislerin rivayet metotlarından habersiz olma,
  4. Kur’an’ı Kur’an ile tefsir etme; Kur’an’ı Hadis ile tefsir etme ilminden mahrum olma,
  5. Cemaatin kendileri dışında kalan Müslümanlarla iletişime kapalı olması,
  6. Cemaatte hoca bilinen büyüklerin geleneksel düşüncelerini tabulaştırarak bir sonraki kuşaklara aynen aktarmaları ve bunu tashih etme gereği duymamaları,
  7. Hocalarından aldıkları dini anlayışı, cemaat tabanının sorgulamaksızın kabul etmesi ile oluşan atalar dini,
  8. Birkaç cemaat içi kaynakla beslenerek zamanla bünyede başka kaynaklara karşı başlayan hazımsızlık ve mide bulantısı… gibi pek çok neden sayılabilir.
 

KENDİNİ UYARANI YAFTALAMAK MÜSLÜMAN AHLAKI DEĞİLDİR

Bir de Süleymancılarda olduğu gibi ümmetten kopuk cemaatlerde şöyle bir yanılsama var. Başkalarının hatalarını olabildiğince büyütmek ve kendi dağ gibi hatalarını görmezden gelmek. Bu bir noktada vicdan bastırma olduğu kadar -hataları görme, kabul etme ve olumlu yönde adım atma- melekesini de tamamen devreden çıkaran menfi bir tutum.

Bunun yanısıra daha önce üstüne basa basa söylediğimiz “yaftalama” hastalığı aynı şekilde Süleymancılarda da var.

DİBİNDEKİ MÜSLÜMANLA İLETİŞİM SORUNU YAŞAYAN MÜSLÜMAN

Uyarı karşısında “acaba?!” tavrı sergilemek yerine karşıya saldırmakla teskin olma davranışı; eleştirenden çok eleştiriye kapalı olan kimseyi mahveder. Bir Müslüman kendisine gelen bilgiyi, Kur’an ve sünnet çerçevesinde yitirilmiş ve Allah’ın kendisine sunduğu bir hikmet olarak görür.

Dibindeki Müslümanla iletişim sorunu yaşayan bir Müslümanın hem de farklı din, dil, ırk ve niyetteki Çinlideki hikmeti alması düşünülemez.YA ELEŞTİREN HAKLI İSE…

Eleştiri karşısında doğru ya da yanlış kendini gözden geçirmek zor olabilir. Lakin ya eleştiren bu noktada haklı ise ne olacak? Bu dünyada cemaatin kesilen paraları, müntesip akışının kesilmesi, cemaatle bütünleşen şahsiyetin uğradığı zarar karşısında mahcubiyet hissedilebilir, kızgınlık davranışı devreye girebilir.

Ya gelen eleştiri doğru ise ilahi mahşerde o Müslümanın hali ne olacak?ALLAH’IN HUZURUNDA KIZARACAK YÜZDEN İSE DÜNYADA KIZARACAK YÜZ EVLADIR

Bu gün dünyada belki bazı kayıplar insanı savunma durumuna düşürebilir. Ortaya konulan hatalardan dolayı insanın yüzü kızarabilir. Allah’ın huzurunda yüzünün kızarmasındansa dünyada iken insanın yüzünün kızarması evla değil midir?

Biz bazı şeyleri ortaya koyduk. Daha da koyacağız. Bu Süleymancılar sathında tüm cemaatlere bir uyarı idi. FETÖ dışında eleştirdiğimiz bazı cemaatler de oldu. Ama hepsinin yaklaşımı Süleymancılar ile aynı idi. Görmedikleri halde kendilerini eleştireni yaftalamakla kendilerini avutmak Müslüman ahlakı olmasa gerektir.APAÇIK HÜKÜMLERE RAĞMEN NASSLARA AYKIRI DAVANMAK RAHMET DEĞİLDİR

Biz ne falan cemaat ne filan cemaat demeden tüm Müslümanların kendini artık Kur’an ve sünnete uygun olarak kontrol etmesini dile getiriyoruz ve getireceğiz de.

Ümmetin ihtilafı rahmettir ama doğru konular üzerinde farklı yaklaşım tarzları söz konusu olduğunda ümmetin ihtilafının rahmet olduğuna şüphe yok. Tıpkı fıkhi meselelerde her bir mezhebin olaya farklı açıdan yaklaşması gibi.

Ama apaçık hükümlere rağmen farklı ve hikmete aykırı yaklaşım tarzları, rahmet değil tefrikadır.
 
 
 
 
 
 

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 24.12.2016 16:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sibel karasakal 2016-10-17 01:08:33

tamamen karalama.bunu yazanlarin dinine ne kadar bagli oldugu tartisilir. darbe gecesi kimse evinde. uyumadi bircok suleymanci tanidigim sokaklardaydi.haberiniz dikkat ceksin diye bir cemaati kullanamazsiniz.

Misafir Avatar
aklı 2016-10-18 10:23:55 @sibel karasakal

islamda süleymancılık diye bir şey var mı ? müslüman olmak yetmiyor mu ?

