20 Nisan 2015 Pazartesi günü, bin aydan daha hayırlı olduğu va’d edilen, Kur’an-ı Kerimin doğumuna şehadet etmiş mübarek Kadir Gecesinin de içerisinde bulunduğu üç ayları, 23 Nisan 2015 Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan akşamda, Regaip Kandilini milletçe idrak edeceğiz inşallah.
 
Maneviyat dolu bir iklime doğru yaklaşıyoruz. Üç aylar, kulluk hayatımızı yeniden gözden geçirmek için bir fırsat mevsimidir. Üç ayların içerisinde bulunan kandiller ise, yol üzerindeki yön levhalarına benzer. Nasıl ki, yol bilmezlere, yolunu şaşıranlara devlet yol gösteriyor;”Ankara şuradan, İstanbul buradan” diye, aynen öyle de Yüce Rabbimiz [Celle Celaluhu] yol bilmez, yol şaşırmışlara; “EYNELMEFER” ilahi fermanı ile; “Nereye gidiyorsunuz, gittiğiniz yol, yol değildir. Ey kullarım, oradan değil, Cennete buradan“ dercesine yol ve yön gösteriyor. Bu manada kandiller, ilahi birer lütuftur. 
 
Kandiller, ruh dünyamıza bir sesleniştir; ”dikkat edin, kendinize çekidüzen verin, Ey Allah’ın kulları, Kur’an Ayı, bereket kaynağı Ramazan-ı Şerif ayı geliyor.”
 
Hazırlıklarımızı şimdiden yapıyor olmalıyız. Hz. Peygamberimiz [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] “Recep, Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuş ve şu duayı yapmışlardır; “Allah’ım, Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” Hz. Aişe-i Sıddıka Validemiz de [Radıyallahu Anha] şöyle buyurmuşlardır; "O’nu [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] herhangi bir ayda, Şaban ayından daha fazla oruç tuttuğunu görmedim.” 
 
Receb-i Şerifin ilk Cuma gecesidir Regaib Kandili. Allah’ın (Azze ve Celle) kullarına bol bol ikramda bulunduğu, az ibadetlerine karşılık, çok mükâfat verdiği bir rağbet gecesidir Regaib. Efendimiz [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] bu gecenin faziletini şöyle açıklamışlardır.
 
“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar: Receb’in ilk cuma gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan bayramı gecesi ve Kurban bayramı gecesi.”
 
“Regaip”, bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. Bu gecede Yüce Mevla, kullarına bol bol rahmet ve ihsanda bulunur. Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde "üç aylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Recep Ayı,  Kur’an-ı Kerimde haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Konuya ilişkin Tevbe suresi 36.Ayet-i Kerimede Yüce Allah [Celle Celaluhu] şöyle buyurmaktadır: "Allah katında ayların sayısı on ikidir Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.” Hz. Peygamber’in [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] yaptığı şu dua da Efendimizin [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] üç aylara verdiği önemi belirtmektedir: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur."

 
Bu mübarek gün ve geceler, kötülüklerimizden ve kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçmemize, tövbe edip kendimize gelmemize vesile olabilirse inanın her günümüz kandil geceleri kadar bereketli, sonumuz da bayramlar kadar sevinçli olacaktır. 

 
Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzünü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olduğumuz kişilerle barışmak, anne ve babalarımızın, büyüklerimizin ellerini öpüp dualarını almak, geceyi Kur'an okumakla ve salât-ü selam getirmekle, tövbe istiğfar etmekle ihya etmemiz uygun olacaktır. 

 
İşte, böylesi manevi ziyafetlerle dolu bir zaman diliminde, gerek Yüce Yaratıcımız gerekse insanlar ve çevremizdeki diğer varlıklarla olan münasebetlerimizi bir kez daha gözden geçirip eksiklerimizi tamamlamak zorundayız. Rağbetimizin Allah [Celle Celaluhu] olması dileği ile biz de Efendimizin [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] duası ile bitirelim. “Allah’ım Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” 
 
 
Hepinizin kandilini tebrik ediyorum. Allah’a [Celle Celaluhu] emanet olun.
Selam ve dua ile… 


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.