Dinimiz akıl ve mantığı kalple yoğuran bir dindir.  Okumayı, öğrenmeyi, öğüt almayı, düşünmeyi, değer üretme ve aklı kullanmayı emreder.

Bütün bu emirler insanın iradeli bir varlık olduğu, ilahi sorumluluğun temelinin ise irade özgürlüğüne dayandığı gerçeğine işaret eder.

İnsanı değerli kılan;  akıl yetisi ve özgür irade sahibi oluşudur. Yüce Allah’a karşı yaptıklarından sorumlu tutulacak olan insan, aklını devre dışı bırakarak iradesini geçersiz kılamaz.

Allah’ın iradesine teslimiyet, insanların iradesine karşı bağımsızlık demektir.  Hiçbirimiz, Müslüman olarak irademizi özgür bir şekilde kullanmaktan vazgeçemeyiz.

Aklımızı, idrakimizi, vicdanımızı, din görüntüsü adı altında bozgunculuk tohumları ekenlere teslim edemeyiz. Güzel dinimizi alet ederek dünyayı elde etmeye çalışanlara ise asla fırsat veremeyiz.

 İslam her türlü aşırılık ve gerilikten uzak her şeyde itidali/dengeyi ölçü alan bir dindir. Bu bağlamda, İslam’da mutlak itaat ancak Allah’a ve Peygamberinedir.  

Başka kimselere karşı itaat sadece Allah ve Resulünün emirlerine aykırı olmadığı ölçüde mümkündür. İslam bütün Müslümanlardan, aklı doğru bir şekilde kullanmayı, itaat gibi konularda da Kur’an ve sünnet ölçülerini rehber edinmeyi tavsiye eder. Hiç kimse başkalarının yaptıklarından sorumlu tutulamaz. 

Çünkü sorumluluk bireyseldir. Herkes İlahi huzurda yaptıklarından tek tek Yüce Allah’a hesap verecektir. Müslüman bu şuurla düşünür ve hareket eder.

Müslüman çoğunluğun itikadına göre Peygamber Efendimizin dışında, hiçbir Müslümanın özel bir bilgi kaynağı yoktur.

İslâmî gerçekler inanan-inanmayan herkese açıktır.

Okuyan, inceleyen, soruşturan onları öğrenir. Kur’ân birçok âyetinde kendisinin apaçık bir kitap olduğunu, Hz. Muhammed’in hiçbir eksik bırakmaksızın kendisine vahyedileni insanlığa olduğu gibi tebliğ ettiğini, ümmetten bir şey gizlemiş olsaydı peygamberlik görevini tam olarak yerine getirmiş sayılmayacağını açıklar.

Öte yandan İslam, dünyaya açık bir din olup gizem taşımaz. Hurafeye de geçit vermez.   

 Bu anlamda her Müslüman yaşadığı toplumda doğru bir şekilde Müslümanlık örneğini göstermekle yükümlüdür.  Bunun adı, toplum içinde yaşamak suretiyle karşılıklı güvene dayalı temsil Müslümanlığını görünür kılmaktır.

İşte İslam kul hakkını öne çıkaran, alın terine, insanın yaşama hakkına büyük değer veren, mahremiyete saygı duyan bir din iken, din adına son günlerde uluslararası İslam düşmanı şebekelerin maşası olan hedeflerine ulaşmak için her türlü kötülüğe bulaşan insanlar, İslam’a değil, kendilerine zarar vermişlerdir. 

İslam arı duru/pak olarak gönüllerde yer aldığı müddetçe,  bu sapkın grubun İslam’a yaptıkları ihanetler kendilerine dönecektir.

Müslüman’ın nazarında hiçbir insan peygamber derecesine çıkamayacağına ve hatta peygamberlere bile insanüstü bir özellik nispet edilemeyeceğine göre hiçbir kimsede insanüstü bir kuvvet de düşünülemez.

Bundan dolayı Kur’an’da insan ‘kul’ vasfıyla anılır. Kulluk, kendisine kul olunan varlığa karşı beslenen en ileri sevgi derecesini ifade eder.

Risâlet en üstün mertebe olmasına rağmen, bütün peygamberler, özelde Hz. Peygamber kulluğu ile övünmüştür.  İnancımıza göre Peygamberlerin dışındaki kimselerin masumiyetleri söz konusu olmayıp, hata yapmaları her zaman mümkündür.

İslam itikadı açısından darda kalındığında sığınılacak ve yardımı istenecek yegâne varlık Yüce Allah’tır. Cenâb-ı Hak,  vazifeli meleklerinin dışında kâinatın işlerini çekip çevirecek, tasarruf yetkisine sahip, insanların taleplerine cevap verecek veya onları cezalandıracak beşer türünden görevliler tayin etmemiştir.

Bütün bu gerçeğe rağmen, bağlılarına salt gelecekten haber vermekle yetinmeyen çağdaş medyumlar, ayrıca dünyada meydana gelen olaylar üzerinde tasarrufta bulunduğunu da iddia etmek suretiyle peygamberlere alternatif olduklarını ortaya koymuşlardır. 

Bu sapkın kişiliklere karşı Türkiye’de en yüksek derecede din eğitimi veren İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerimizin sağlıklı bir din dili geliştirmek suretiyle İslam’ın kardeşlik hukuku, birlik ve beraberliğe verdiği önem başta olmak üzere; İslam’ın tevhid inancını, ibadet anlayışını ve ahlaki değerlerini halkımıza doğru bir şekilde sunmak gibi sorumluluklarının olduğu unutulmamalıdır.

Yüce Allah milletimizi ve tüm İslam âlemini her türlü tehlikeden korusun!...
 
 
 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
karanfil deste gider 8 ay önce

sevgili hocam bunları neden bugünler yaşanmadan önce anlatmadınız. milletin gençleri maalesef kandırılırken koca koca proflar, doçlar neden halka sirayet edip de anlatamadılar.

Avatar
İbrahim Halil ERDOĞAN 7 ay önce

ihlas dolu üstadimizin i̇hlas dolu cümleleri̇ i̇çi̇n teşekkür edi̇yorum.

banner205