Beğenmedim! (16)
Avatar
Tunali 2016-10-17 01:28:01

Admin denen mahluk sana mı düştü milleti uyarmak milletin aklı başında sn kendine bak nesin böyle yazılar yazmakla da ehli sünnet olunmuyor madem yazacan gidersin cemaatin ileri gelen biriyle oturup bu konuları konuşur yazarsın madem tebliğ diyorsun böyle tebliğ olmaz araştırmadan bilmeden car car konusuyon ondan sonra da asılsız asılsız yaziyon bu yorumu da yayınlayacak kadar erkek misin bakalım

Misafir Avatar
paşa 2016-10-21 09:29:12 @Tunali

tunalı denen dingili mutlak angut arkadışm. sana nasıl bir haşhaş verdilerki bu sülümancılar böyle savunmaya geçmişsin. mavi takkeli 2. fetöcü deyyusların hakkını savunmak sana düşmüş ama. söyle adaklardan paymı, bağışlardan kar mı aldın. yoksa sende bir mavi takkeli beyni alınmış sözde sülümancı imamı mısın. cemaatin ileri geleni demişin, hani şu yeni gelen kur'an okumayı bilmeyen alihan kuriş mi ileri geleni :) komikmisiniz siz yav. kendinize gelin. bi tövbe edin. yazık gencecik beyinlersiniz. hadi kalkın ey sülümancılar, bi güzel gusül alın sonra tövbe edin, atın mavi takkelerinizi, giyin saflığın semblolü beyaz takkeleri. gelin bırakın sülümancılığı, ümmeti muhammed'den olun

Beğenmedim! (28)
Misafir Avatar
kuran ile aldatmak 2016-10-18 10:25:09 @Tunali

süleymancı yurdunda cuma namazı kılınır mı..mescidi dırarlaşmayın.

Beğenmedim! (17)
Avatar
rrr 2016-10-17 00:20:35

Hakan... temkin nedir bilmiyorsanız susun namaz vaktine gelince ama işi sağlama almak her iki takvimde doğrudur Diyanet Fazilet...Hakan bari cahilligini belli etme kardes yazık sana...admin senin bizzat kendinin feto cu olduğun bence malum o yüzden laf atıyor sun merakı m şu bu güne kadar nerdeydin bir günde mi bi kadar bilgi elde ettin anlamadım ...Allah herseyi hakkıyla bilen ve gören dir ...okuya okuya cahil oldu dedikleri tamda admin sensin beddua etmem bize yakışmaz istediğini yaz çiz Paylaş unutma gücün e bir sinek yeter....

Avatar
Adem 2016-10-17 09:20:10

Admin kardeş dediğin gibi yafta var evet fakat bu yafta karşılıklı yani sen haklı süleymancılar haksız diye bir durum yok. Siz haberlerinizde müslüman kardeşlerimin yanlışını düzelteyim niyetinde iseniz bile fitne,yahudi ahlakı gibi ifadeler ile saldırıyorsunuz. Buna da tebliğ dili denemez

Avatar
bayram55h 2016-10-18 11:40:45

madem bu kadar karşıydınız 15 temmuzdan önce neden hiç kaleme almadınız..

Avatar
Yavuz bey 2016-10-17 05:26:55

Hakan cahil kardeşim her yerde Akşam vakitleri aynıdır. Fazilet takvimi dahil. Zihniyetini değiştir. Çalı dibini taslamakla bir şey geçmez eline.

Avatar
ismail6ok 2016-10-19 00:18:36

"İt ürür kervan yürür" diye bir deyim vardır.Önemli olan kişi ve kurumların bilmesi takdir etmesi değil, Hazret-i Allah'ın rızasını kazanabilmektir.Siz istediğiniz iftiraları atabilirsiniz.Bunun bizim neznimizde bir önemi yoktur.Bizler bu yola şunun-bunun değil, bizzat Resûlullah Efendimiz (s.a.v.)'in yolu diye çıktık.Bu yüzden bizimle sizin yolunuz çok farklı,çok ayrı.Sizler Efendimiz (s.a.v.)'i Hamidullah'tan,Musa Carullah'tan,Ali Şeriati'den okuyup tanıdınız bizlerse İmam Kastalani'den,Kadı Bin İyaz,Molla Cami Hazretlerinden okuyup tanıdık.Bu haseple iki tanıma arasında çok farklılıklar var.Bu yüzden size birşey demeyeceğim sizin zaten göreviniz bu görevinizi iftiralarla karalamalarla çokta iyi yerine getiriyorsunuz.Fakat birde bu dünyanın öbür dünyası var bu kadar insanla nasıl hesaplaşacaksınız siz düşünün.Birde anlayamadığım sizin ve camianızın neden Ehli Sünnet gibi bir derdi yok?Neden insanlara Ehli Sünnet'i anlatmıyorsunuz?Neden Süleymanlılarla hep uğraşmak yerine birazda Ehli Sünnet'e darbe vuranlarla,mezhepsizlerle ve diğer Ehli Bid'at'ın bozuk/arızalı fikirleriyle uğraşmayı düşünmüyorsunuz?
Süleymanlıları kendilerinden başkasını doğru görmemek ve ümmeti ayırmakla suçluyorsunuz.
Ne derece ilminiz var, şu kitapları biliyor musunuz bilmiyorum. Eğer süleymanlılar kendilerinden başkasını islam dışı görecek olsalar, talebelerine Emali, Metn-i Akaid, Şerhi Akaid gib ehl-i sünnetin temel kitaplarını ders olarak okutmazlar.
Birde İlahiyat Fakültelerinde okutulan kitapları sayabilirmisiniz!?Acaba kaç tanesi Ehli Sünnet'e uygun!
Süleymanlıları ilmi eksiklikle suçluyorsunuz, kusura bakmayın ama süleymanlıların bir çoğu sizin ilminizden daha üstün ilme sahiptir.Bu Medreselerinde okutulan kitaplarında da görebilirsiniz!
Sizlerin derdi Süleymanlılarla değil, Ehli Sünnet Vel-cemaat ile.Rabbim şuur versin.

