Temkinli Süleymancılar, ümmeti parçalamak için Fazilet Takvimi uydurdular

Her konu da olduğu gibi Süleymancıların İslam’a hizmet adı altında peşine taktıkları müntesipleri ümmetten koparan davranışlar içinde olduğu biliniyor. Bu kopuşun bir ayağı da Diyanet takviminden bozma ortaya koydukları Fazilet Takvimleri…

Temkinli Süleymancılar, ümmeti parçalamak için Fazilet Takvimi uydurdular

Her konu da olduğu gibi Süleymancıların İslam’a hizmet adı altında peşine taktıkları müntesipleri ümmetten koparan davranışlar içinde olduğu biliniyor. Bu kopuşun bir ayağı da Diyanet takviminden bozma ortaya koydukları Fazilet Takvimleri…

Erdi KARADENİZ
Erdi KARADENİZ
27 Eylül 2016 Salı 23:50
Temkinli Süleymancılar, ümmeti parçalamak için Fazilet Takvimi uydurdular
banner221
DiNiHABERLER.COM / ÖZEL

Bir rivayette bir adama Allah Resulü iki boyunca namaz vakitlerinin başlangıç ve bitiş anlarında namaz kıldırarak; diğer bir rivayette de Allah Resulü'nün bildirdiği şekliyle Cebrail Aleyhiselâm Hazret-i Peygamber (as)’e gelip her vaktin başında ve sonunda birer defa namaz kıldırarak vakitleri göstermiş ve "İşte bu iki vakit arasında geçen zamanlar, namazların vakitleridir" buyurmuştur. (Tirmizî, Salât, 1; Ebu Dâvûd, Salât, 2; Nesâî, Mevâkît, 10; Müslim, Mesâcid ve Mevâdiu's-Salât, 31)

NAMAZ VAKİTLERİNDE PEYGAMBERİMİZ ESNEKTİ

Peygamberimizin sahabeye yaptığı bu tanımlamada güneşin hareketleri göz kararı ile alınmıştı. Zaten Namaz vakitlerinin belirlenmesinde Peygamberimiz her Müslümanın rahatlıkla gözetleyebileceği tabiat şartlarına bakarak namaz kılmasını sağlayacak tavsiyelerde bulunmuştu. Namaz kılacak Müslüman için dinimizde saat, takvim ve hassas cihazlar kullanmak babından kişiyi zorlayacak bir emir bulunmamaktadır.

SAATİN YAYGIN KULLANIMI 1980 SONRASIDIR

Malum ilk mekanik saatin yapımı 1360’tır. Osmanlıda ilk saat kulesi 1577’de Üsküp’te dikildi.

Bu günkü bildiğimiz anlamda meşhur Rus köstek veya kostak saatlerin yaygın olarak kullanımı 1960’lar sonrasını bulur. 

İlk vakitleri belirlenmiş Diyanet İşleri Başkanlığı Takvimi ise 1973 yılında yapıldı. Bu takvim ilk etapta İstanbul, Ankara gibi birkaç büyükşehri kapsıyordu. Diyanet zamanla bu takvimi geliştirdi ve il ve ilçelere varıncaya kadar tüm dünya ölçeğinde bu gün kullandığımız takvimi elde etti. Diyanet değişen dünya şartları ve zamanla yarışan müslümanların işini kolaylaştırma ve ümmetin camide bir araya gelmesini sağlayacak şekilde takvim konusunda elinden gelen tüm gayreti göstererek bir takvim ortaya koydu.

Şimdi bu gerçekler gözönüne alındığında Süleymancıların “temkinli” diye tutturduğu ve uydurduğu takvimin bir fitne aracı olmak, Müslümanları ayrıştırma ve Müslümanların işini zorlaştırmaktan başka bir anlamı olabilir mi? 

Süleymancıların temkinli takviminin bulunmadığı 1990 öncesinde yaşayan Müslümanların namazı ifsat mı olmuş oluyor? Veya takvim ve saate ulaşma imkanı olmayan insanların kıldığı namazların durumu bu mantıkla ne olmuş oluyor?

Sadece takvim konusundan bile yola çıkılacak olsa kendilerine yutturulan  temkinli takvim uygulamasına göre cami cemaatinin yanlış bir vakitte namaz kılıdığını düşünen bir Süleymancının camiden kaçması tabii bir davranış olacaktır. Peki, bu durum ümmeti parçalamak değildir de nedir?


Bir internet sitesinde cahilce, ne anlama geldiğini düşünmeden Fazilet Takviminin temkinli, Diyanet Takviminin ise temkinsiz olarak ele alındığını gösteren namaz vakitleri...

Allah Resulü'nün esnek uygulması ortada iken yukarıda tabloda görüleceği gibi vakitlere ilave edilen veya eksiltilen 3-5 dakikalık süreler için ümmeti parçalamak büyük bir vebal ve sorumsuzluktur.

