Değerli Kardeşlerim,
 
Bu konunun başlığını “Bir nifak alameti olarak yalan ve yalan habercilik” diye de belirtebilirdik. Fakat mevcut başlığı benimsedik.
 
Son dönemde toplumda yalan haberler ve yalan üzerinden algı oluşturma çabalarına şahit olmaktayız. İman ile yalanın yan yana olması mümkün değildir. Zira iman, dikey boyutu ile Allah’a güveni ifade ederken yatay boyutu ile insanlara güven vermeyi ifade eder.
 
Son günlerde görsel ve yazılı basında yalan haberlere şahit olmaktayız. Kamuoyunu rahatsız edecek boyutlara varan yalan haberleri metafizik açıdan incelediğimizde çok önemli sonuçlarını görmekteyiz.
 
Evvel emirde bu tür yalan haberlerin temelinde Haset (kıskançlık) vardır. Hased, her insanın tabiatında var olan bir psikolojik bir olgudur. Bu olgunun tedavi edilmesi ve normal boyutlara çekilmesi lazımdır.
 
Kıskançlık (hased) tedavi edilmez ise gizli düşmanlığa (buğz) dönüşür.
 
Buğz, tedavi edemez ise hileye dönüşür.
 
Hile,  tedavi edilmez ise adavete (açık düşmanlık) dönüşür.
 
Adavet, tedavi edemez ise yalan ve iftiraya dönüşür.
 
Bu hastalık tedavi edilmez ise nefret ve bedduaya dönüşür.
 
Bu durumda tedavi edilmez ise öldürmeye (katl) kadar gider. Allah muhafaza etsin...!!
 
Değerli Dostlar,
 
Yalan ve yalana dayalı projeler ile sonuç almak, geçici olarak mümkün olabilir. Ama inanmış bir adamın yalanla ve yalancılarla işinin olması, onların yanında yer alması uygun değildir.
 
YALAN İLE İLGİLİ TESPİTLEER VE ÖNERİLER:
 
1- Yalancılık bir münafıklık (nifak) özelliğidir.
 
2- Münafıklar, ilahi destekten mahrum kaldıklari için yalanla başarı elde etmeye çalışırlar!
 
3-Münafıklar, halk arasında skandal ve rezaletlere dayalı haberlerin yayılmasını arzu ederler.
 
4- Yalan, iftira ve buna benzer rezaletlerin topluma negatif etkisi sebebi ile bu tür haberlerin yaygınlaşmasına büyük önem verirler. Böylece, sosyolojik kıyamet denilen sosyal çalkantılar ve fitneler olmasını beklerler!
 
5- Münafıkların bu tür haberlerine karşı Müslümanlar hüsnü-zan sahibi olmalı. Araştırmadan ve tespit etmeden kesinlikle bu tür haberlere inanamamak gerekir.
 
6-Müslümanlar daima, Münafıkların , nihayetinde rezil rüsvay olacakların bilincinde olarak dikkatli ve itinalı hareket etmelidir. Her daim kendilerini istismar edecek bir güruhun pusuda beklediğinin farkında olmaları gerekir.
 
7- Müslümanlar, Münafıkların yaptığı yanlışı yapmamalı ve adalet ve insaftan ayrılmamalıdır. “Bir kavme kızgınlığınız sizi adaletsizliği terk etmesin “ (maide,2) ayetini hatırlamak gerekir.
 
KONU İLE İLGİLİ BERCESTE AYETLER:
 
İlahi beyan -1
 
Tevbe.77 - "Nihayet Allah, kendisine verdikleri söze ters düştüklerinden, yalana sapıp durduklarından, huzuruna çıkacakları güne kadar onların kalplerine ikiyüzlülük (nifak) yerleştirdi."
 
İlahi beyan -2
 
Nur,19 - "Müminler arasında çirkin söylentilerin yayılmasından hoşlananları bu dünyada da, ahirette de can yakıcı bir azap beklemektedir; çünkü (her şeyin önünü sonunu) Allah biliyor, ama siz bilmiyorsunuz."
 
İlahi beyan-3
 
Ahzab .60 - "İkiyüzlüler, kalplerinde maraz bulunanlar, şehirde çirkin haberler yayanlar, bu yaptıklarına son vermezlerse, seni onların üzerine gitmeye elbette teşvik edeceğiz. Bundan sonra onlar, orada senin yakınında, çok az kalabilirler."
 
Yüce Rabbim, dilimizi yalandan, kalbimizi nifaktan korusun. İman ve hidayetin aydınlığında yürüyebilmeyi nasip eylesin.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.