Aile yardımı ödeneğinde yapılan hatalar

Diyanet personelinin en çok mağdur olduğu hataların başında aile yardımı ödeneğinde yapılan hatalar geliyor.

Aile yardımı ödeneğinde yapılan hatalar

Diyanet personelinin en çok mağdur olduğu hataların başında aile yardımı ödeneğinde yapılan hatalar geliyor.

02 Ocak 2016 Cumartesi 13:06
Aile yardımı ödeneğinde yapılan hatalar
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

Diyanet İşleri Başkalığınca  yapılan teftişlerde en çok karşılaşan sorunların başında aile beyannamesinde yapılan hatalar geliyor. Aile Yardımı Beyannamesi veren personelin "eşleri çalışıyor" olmasına rağmen beyanname de belirtilmemesi sıkıntılara yol açtı. Sehven yapılan ve sonradan anlaşılan bu hataları sonu maddi olarak pahalıyı maloluyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı; Eşi çalışan Diyanet personelinin işe başladığı tarihten itibaren anında il veya ilçe müftülüğüne giderek aile yardımı beyannamesinde bulunması gerekiyor.


İşte Diyanet'ten yapılan o yazılı açıklama:


İlgi yazı ile; ilçeniz müftülüğüne 2014 yılında naklen gelen bir görevlinin göreve başlarken verdiği Aile Yardımı Beyannamesi'nde eşini "çalışıyor" olarak bildirdiği halde ilgiliye aile yardımı sehven ödenmeye devam edildiğinin müftülüğünüzce tespit edildiği (telefon görüşmesinde) belirtilerek, hata ile yersiz ödenen söz konusu aile yardımının yasal faiziyle birlikte mi yoksa sadece ana para olarak mı geriye alınacağı hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

Bilindiği üzere; 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun değişik 71. maddesinin (g) fıkrasında; mevzuata aykırı ödemeler kamu zararı olarak kabul edilmiştir. Aynı kanun maddesinin değişik 3. fıkrasında; "Kontrol, denetim, inceleme, kesin hükme bağlama veya yargılama sonucunda tespit edilen kamu zararı, zararın oluştuğu tarihten itibaren ilgili mevzuatına göre hesaplanacak faiziyle birlikte ilgililerden tahsil edilir" denilmektedir.

Dikkat edildiğinde; fıkrada sayılanların, ya denetçiler tarafından ya da mahkeme tarafından yapılan tespitler olduğu görülmektedir. Sayılan şekillerde denetçiler tarafından tespit edilmeyip idarenin kendi kendine farkına varması sonucunda düzeltilmek istenen mevzuata aykırı (yersiz) fazla ödemenin ilgiliden faizsiz olarak (sadece ana para) tahsil edilebileceği anlaşılmaktadır.

Buna göre; ilgili personele, eşine dair sehven ödenen aile yardımının, kişi borcu çıkartılarak faiz işletilmeden (sadece ana para olarak) istirdat edilebileceği mütalaa edilmiştir.


Aile yardımı ödeneğinde yapılan hatalar
Son Güncelleme: 02.01.2016 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.