NAMAZ VAKİTLERİNDE TEMKİN NEDİR?

Bu gün Süleymancıların Fazilet takviminde belirtildiği şekliyle “temkin” konusunda Diyanet, Yurtiçi için hazırlanacak "Diyanet Takvimi"ne konacak namaz vakitleri ve imsak vaktinin hesaplanmasında esas alınacak ölçüler ile hangi vakitlere ne kadar temkin süresi eklenmesinin uygun olacağına dair "18.12.1981 gün ve DHYİ 31.916 sayılı onay; Kurulumuzun, Diyanet İşleri Başkanı Tayyar ALTIKULAÇ'ın başkanlığında, Başkanlık Vakit Hesaplama Uzmanı Harita Yük. Müh. Emekli Alb. Arif ÇÖKLÜ'nün de müşahit olarak katıldığı 28.12.1981 ve 21.11.1982 tarihli" toplantılarında konuyu ayrıntılı bir şekilde ele aldı ve karara bağladı.

Temkin meselesi birkaç il ile sınırlı Diyanet Takvimlerinin olduğu günlerde belirlenen ilin namaz vakitlerinin geniş alana hitap etmesi nedeniyle gündeme gelmiş ve her namaz vakti için 10 dakika kadar artı veya eksi bir ihtiyat payı verilmişti. Diyanet'in temkinli takvim uygulamasından  vazgeçme nedeni Süleymancıların iddia ettiği gibi 12 Eylül darbesine bağlı olarak darbecilerin müdahalesi değildir. Artık her il ve ilçeyi esas alan namaz vakitleri belirlenmesine bağlı olarak “kendinden temkinli” takvim ugyulamasına geçen Diyanet, temkinli takvim uygulamasından vazgeçmiştir.

SÜLEYMANCILAR TAKVİM KONUSUNDA DA MİLLETİ ALDATTI

Bu gerçeği bilmeyen milleti, her konuda olduğu gibi kandıran Süleymancılar akılları sıra Diyanet’i temkinsiz, işgüzar ilan edercesine “temkinli” dedikleri takvimi millete yutturmaya başladılar. 

Konuyla ilgili olarak kamuoyu merak ettiği ama cevabını bulamadığı şu soruları, Süleymancılardan cevaplamasını bekliyor:
 • Diyanet, Devlet bütçeli ve her tür ilmi veriye sahip bir kurum olarak takvim ayarlaması yaparken her tür ilmilikten uzak olan Süleymancılar hangi ilmi verilerle temkinli takvim ortaya koyduklarını iddia edebiliyor?”
 • Yurtdışında açıkça ezan okunmaması veya Diyanet’in takviminin olmaması gibi bir durumda bir noktaya kadar Diyanet’e alternatif takvim koymak makul olabilir. Lakin Diyanet’in ezan vakti uygulamasını artık herkes akıllı telefonlarına kurma imkanı var ve Diyanet’in matbu takvimi olmasa bile internetten her şekilde ulaşma imkanı varken alternatif takvim oluşturmanın anlamı nedir?

MESELE HAYIR İSE DİYANET TAKVİMİ DAĞITILABİLİR
 • Amaç hayır ise Süleymancılar Diyanet’in takvimini alabilir ve kendi bastırdıkları takvime göre daha ucuza mal ederek hayır olsun diye dağıtma imkanları varken neden takvim basma ihtiyacı duymaktadırlar?
   
 • Hele açıkça ezanların her mahalle ve köyde okunduğu bilinirken Süleymancı yurtlarında kendi takvimlerine göre iç ezan okuyup Diyanet’in ezanını ezandan saymamalarının mantığı ne olabilir?
   
 • Fazilet Takvimi hakkında internet sitelerinde verilen “Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muhakkak şu (şer’î) ilim dîninizdir, onu kimden aldığınıza dikkat ediniz.” (Sahîh-i Müslim) buyurmuşlardır. Bunun için ruhun gıdası olan ilmin kitapları seçilerek alınmalı, her yerden alınmamalıdır.” şeklinde ifade edilen bu bilgi kimleri kapsıyor? Her yerden kasıt kendileri dışında kalan tüm Müslümanlar olduğu biliniyor. Peki İslam birliği bu zihniyetle nasıl sağlanacak?
   
 • Süleymancılar alternatif takvim ortaya koyarken Diyanetin ortaya koyduğu takvimde ne tür yanlışlar görmüş olabilirler ve eğer varsa gördükleri yanlışlar bu konuda Diyanet'i herhangi bir şekilde ikaz etmişler midir?
   
 • Tüm İslam alemi en azından Türkiye'deki Müslümanlar hilalin görülmesi dışında Diyanet’in namaz vakitleri konusunda icma halindedir. Müntesiplerine dinin delillerini sayarken "Kur'an, Sünnet, İcma ve kıyas"ın delil olduğunu söyleyen Süleymancılar hangi icma kararına istinaden Diyanet takviminden başka takvim ortaya koymaktadırlar?
   
