"Doğrudan doğruya Kur'an'dan alıp ilhamı,
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı."

Mehmet Akif ERSOY

Anayasamızın 136. maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilen görev, merhum Akif'in dizelerinde veciz bir şekilde belirttiği hedefle uyum içerisindedir. Yeni DİYANET'in rehberi de tam olarak bu vizyona uygundur.

İstiklal şairimizin arzusu istikametinde, asrın idrakine Kur'an ruhunu yerleştirebilecek kadrosuyla bir diyanet teşkilatı, milletimizin en tabii beklentisidir. Zira yeni şartlar ve yığın halindeki sorunlar, beraberinde çözüm odaklı yeni oluşumları talep eder.

Herkesin ortak paydası durumundaki bir Diyanet. Şemsiyesinin altında tüm cemiyet ve cemaatlerin yer bulabileceği bir Diyanet teşkilatı. Adeta gök kubbenin altında, aynı vazifeyi ifa eden yer kubbe bir Diyanet.

Siyasetin gölgesinde kalan bir yapı değil de, icabında siyasetçilerin de maneviyat musluğundan beslendiği, yönünü millete çeviren yapı olma özelliğindeki Diyanet İşleri Başkanlığı, kamuoyunun olmazsa olmaz beklentisidir. Buna yeni TÜRKİYE için ÖZERKLİK statüsüne kavuşmuş yeni DİYANET diyebiliriz.

İşte genel çerçevesini çizdiğimiz Diyanet Teşkilatının omurgası...

Yeni Diyanet’in personelinde aidiyet duygusu tam ve tartışmasız olmalıdır. Evini sahiplenmesinden daha fazla kurumunu ve davasını öncelemelidir. Hz. Mus'abvari adanmışlık bilincini ruhuna sindirmiş DİN GÖNÜLLÜLERİ ile teşkilat şeması daha net bir şekilde gün yüzüne çıkar. Bu özellikleri karakter haline getiren seçkin kadrolar ile, din hizmetlerindeki kalite artar ve hedeflenen vizyona kolayca ulaşılır.

Yeni Diyanet’in camileri sade, uhrevi yönü ağırlıklı ve şehrin manevi silüetini yansıtan bir tarzda şekillenmelidir. Atalarımızın –minel bab ile’l mihrab- dediği gibi, kapısından mihrabına kadar, zevk-i selime hitap eden ince san'atın hissedildiği mabetler olarak inşa edilmeli.

Dinin sahih kaynaklarından istifade edilerek, beşikten mezara dek ilim tahsilini ve eğitim hizmetlerini hedefleyen devletin kurumu olmasıyla birlikte, bir halk üniversitesidir yeni Diyanet.

Yeni Diyanet’in fetvaları ve görüşleri tartışılan değil, itibar gören ve kabul gören olmalıdır. Her kesimin; işte benim Diyanet teşkilatım diyebileceği ve güvenerek başvurabileceği bir devlet kurumu olma sıfatını asla yitirmemelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeniden yapılanması ve gözden geçirilmesi niçin bu kadar önem arz etmektedir? Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz konuyla alakalı olarak buyurur ki; “İnsanlar arasında iki sınıf vardır ki, onlar düzelirse sair halk tabakası da düzelir, şayet onlar bozulursa insanlar da bozulur, onlar din alimleri ve devlet yöneticileridir.” (el-Câmiu’s-Sağir Hadis no:5047)

O halde, sadece UMERA dediğimiz iyi yöneticiler halkı ıslah için yetmez, kalem erbabı diye nitelenen ULEMA sınıfının da üzerine düşen görevlerini yerine getirilmesi zorunludur. Bu ikinci şıktaki görev makalemize konu olan Diyanet’in uhdesine düşmektedir.

Büyük Türkiye idealine yakışır şekildeki yeni DİYANET şimdiden hayırlı olsun.

Tevfik ve hidayet Allah Teala’dandır.                         

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cem 2017-08-13 19:47:13

önce merkez teşkilatın çürümüş adamlarını temizlesinler sonra da teşkilata özelleikle sızdırılmış mele-mala takımı arındırılmalı.

Avatar
çok güzel 2017-08-13 16:07:38

Yazı çok güzel ama mevcut teşkilat yapılanmasına benziyor görüntü var ses yok baskanliktaki daire başkanlıkları mudurlukler mevcut taşra sistemi üzerinden asla vaz geçme taraftarı olmaya yanasmayacak çünkü kendini yenileyen sistemde herkes çalışmak zorunda kalacak buda 80 lerden kalma yapinin alt üst olması çalışmayan dairelerin ve mudurluklerin gün yüzüne çıkmasına sebep olacak bunuda kabullenmek ve filiyata geçirmek pekte mümkün gozukmemekte
selametle öz elestiri

Avatar
Ferman 2017-08-13 15:49:11

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Bir de eskiye nazaran iyi olan hutbelerin daha da veciz bir hale getirilmesi ve hakiki gündemin nabzını tutması gerekmektedir.

Avatar
Abdüssamet KARACA 2017-08-13 14:59:40

hocam Allah razı olsun güzel bi noktaya değinmişsiniz, diyanetin tüm insanımızı kucaklayak duruşa ve manevi musluğundan herkesin faydalanabileceği siyasetin baskısından uzak özerk bi yapıya ihtiyacı var kesinlikle.

Avatar
imam 2017-08-13 23:15:05

şehir merkezlerine çöreklenmiş otuz yıl aynı camiyi işgal etmişlerle bu işler düzelmez.

Avatar
Admin 2017-08-14 16:54:38

admin bey başlık yeni diyanet teşkilatı(nı)konuşma zamanını şeklinde olmalı değil mi?

Avatar
İmam Abdulhekim Bal 2017-08-15 23:54:08

Cesurca hakkı dile getirebilen ender insanlardansınız değerli hocam.Allah sizlerden ebeden razı olsun.Kaleminize yüreğinize sağlık.

Avatar
Burhan Tayar 2017-08-13 21:51:04

Keşke insanların sözleri ve icraatları bir olsa bakın neler kısa zamanda değişiyor.