Modern dünyanın gereği mi, yoksa insan ekoları ve çılgınlıkları mı?

Nasıl adlandırmalıyız… Tartışılacak bir unsur “İslami Tesettür”

Bizi yoran, gün be gün inanç, anane ve değer yargılarımıza zıtlık oluşturacak bir hal alan “İslami Tesettür” adı altında tesettürsüz hale geldiğimiz günümüzde düşünmemiz ve üzerine kafa yormamız gereken bir mesele olduğunu söylemem gerekir.

Maddi hırslar, anlamlı, anlamsız çizgiler ve çıplaklıkla yarışırcasına oluşturulan giyim tasarımları. Dünyayı temel alan ve onların misyonu ile hareket eden İslami tesettür adı altında ortaya koyulan ürünler…

Kur’an-ı Kerim’de Nur Süresi 31. Ayet’i Kerime’sinde açık ve net bir şekilde ifade edilen; “Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!” tesettür anlayışımızdır.

Fakat ziynet olması, haramdan sakınılması gerektiren bir hassasiyetin bütün uzuvlarımızı teşhir haline getirilen bu anlayış ve bizleri inanç değerlerimize karşıda sıradanlığa iten bir tavır haline sokması düşündürücü bir durumdur.
İslami Tesettür adı altında çalışan iyileri tenzih ederek söylüyorum amaçları sadece dünyevi hırslardır. Kesinlikle “örtü ve örtme” değildir.

Diktikleri kıyafetler bizim hem fiziksel, hem de manevi duruşumuza asla hitap etmemektedir.

Bu işi yapan ve bundan ciddi rakamlar kazananlar, eğri oturup, doğruyu ifade etsinler. Amaç örtmek mi, yoksa alıcılarının göz nizamını örtmek mi?

Günümüzde hangi tesettür markasına bakarsanız bakın, ayet-i kerimede ifade edilen hiçbir özelliği taşımamaktadır.
Bununla da kalmayıp yaptıkları kombineler üstü-altı ile uçurumlar yaşar durumdadır. Ve hiçbir kumaş ve dikiş özelliği olmayan binlerce ürünü piyasa değerinin çok ama çok üstünde sırf “marka” diye bizlere satmaktadırlar.

Birde çok daha vahim bir durum. Son zamanlarda sanal ortamda inançlı insanları rencide eden görüntülerin dolaşması da ayrı bir muamma. Tamamen aykırı, teşhir ve çıplaklık üzerine kurulu bir düzenin kurbanları olan görüntüler.

Başını örtüp, dar pantolon, etek ve yüzünde göz, burun ve ağız aradığımız boya küpü suratlarla dolaşan bayanlar görüyoruz. Adı tesettür…

Başımı örttüm, saçım görünmüyor… Gerisi önemli değil. Göbeğimde görünse, vücudumun hatları belli olsa da önemli değil diyebilecek bir zihniyet anlayışı ile karşı karşıyayız.

Örtünmenin saflığını, huzurunu, duruluğunu ve kıymetini anlayamayacak kadar gözleri kör nesiller yetiştiriyoruz. Zaten bizlerde olmayanı daha da yozlaştırarak onlara aşılıyoruz.

Yazım “İslami Tesettür” anlayışına bir isyandır. Bırakın göz boyamayı. Adını kirletip, servetinize servet eklemeyin.
Modernliği, özgürlüğü, samimiyeti ve bayan olmanın, kadın olmanın, genç kız olmanın güzelliklerini başkalarının göz hapsi yapmayın.

Tesettür adı altında yaptığınız hiçbir kıyafetin bize özgürlük getirmediğini, bize uymadığını ve bundan dolayı kazandığınız her kuruşun hak olmadığını ifade ediyor, sizi başını kuma gömen devekuşu misali tefekküre, tevekküle, taassuba ve hicaba davet ediyorum.

Yazımdaki amaç kişi bazlı değil, genel anlayıştır. Ve bütün “İslami tesettür” yapıyorum diyen kişi ve kuruluşlaradır.
El insaf…

Göz nizam lütfen…

Hırs ve maddiyat bu dünyanın ürünü. Hesap günü ne kazandığınız servetiniz, nede ürettiğiniz ve çıplaklaştırdığınız o ürünler sizin kurtarıcınız olacak. 

Üstat Mehmet Akif Ersoy;
Medeniyet dediğin açmaksa bedeni
Desene hayvan senden daha medeni… Der…
Yorum ve tefekkür sizden…
Vesselam…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.