Avatar
Paşa 2016-10-17 11:21:15

admin az bile yazmış bunlar için. her zaman söyledim ve söylüyorum, yüzlerce sülümancı tanıdım ve hepsi ama hepsi dini para için istismar eden, menfaatperest, zengin düşkünü insanlar. tarih boyunca islama hizmet eden, ne turgut özal'a ne erbakana nede tayyip erdoğana oyları nasip olmuştur bunların. kafaları bassa 2. fetö olacaklar ama o kadarına akılları yetmiyor. bildikleri tek şey cenazalerden devir parası çalmak, zengin esnaf bulup hatme adı altında para yolmak, birde kurslara gelen kurban etlerini mangalla löp löp götürmek. yani çok masumlar çooook :)

Misafir Avatar
paşa 2016-10-19 15:53:36 @Paşa

@musaffa dernek mevzuatını öyle bir güzel uyduruyorsunuz ki kendinize.açıkları çok iyi biliyorsunuz.ben makbuzla para topladığını görmedim sülümancıların.kaç öğrencisinin bizzat ağzından duydum hocaların gelen kurban etleriyle kendilerine mangal yapıp öğrencilere vermediğini. kurban etlerini kasaplara sattıklarını. dini öğrenmeye gelen herkese kapıları açıkmışmış. lise öğrencilerini yurtlarına alıp, imam hatip öğrencilerini almayan bunlar değil mi. yalvaran öğrenciler biliyorum bizide alın diye. almıyorlarmış efendim. nedenmiş. diyanetin imamının arkasında namaz kılınmazmış. imam hatiplara imam hatap diyen bu sülümancılar değilmiydi.hangi dini davayı savundular bugüne kadar. 28 şubatta kurslar kapatılırken bunlara kim neden dokunmadı. kimin önünde diz çöktüler. varsa eğer bunlara 1 gram hakkım haram ediyorum. çok iyi biliyorum ki 15 temmuz gecesi biri bile kafasını çıkarmadılar yurtlarından. bırakın 15 temmuzu sonrasında hiç bir harekette yoklardı. aman bize bir şey olmasıncılar sizi.

Beğenmedim! (13)
Misafir Avatar
musaffa 2016-10-18 20:45:22 @Paşa

@Paşa x Olayları manipüle ediyorsunuz evet süleyman efendi talebeleri ilgili mevzuat uyarınca dernek kurar yadım toplar topladığı yadımlarla talebe yetiştirir herşey şeffaftır ilgili mevzuat çerçevesinde daima denetlenmeye hazırdır ve denetlenir alnının akıylada denetlenir. ben dinimi öğrenecem diyen hiç bir insan kapıdan çevrilmez. şunu unutmayın insanın olduğu yerde hata kusur olur bunları samimi olarak ikaz edebilirsiniz ama siz sadece karalama kampanyası yürütüyorsunuz. bu islami bir usül değil hatalar olabilir hataların olması yapılan hizmeti gölgelemez.

Beğenmedim! (8)
Misafir Avatar
paşa 2016-10-18 17:30:21 @Paşa

musaffa söyle hangisi yalan. mavi takkeli akbabalar sizi. cenazelerin bir numaralı yiyicileri. çamlıdere şeyh ali semerkandi hz. türbesinin önünü mesken tutan hırsızlar...gelen geçenlerden para dilenip son model arabalara nasıl biniyor hocalar. ilçe halkının yaptırdığı külliyeyi yaptırma vakfında yer alan kişileri tek tek katakulleye getirip adamlarınızı yerleştirdiniz. dernek mavi takkeliler derneği oldu. haram zıkkım olsun size. kökünüze kibrit suyu. fetö kadar aklınız bassa onuda geçeceksiniz. Allahtan beyniniz o kadar basmıyor. 2. fetö vakasısınız

Beğenmedim! (13)
Misafir Avatar
MUSAFFA 2016-10-18 09:43:25 @Paşa

@paşa x saçmalamişin

Beğenmedim! (10)

banner220