Türkiye Twitter'dan istediğini aldı

30 Mart Yerel seçimleri döneminde gündeme gelen sosyal medya platformu Twitter Türkiye'ye karşı duyarsızlığını bir kenara bırakarak gerekli işlemlerin yapılması için kolları sıvadı. Twitter ile yapılan görüşmeler sonucunda mahkeme kararlarının uygulanması için bir mekanizma kurulması konusunda uzlaşıldı.

Türkiye Twitter'dan istediğini aldı

30 Mart Yerel seçimleri döneminde gündeme gelen sosyal medya platformu Twitter Türkiye'ye karşı duyarsızlığını bir kenara bırakarak gerekli işlemlerin yapılması için kolları sıvadı. Twitter ile yapılan görüşmeler sonucunda mahkeme kararlarının uygulanması için bir mekanizma kurulması konusunda uzlaşıldı.

16 Nisan 2014 Çarşamba 11:20
Türkiye Twitter'dan istediğini aldı

Şirket, 200 bildirim ve 3 mahkeme kararını uyguladı, bazı hesaplar da kapatılacak.

ANKARA’DAKİ GÖRÜŞME TRAFİĞİNDEN TÜRKİYEİSTEDİĞİNİALDI

Twitter temsilcileri ile yapılan görüşmelerde ‘sorunların’ aşşılması için önemli mesafe kaydedildiği belirtildi. Reuters’e konuşan yetkililer ve mahkeme kararlarının uygulanması için bir mekanizma oluşturulacağını söyledi.

Twitter’ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Direktörü SineadMcSweeney ve hukuktan sorumlu direktörü Anthony Nieto’dan oluşan Twitter heyeti önceki gün Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı, BTK ve TİB gibi kurumların yetkilileriyle gün boyu süren toplantılar yaptı. Başbakanlık kaynakları, dünkü görüşmelerle birlikte sorunun temeli olarak gördükleri “muhataplık” sorununun aşıldığını belirterek, “Karşılıklı olarak yapılan sunumlarda taraflar tam olarak birbirini anladı ve bundan sonra işbirliği yapılması için bir sistem kurulması kararlaştırıldı” dedi.

200 başvuru işleme alındı

Twitter yetkilileri toplantıya gelmeden önce mahkeme kararı bulunmayan yaklaşık 200 bireysel başvuruya yönelik talepleri karşıladığını, Türkiye için önemli üç mahkeme kararını uyguladığını ve kalan birkaç kararı en geç bir hafta içinde uygulayacağını kaydeden aynı yetkili, şöyle konuştu: “Bazı hesaplar da kapatılacak. Gelinen aşamada Twitter hemen bir şirket kurmayacak ancak İstanbul’da avukatları aracılığıyla gerekli olan iletişimi sağlayacak. Mahkeme kararlarının uygulanması, ulusal güvenlik, özel hayatın gizliliği ve kişisel hakların ihlali gibi konularda gerekli hallerde avukatlar kanalıyla adım atılması için temasa geçilecek. Ayrıca birçoğu Twitter’ın şirket politikasına da aykırı olan uygulamalara yönelik taleplerin hızlı şekilde hayata geçmesi için iki mekanizma önerildi. Twitter yönetimi bunu değerlendirecek ve kısa sürede bu konuda mekanizma oluşturulacak.”

Türkiye’de şirket kurabilir

Twitter yöneticilerinin vergi kaçırmak gibi yaklaşımlarının olmadığı ya da olamayacağını ifade ettiğini kaydeden yetkili, “Twitter Türkiye’de ofis açmaya kategorik olarak karşı değil, bunu net şekilde ifade etti. Şimdi bir çalışma yapılacak ve şirket kurana kadar Twitter’ın vergi ödeyip ödemeyeceği tespit edilecek. Eğer vergi ödemesi gerekirse Twitter bu sorumluluğu yerine getireceğini bildirdi” diye konuştu. Twitter’ın Türkiye’den yıllık 35 milyon dolar gelir elde ettiği kaydeden yetkililer, bunun vergilendirilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Twitter kendi ofisini açacak

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Twitter’dan gelen üst düzey heyetin temaslarına ilişkin, “Türkiye’de ofis açacaklar, ofis açtıktan sonra da gerekli mali yükümlülükleri de yerine getirecekler” dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na iadeyi ziyaretinde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İşler, şunları söyledi: “Şirketlerin mali yükümlülüğü söz konusu. Bu şirket, Türkiye’de bir sürü reklam alıyor ama hiçbir vergi ödemiyor. Muhatap da değil. Türkiye’de ofisi yok. Bu işler ortaya çıktıktan sonra ofis açması talebimiz var, ofis açacaklar. Tabii ki gerekli vergileri ödeyecekler bir de bu kişilik hakları ihlali olan erişimlerin engellenmesini talep ediyoruz. Bu zaten bütün medeni dünyada Twitter’dan istenen ve Twitter’ın doğrudan yaptığı engellemeler. Ama Türkiye söz konusu olduğu zaman bir ikircikli tavrın geçerli olduğunu gördük. Hatta bazı ülkelerde şunu da öğrendik ki mahkeme kararı dahi olmadan Twitter, talepleri yerine getiriyor.”

Öte yandan Ankara’daki temaslarına dün başlayan Twitter yetkilileri Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bir danışmanı ile de bir araya geldi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YOZLAŞMA 2014-04-16 15:01:12

tvıtır Türkiye'de ofis açsın. Vergi alacağım diye Türkiye de buyur etsin. Tvıtır Türkiye'ye uğramasa iyi olur; insanlarda zaten bilgisayar çıkalıdan beri ne ar kalmış ne namus, internet, facebuk, tvıtla sanaldan yapılan evliliklerin ömrü kısa oluyor, boşanmalar zirve yapıyor, buna rağmen insanlar hâlâ özgürlük diyor, özgürlük nereye kadar, her şey her yerde söylenir mi, insanlar dili yüzünden belâyı mıknatıs gibi çağırıyorlar, insan olmak insanlık tarihinde hiç bu kadar zor olmamıştı, sevgili Peygamberimiz ( s.a.v ) in dediği gibi, ahir zamanda Müslüman olarak kalabilmek elde kor tutmak gibi olacak dediği zamandayız, Allah Yahudi belâsı ve oyunlarına karşı, gerçekten dünyada bir avuç olan 73 fırkaya bölünmüş Müslümanları korusun.