 • Diyanet’in dibinde paralel Diyanet gibi biten Süleymancıların ortada icma kararı bulunmazken takvim konusunda sadece Diyanet'e değil tüm ümmete muhalefet etmelerinin anlamı nedir?
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 24.12.2016 16:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ahmet 2016-09-28 09:29:56

Yaziklar olsun yaziklar boyle sui zanda bulundugunz icin

Avatar
Varda 2016-09-28 00:29:24

1980 kadar diyanet te aynı usulü yani temkini uygulanmıştır

Misafir Avatar
mertseniz istifa edin 2016-10-01 00:34:21 @Varda

hem imamlık yapıp devletten maaş almak hem de süleymancılık denen bölücülük için çalışmak ne büyük alçaklıktır.

Beğenmedim! (23)
Avatar
aaa 2016-09-28 01:32:53

cahilce yazılmış yazı

Misafir Avatar
İmam 2016-09-29 22:08:44 @aaa

Süleymacılık dindeğildir münafık

Beğenmedim! (8)
Misafir Avatar
uyanmalıyız 2016-09-28 18:05:05 @aaa

ingiliz ajanı lawrence ye her türlü alçaklığı yaptıran batı dünyası bizim kendi içimizdeki bazı zavallılara da ya süleymancılık ya fetöcülük yaptırıyor.

Beğenmedim! (28)
Misafir Avatar
süleymancılık dini kimin icadı 2016-09-28 18:02:31 @aaa

amerikan istihbaratına çalışan ve vakti geldiğinde eteğindeki nifak taşlarını dökecek olan bir yapı lağvedilmeli..sonları fetö gibi olacak.

Beğenmedim! (33)
Avatar
İMAM 2016-09-28 09:01:08

admi̇n her konuda olduğugi̇bi̇ bu konuda da olayi mani̇püle etme sevdasindasin türki̇yede sadece fazi̇let takvi̇mi̇ deği̇l bi̇r çok takvi̇m temki̇ni̇ uyguluyor hatta bi̇r başka cemaati̇n takvi̇mi̇nde de temki̇n var

Avatar
İslam en güzel din 2016-09-28 00:32:35

i Imsak Derecesi Yatsi Derecesi
Fazilet Takvimi (+ temkinli)
Yüzyillardir islam dünyasinda kullanilan yöntem 19 17
Türkiye Gazetesi Takvimi (+ temkinli)
Diyanet Takvimi (1983'ten once + temkinli)

Avatar
Mekan Genç 2016-09-28 09:13:01

farz edelim ankara'nın en doğusu olan evren ilçesi ve en batısı nallıhan ilçesi arasında takribi 3-4 dakika zaman farkı var. hal böyle iken iki ilçe de ankara'nın takvim vakitlerini baz alıyor ise temkin gerekmez mi? ayrıca temkinli takvime göre yatsı namazını kılan kişi temkinsiz takvime göre 7 dakika geç kılmış olacak bunun namazına bir zararı yok peki temkin gerektiği halde erken kılanın namazı olacak mı?

Misafir Avatar
Adsız 2016-10-07 00:45:00 @Mekan Genç

efendimiz sav'in uygulamsına ve edille-i şeriyyeye göre olur da ama süleymancıların uydurduğu ve illaki inatla ısrarla efendimiz sav'in uygulamasına muhalif bir temkin dayatmacasına göre olmaz. inşAllah anlayabilmişsinizdir.

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
imam sadık 2016-10-02 23:42:49 @Mekan Genç

yatsı ezanı ile, imamın farza niyet etmesi arasındaki zaman, sizin iddia ve inad ettiğiniz temkin süresinden fazladır. velev ki sünneti vaktinden önce kılınmış olsun. nafile namaz yine nafiledir. sırf fitneden uzak durmak adına, birlik ve beraberlik için diyanete tabii olmak, takvaya daha uygun değil midir, değerli kardeşim?

Beğenmedim! (1)
Avatar
emre 2016-09-28 09:22:33

yazılarınızı takip ediyorum. topluluğumuzun ileride fetö gibi kötü sonuçlara varılacak bir durumu açıklamaya çalıştığınız için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. sizden istirhamım bu yazdığınız yazıları cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza ve diyanet işleri başkanlığımıza ulaştırırsanız daha isabetli olacağını ümit ediyorum. bir yerde para ile fazla oynama var ise iki kere düşünmek gerekir.

Misafir Avatar
İmam 2016-09-28 11:44:41 @emre

Akıl vereceğine sen ulaştır Allah sanada onada akıl fikir versin o zaten ajan sende ona uymuşsun

Beğenmedim! (8)
Avatar
Faruk 2016-09-28 06:33:14

Admin sonuna kadar katılıyorum.Aslında diyanet işl Başk buna karşı bir önlem almalıydı.

banner220