Milli savaş uçağı hazırlıkları başladı

Savunma sanayisine yaptığı yatırımlarla dışa bağımlılığı yüzde 40 oranında azaltan Türkiye Yerli ve Milli imkanlarla geliştirilen pek çok silahın ardından Milli Muharip Uçak Projesi'nin hazırlıklarına başladı.

Milli savaş uçağı hazırlıkları başladı

Savunma sanayisine yaptığı yatırımlarla dışa bağımlılığı yüzde 40 oranında azaltan Türkiye Yerli ve Milli imkanlarla geliştirilen pek çok silahın ardından Milli Muharip Uçak Projesi'nin hazırlıklarına başladı.

17 Şubat 2016 Çarşamba 13:17
Milli savaş uçağı hazırlıkları başladı
Milli Muharip Uçak Projesi'nin yönetim üssü, ODTÜ Teknokent'teki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Ar-Ge Merkezi olacak.

Milli Muharip Uçak Projesi'nde nihai tasarıma ilişkin karar ve sözleşmenin imzalanması beklenirken TUSAŞ, projeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, projenin yönetim merkezi olarak ODTÜ Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren TUSAŞ Ar-Ge Merkezi seçildi.

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş, Türkiye için önemli bir proje olan TUSAŞ’ın Milli Muharip Uçak Projesi'nin ODTÜ Teknokent çatısı altında gerçekleşmesinden onur duyduklarını söyledi. Kızıltaş, projenin ve TUSAŞ’ın, ODTÜ Teknokent bünyesinde yer alan savunma firmalarına güç ve motivasyon vereceğini vurguladı.

İMZALARIN ATILMASI BEKLENİYOR

Türk Hava Kuvvetlerinin savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için yürütülen arayışlarda TUSAŞ, uçağa yönelik harekat ihtiyaçlarının belirlenmesi, gereksinim analizi çalışmaları, hava aracı ve sistem/alt-sitemlerinin kavram tanımlaması, milli imkan ve kabiliyetler ile yapılabilirliğin araştırılması, uluslararası işbirliği modelleri konularında çalışma yapmakla görevlendirildi.

Tamamen özgün olarak geliştirilen Milli Muharip Uçak Projesi'nde onlarca çalışma sonunda nihai tasarım için 3 alternatif oluşturuldu. Uçağın motor sayısının kararlaştırılması tasarım aşaması için belirleyici olacak. Uçağımızın tasarımı ve içerisinde kullanılan alt sistemler için olabildiğince milli çözümlere yer verilecek.

Milli savaş uçağına ilişkin sözleşme görüşmelerinin yılın ilk yarısında tamamlanması ve bu dönemde uçağın tasarımına ilişkin belirleyici kriterlere yönelik çalışmaların da Türk Hava Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sonlandırılması bekleniyor.

Türkiye'nin bölgesinde liderlik iddiasını artıracak ve terörle mücadelede ordunun gücünü katlayacak projeler üreten Türkiye yerli üretime verilen önem sayesinde savunma sanayisinde dışa bağımlığı yüzde 40 oranında azalttı.

Savunma sanayisinde yapılan reformlarla gücüne güç katan Türkiye kendisine tehdit olabilecek unsurlara korku salmaktadır.

İşte Türkiye'nin yerli üretim silahlarından bazıları:

HÜRKUŞ - YERLİ EĞİTİM UÇAĞI

İlk etapları tamamlanarak TSK'ya teslim edilen HÜRKUŞ'lar, yerli uçak üretiminin ilk adımlarından olup savaş uçaklarının geliştirilebilmesine de öncülük ederek katkı sağlamıştır. Gelecek nesillere daha güçlü bir ülke bırakabilmenin çok önemli olduğunun bilincinde olanlar, savunma sanayinin önemininin farkında olmuş ve olmaya da devam edecektir. Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girmiştir. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecektir.


T 129 ATAK HELİKOPTERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri" ihtiyacının karşılanması için 50 adet helikopterin tedarikine yönelik olarak 2007'de imzalanan sözleşmenin ardından, ilave 9 adet Helikopterin 15 ay erken teslimatını hedefleyen EDH (Erken Duhul Helikopteri) tedarik sözleşmesi de 2010 yılında imzalanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır.

 Ayrıca Türkiye, sadece hava savunma sistemlerinde değil, kara savunma sistemlerinde de ciddi atılım yapmaktadır. Geliştirilen teçhizatlar, terör olaylarında ve Suriye sınırında gerektiğinde kullanmakta ve TSK'nın işini kolaylaştırmaktadır.


CİRİT FÜZESİ

Roketsan tarafından geliştirilmiş ve şuan seri üretimde olan Cirit Füzesi, Dünya’nın ilk lazer güdümlü helikopter füzesidir. 8 km menzile sahip olan bu füze Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin düşük maliyette yüksek vuruş kapasitesini arttırmak amacı ile üretilmiştir. Tamamen yerli imkanlar ile geliştirilen cirit füzesi şuanda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde mevcuttur ve aktif olarak T-129,  AH-1P Cobra ve AH-1W Süper Cobra tipi helikopterlerde kullanılmaktadır.


