Büyükşehir sınırları ve harcırah yeni durum

Köy ve Kasabadan Nakil Olan ve Kursa Gidenlere Yolluk Ödenecek Diyanet Çalışanlarının Köy ve Kasabalardaki tayin nakillerinde veya Hizmet İçi Eğitim görme kurslarına, Denetim ve Vaaz-İrşad hizmetlerine katıldıklarında (yolluk) geçici görev yolluğu ve h

Büyükşehir sınırları ve harcırah yeni durum

Köy ve Kasabadan Nakil Olan ve Kursa Gidenlere Yolluk Ödenecek Diyanet Çalışanlarının Köy ve Kasabalardaki tayin nakillerinde veya Hizmet İçi Eğitim görme kurslarına, Denetim ve Vaaz-İrşad hizmetlerine katıldıklarında (yolluk) geçici görev yolluğu ve h

30 Kasım 2014 Pazar 02:01
Büyükşehir sınırları ve harcırah yeni durum


Köy ve Kasabadan Nakil Olan ve Kursa Gidenlere Yolluk Ödenecek

Diyanet Çalışanlarının Köy ve Kasabalardaki tayin nakillerinde veya Hizmet İçi Eğitim görme kurslarına, Denetim ve Vaaz-İrşad hizmetlerine katıldıklarında (yolluk) geçici görev yolluğu ve harcırah ödemelerine Diyanet son noktayı koyarak “Yolluk Ödenir” dedi. Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç ise “buna göre yolluk ödemeyen müftülükler yasal suç işler” dedi.

Yerel Yönetimler yasası yürürlüğe girdiği Nisan 2014 tarihinden buyana Büyükşehir’ler statüsündeki illerde görev yapmakta olan Diyanet çalışanlarının tayin nakillerinde veya Hizmet İçi Eğitim görme kurslarına, Denetim ve Vaaz-İrşad hizmetlerine katıldıklarında (yolluk) geçici görev yolluğu ve harcırah ödemelerinde tereddütler oluştuğundan bazı müftülükler bu tür ödemeleri yapmamaktaydı.

Talepler neticesinde Konya İl Müftülüğü konuyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığından yazıyla görüş istedi.

Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığının konuyla ilgili Konya İl Müftülüğüne gönderdiği harcırah ödeme talimatı ise şöyle..

Bilindiği üzere, 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 3/g maddesindeki “Memuriyet Mahalli”, 11.09.2014 tarihinde yeniden tanımlanmıştır. Bu tanıma göre; büyükşehirlerde ilçe belediye sınırları esas alınmıştır. Önceden köy olup şuanda mahalle olan yerler, yerleşim özellikleri bakımından ilçe merkezleriyle bütünlük arz edecek şekilde ise, yani; mahalle (köy), ilçe merkezinin evlerinin bittiği yerden devam ediyor veya ayrı olmakla birlikte mutat olarak yaya yürünebiliyor ise, “aynı yer” sayılmalıdır. Buna karşın mahalle (köy), ilçe merkezinin evlerinden tamamen ayrı ve taşıt kullanılmadan ulaşımı mümkün olmayan bir mesafede ise “başka yer” sayılmalıdır.

Sonuç olarak, yukarıdaki açıklamaya göre “başka yer” sayılan yerlere; tayin edilen personele sürekli görev harcırahı, geçici görevlendirilenlere geçici görev harcırahı ödenebileceği mütalaa edilmiştir. Harcırah ve Yolluk ödemeleri konusunda açıklamalarda bulunan Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç, “2014 Nisan ayından buyana büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan Diyanet Çalışanlarının Köy ve Kasabalarda tayin nakillerinde veya Hizmet İçi Eğitim görme Kurslarına katılanlar ile Denetim ve Vaaz-İrşad Hizmetlerine katılanların (yolluk) geçici görev yolluğu ve harcırah ödemelerinin yapılmasına dair Maliye Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığımız yasal düzenleme yapmıştır. Bu tür ödemeleri hakeden Diyanet Çalışanlarına ödeme yolunu engelleyen Müftülükler ve sorumlu memurlar yasal suç işlemeyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.” Başkan Koç, Diyanet-Sen olarak konuyu yakından takip ettiklerini, yolluk ve harcırah hakkını elde eden Diyanet Çalışanlarının gerekirse ilgili müftülüklere bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerektiğini ifade etti.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.