Danıştay'dan skandal Diyanet kararı

Danıştay, Diyanet İşleri Başkanlığının Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi'ndeki iki hükmü iptal etti.

Danıştay'dan skandal Diyanet kararı

Danıştay, Diyanet İşleri Başkanlığının Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi'ndeki iki hükmü iptal etti.

26 Kasım 2015 Perşembe 15:31
Danıştay'dan skandal  Diyanet kararı
banner221

Ankara Barosundan yapılan yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığının 19 Mart 2010 tarihli Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi'nin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle baro tarafından Danıştaya dava açıldığı hatırlatıldı.
 
Açıklamada, Danıştay 10. Dairesinin, dava kapsamında Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi'nin 8. maddesinin 2. fıkrasında yer alan "Yapılan görüşmelere ilişkin bilgiler kartekse işlenir, bu karteksler aylık periyotlarla müftülüklerce daire başkanlığına elektronik ortamda gönderilir. Ayrıca bu bilgiler büroda sistematik bir şekilde arşivlenir" hükmünü esasta oy birliğiyle, usulde oy çokluğuyla iptal ettiği bildirildi.
 
Yönergenin aynı maddesinin 3. fıkrasında yer alan "Büroya başvuran kişilerin sorunları dikkate alınarak gerektiğinde psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve avukat gibi uzmanlara yönlendirir" hükmünün de esasta ve usulde oy çokluğuyla iptaline karar verildiği kaydedildi.
 
Dairenin, davayı yönergenin diğer maddeleri yönünden ise usulde oy çokluğu, esasta ise oy birliğiyle reddettiği açıklandı.
 
Açıklamada değerlendirmesine yer verilen Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, davanın reddine karar verilen maddeler için temyize gideceklerini belirtti.
 
Canduran, "Danıştay 10. Dairesinin, söz konusu yönergenin tümünü iptal etmesi gerekirken, sadece iki hükmünü iptal ettiği" ifadesini kullanarak, davanın takipçisi olacaklarını kaydetti.


 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
cemre özen 2015-11-26 22:21:43

bu yeni bir haber değil ki..

Avatar
Uzman 2015-11-27 00:22:39

Neresi skandal kardeşim. Kanuna aykırı bir husus iptal edilmiş. Bizim hukuk müşavirleri kanunları iyi öğrensinler. Böyle durumlara müsade etmesinler.

Avatar
vaiz 2015-11-27 09:49:54

neresi skandal bence tam yerinde bir karar.

Avatar
ayhan 2015-11-27 15:29:57

Aile irsad burolari ne is yapar. Vaizler dogru duzgun gorev yaptida aile irsad burosumu kaldi

banner220