Anayasa, devletin temel yasasıdır. Anayasa ile devletin organları ve bu organların işleyiş şekilleri ile birlikte bireylerin hak ve özgürlükleri belirlenir.

Türkiye, yeni anayasa çalışmalarına odaklanmış bulunmaktadır. Nasıl bir anayasa hazırlanması gerektiği konusunda gerçek ve tüzel kişilerin, görüşlerini açıklamalarının teşvik edildiği de bilinen bir durumdur. Bu çerçevede aşağıdaki görüşlerimi sizlerle paylaşmayı bir vatandaşlık görevi olarak telakki ediyorum:

*Yeni anayasa, her şeyden önce özgülükçü olmalıdır. Hür irade sahibi olarak yaratılan insan, evrensel anlamda suç unsuru taşımayan konularda, özgür olmak ister. Özgür olmayan insan, mutlu olamaz. Özgür olmayan insan, kabiliyetlerini ortaya koyacak şekilde de davranamaz. İnsanı başarıya götüren en önemli unsur, özgürlüktür.

*Yeni anayasa zayıfları ve özürlüleri koruyan bir metin olmalıdır; kuvvetliden değil, haklıdan yana olmalıdır. Bu bağlamda kişileri, kültürleri ve inançları her türlü saldırıdan ve sindirme teşebbüsünden korumalıdır.

*Anayasa, hiçbir ayrımcılığı teşvik edecek nitelikte olmamalıdır.

*Anayasa, hangi alanda olursa olsun, suç işleyebilecek kişi ve grupları cesaretlendirmemeli, ve işleyenleri asla korumamalıdır.

*Anayasa, her alanda, dürüstlüğü ve erdemli olmayı teşvik edecek nitelikte olmalıdır.

Anayasa, ahlaki sorun oluşturmayan ve güvenlik açısından sakınca teşkil etmeyen kılık kıyafet serbestîsine sınırlama getirecek şekilde yorumlanmaya fırsat tanıyacak ifadeler taşımamalıdır.

*Her türlü şiddet dışlanmalıdır.

*Anayasa; değişime, değişmeye, yeniliğe, gelişmeye ve evrensel olana açık olmalıdır.

*Anayasa, sosyal sorunlara çözüm bulacak nitelikte olmalıdır. 

*Anayasa, evrensel anlamdaki özgürlükleri kısıtlama özelliği taşıyacak kanunların yapılmasına engel olacak ifadeler taşımamalıdır.

*Yeni anayasada dokunulmazlıkların sınırları, olabildiğince daraltılmalıdır.

*Anayasa; evrensel anlamda suçlu olmayan herkesin, ülkenin başı dik onurlu fertleri olarak huzur ve güven içinde olmalarını kesintisiz olara sağlayacak bir anlam ve ruha sahip olmalıdır.

*Anayasa, bundan böyle, evrensel insan hakları dışındaki hususlarda, alınacak önemli kararlar konusunda katılımcılığı teşvik etmeli ve referandum geleneğinin yerleşmesine zemin hazırlamalıdır.

*Yeni anayasa yazılırken idam konusu da yeniden tartışılmalıdır. Kamu vicdanının, bazı olaylar karşısında, idamdan daha düşük cezalarla tatmin olmadığı bilinen bir durumdur. İdam cezası, sınırlı da olsa, getirilebilir.

*Anayasa, popüler kültürü teşvik edecek özellikler taşımamalıdır.

*Anayasa, hiçbir olaya ve kimseye tepki niteliği taşımamalıdır.

*Anayasa metnini hazırlarken, bu temel yasanın kısa sürede yeni değişikliklere ihtiyaç duymayacak nitelikte olması hususunda gerekli özeni göstereceklerdir.

*Yeni Anayasa ile siyaset kurumu yerine oturtularak, yasama ile yürütmenin farklı otoriteler (birbirlerinin işine karışmayan erkler) olması sağlanmalıdır. Başkanlık sisteminin bu açıdan faydalı olacağı düşünülmektedir.

Karşılıklı anlayış, saygı ve samimiyet içinde işbirliği sağlanarak, millet tarafından gönül huzuru ile kabul edilecek bir anayasa hazırlanması herkesin samimi dileğidir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Ermiş. 2016-04-19 22:19:52

Hocam ağzınıza,yüreğinize sağlık.Affınıza sığınarak, Yeni Anayasanın kodları,Milletin tarihi,kültür ve inanç kodları ile uyumlu olmalı ki,kabülenme ve sahiplenme kolaylaşsın.Teşbihte hata olmasın insanın zihin kodlarının kainatı kavrayacak özellikte olduğu için onu kavrama ve keşfetmekte zorlanmadığı gibi.

Misafir Avatar
Ali Bozkurt 2016-04-20 12:22:37 @Mehmet Ermiş.

"yeni anayasanın kodları,milletin tarihi,kültür ve inanç kodları ile uyumlu olmalı ki,kabullenme ve sahiplenme kolaylaşsın." fikri son derece yerinde,
mehmet bey! bu fikre yürekten katılıyorum.

Beğenmedim! (0)