4-6 yaş grubu sınıfı fiziksel özellikleri

4-6 YAŞ GRUBU SINIFI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

4-6 yaş grubu sınıfı fiziksel özellikleri

4-6 YAŞ GRUBU SINIFI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

06 Eylül 2014 Cumartesi 22:22
4-6 yaş grubu sınıfı fiziksel özellikleri
Fiziksel Ortamlar
 
Lavabo – tuvaletler çocukların vücut özelliklerine göre ayarlanmalıdır. Lavabolar minimum en-boy 28-45 cm ebadında yerden yüksekliği ise lavabolarda 55-60 cm, muslukta 65-71 cm olmalıdır. Tuvalet kabinleri ise 70-90 cm eninde, bölücü duvarlar 130-150 cm yüksekliğinde klozet yüksekliği 35 cm olmalıdır.
 
Her 6 çocuğa bir lavabo her 4 veya 5 çocuğa bir klozet düşmeli tuvaletlerde doğal aydınlatma ve havalandırma olmalıdır. Islak zeminler kaymayan kolay temizlenebilir malzemeden yapılmalıdır.
 
Oyun ve Sınıf Ortamı:
 
Oyun odasının boyutsal özellikleri, kullanma kapasitesi ve etkinliklerin çeşitliğine göre ayarlanmalıdır. Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri kuruluş ve işleyiş esasları hakkında yönetmeliğin 19.maddesine göre; oyun odaları ve sınıflar bol ışık alacak şartlara sahip bulunmalı, binanın çocuklar için kullanılacak bölümlerinin taban – tavan yüksekliği en az 2 metre 70 cm olmalıdır. Ayrıca oyun odasında her çocuk için 1,5 m² lik alanın uygun olduğu kabul edilmektedir.
 
Masa, sandalye, oyuncak dolapları vb. mekân donatımı ile ilgili elemanlar sabit olarak yerleştirilmemeli ve çocukların gruplaşmalarına bazen de yalnız oynamalarına yağışlı havalarda açık havaya çıkmadıkları zaman oyun oynamalarını sağlayacak özellikte olmalıdır.
 
İlgi köşelerinde bulunan oyuncaklar uygun renklerden seçilmiş ve oyuncak yapım standartlarına uygun olmalıdır. (Mümkün olduğunca Türk standartlar enstitüsünce onaylanmış oyuncaklar satın alınmalıdır.)
 
Çocukların değişen ilgi ve ihtiyaçlarını ve eşyayı kullanma özgürlüklerini geliştirecek çok sayıda değişik malzeme gereklidir. Fakat tam bu bağlamada dikkate alınması gereken çocukların iyi düzenlenmiş bir eğitim ortamında az oyuncak ile de daha etkili bir öğrenme eğilimi gösterdiği unutulmamalıdır. Yani binanın şartlarına adapte edilmiş olmasının yanı sıra bu yerin rahat bir yaşama ve öğrenme ortamı olması sağlanmalıdır.
 
Bu odada kullanılan araç- gereçlerin hepsi çocuğun fiziksel gelişimine uygun ölçülerde ağır olmayan küçük sandalyeler, masalar (masanın yerden yüksekliği 46 cm, boy 60 cm, en 45 cm kullanılmalıdır. Oyun odasında çok amaçlılık gerektiğinden (boy 80 cm genişlik 180 cm), paravanlar işe yarayabilir, bu alanlarda karmaşıklığı önleyecek bir yerleşim ve temizlik önem taşır.
 
Binada balkonlar olmamalı, pencereler çocukların tırmanıp açabileceği ve dışarıya sarkabileceği bir şekilde planlanmamalı, bütün elektrik kabloları gizlenmeli, prizler çocukların erişemeyeceği (1,5 m) yükseklikte olmalıdır.
 
Kullanılan hiçbir malzemede zehirli madde (boya, kaplama, oyuncak vs.) olmamalı yangına dayanıklı malzeme kullanılmalı, duvarlar su bazlı boyalarla boyanmalıdır. Zemin kaymayan, toz tutmayan kolay temizlenebilir parke, tüysüz halı mineflo benzeri ürünleriyle kaplanmalıdır. Oyun odasının taban alanı çocuk başına en az 1,5 m² olacak genişlikte örneğin 20 çocuğa 30 m²’lik bir alan tasarlanmalıdır.
 
Çocukların bahçeleri park şeklinde olmalı hem çim alan hem kum ve çakıl alanların bulunması gerekir. Çünkü çocukların özgür ve serbest bir şekilde çalışabilmeleri için gereklidir. Çünkü çocuklar farklı şeylerden, yeni yeni ürünler çıkartmasını ve bunları oluşturmak için çalışmaları onlara büyük haz verir. Yine parkta çocukların sağlığını tehdit eden, materyaller ve oyuncaklara çok dikkat edilmeli düzenlemeler yapılmalıdır.

EK-5'ı indirmek için TIKLAYINIZ
EK-6'ı indirmek için TIKLAYINIZ
EK-7'ı indirmek için TIKLAYINIZ
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.