SOM FÜZESİ

Savunma sanayimizin göz bebeklerinden sayılacak Som Füzesi, pil bataryasına kadar yerli imkanlar ile TÜBİTAK tarafından geliştirilmiştir. Milli Seyir Füzesi olarak da geçen Som Füzesi hedefi GPS ile uydudan alıyor ve tam 12’den vuruyor. Şuanda 200 km menzile ulaşan som füzesini 500 km menzile çıkartmak için çalışmalar devam etmektedir. Yerli silah teknolojimizin en önemli ürünlerinden biri olan Som füzesi aynı zamanda radarlara yakalanmama özelliği ile birçok uluslararası fuarda yabancı firmaların ve ülkelerin beğenisi kazanmıştır. Bu füzenin Dünya’nın en gelişmiş savaş uçağı ulan F-35’de de kullanılması bekleniyor.UMTAS

Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi olarak ta adlandırılan bu proje 2005 yılında ATAK helikopterlerinin güdümlü füze ihtiyacını karşılayabilmek amacı ile üretilmiştir. Zırh delici başlığa sahip olan bu füze “kızılötesi güdümlü füze” sınıfına girmektedir. Türkiye’nin askeri alandaki ihtiyacını karşılayan Umtas, aynı zamanda ihracat amacı ile de kullanılmaktadır.ANKA

Türk havacılık şirketi TAI tarafından üretilen Anka, tamamiyle  yerli ve insansız hava aracıdır. 17,3 metre kanat açıklığı 8 metre boyu ve 1600 kilogram ağrılığa sahip olan yerli insansız hava aracımız, sınıfında Dünya’nın en iyileri arasındadır ve aynı zamanda Türkiye Dünya’da insansız hava aracı üretebilen 3 ülkeden birisidir. Teknik özelliklerinden devam edecek olursak 155 beygir dizel motora sahip olan anka, 23 bin feet irtifada 24 saat havada kalabiliyor. Yağmur, sıcak, kar kış demeden her türlü zor hava koşulu altında keşif, gözetleme ve hedef tespiti gibi kritik görevleri başarılı bir şekilde yerine getirebilir. İHA ve bir çeşit drone olarak da adlandırılan Ankalara geçen yıllarda yerli füzelerimiz entegre edilmiştir. Çeşitli operasyonlarda aktif olarak hizmet veren Anka, Türk Silah teknolojisinin bir başka göz bebeği sayılabilir.ALTAY TANKI

Türkiye’nin geliştirdiği muharebe tankı olan altay, yüksek manevra kabiliyeti, isabet oranı, hız, dayanıklılık ve yerli yazılımı ile ülkemizin silah gücüne güç katan dünyanın en iyi tanklarından bir tanesidir. Proje savunma sanayii müsteşarlığı tarafından 2007 yılında Otokar’a verilmiştir. Yapılan bu anlaşma doğrultusunda yerli tank projesi için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucu geçtiğimiz yıllarda Altay’ın üretimi tamamlanmış ve testlerden başarı ile geçmiştir. Bu başarısını Altay, yerli üretimi olarak kullanılan Volkan-III ateşleme sistemi ile perçinlemiştir. Altay tankının 2018 yılında TSK envanterine girmesi bekleniyor.GÖKTÜRK

Türkiye’nin hep uzay yarışından geç kaldığından yakınılır yıllar boyu. Bu durum maalesef ki doğrudur. Uzay teknolojisinde hep geri kaldık ve neredeyse hiçbir çalışma yapmadık ta ki Göktürk Projesi ortaya çıkana kadar. Göktürk Türkiye’nin hem sosyal hem de askeri alandaki ihtiyaçlarını karşılamak için Tübitak Uzay ve TAI işbirliğinde üretilmiştir. Donanım açısından %80 yazılım açısından ise %100 milli olan Göktürk uydumuz uzaydaki gözümüz olmuş ve 2012 yılında uzaya fırlatılmıştır. Bu gerçekten bizler için gurur verici bir durumdur. Çünkü Göktürk ile Dünyaya “uzayda bizde varız” mesajı verilmiştir.MİLGEM MİLLİ GEMİ PROJESİ

Türk Deniz Kuvvetleri’ne yerli gemi kaynağı sağlamak amacı ile MİLGEM projesi kapsamında üretilen ilk Türk savaş gemisi olan TCG Heybeliada özgün tasarımı, yüksek teknolojisi ve sahadaki gücü ile ülkemizin denizlerdeki göz bebeğidir. Ön dizaynı 2004 yılında tamamlanan bu gemi 2005 yılında ilk kaynağı yapılmış ve 2008 yılında denize indirilmiştir. Preveze Deniz Zaferi’nin 473. yıldönümü olan 27 eylül 2011 tarihinde Pendik’te yapılan törenle hizmete girmiştir. Bu proje ile Türkiye, Dünya’da savaş gemisi tasarlayıp üretebilen 10 ülke arasına girmiştir. Haber10.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.