Din görevlileriyle toplantılar GENELGE

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan ve yeni genelde 38. maddeden eklerleri çıkararak kapsamı daralttı.. "Din görevlileriyle toplantıların" nasıl yapılacağı 2015 yılı taslak genelde aşağıdaki şekilde açıklandı.

Din görevlileriyle toplantılar GENELGE

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan ve yeni genelde 38. maddeden eklerleri çıkararak kapsamı daralttı.. "Din görevlileriyle toplantıların" nasıl yapılacağı 2015 yılı taslak genelde aşağıdaki şekilde açıklandı.

25 Temmuz 2015 Cumartesi 21:38
Din görevlileriyle toplantılar  GENELGE

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

 

Din görevlileriyle toplantılar            

 MADDE 38- (1) Müftülükler; din görevlileriyle aşağıdaki usule göre aylık mutad toplantı düzenleyeceklerdir:

a) Müftülükler, ihtiyaca göre personeli bilgilendirmek amacıyla Başkanlık yöneticilerinin imkânlar ölçüsünde bu toplantılara katılmalarını talep edebileceklerdir.

b) Toplantıda Başkanlıkça gönderilen talimatlar personele tebliğ edilerek gerekli açıklamalar yapılacak, müftülükçe gerçekleştirilecek faaliyetler görüşülecek ve gerekli duyurular yapılacaktır.

c) Başkanlık hizmet alanları ile ilgili personelin görüş, öneri ve talepleri dinlenecektir.

ç) Bölgenin dini ve manevi hayatına yönelik sorunlar tartışılarak çözüm önerileri konusunda fikir alışverişi yapılacaktır.

(2) İl ve ilçe müftülükleri düzenledikleri aylık toplantılar ile ilgili (EK-3) çizelgeyi (Aylık Toplantı Gündemi Çizelgesi) dikkate alarak her ay rapor hazırlayacak ve DHYS’ye kaydedeceklerdir. 
-ESKİ GENELGE-


Din görevlileriyle toplantılar

MADDE 34- (1) Müftüler; din görevlileriyle aylık mutad toplantılar yapacaklardır. Bu toplantılarda;

a) “Her Ay Bir Kitap Okuma Kampanyası”nı devam ettireceklerdir.

b) Her din görevlisinin Kur’ân-ı Kerîm’in tamamını baştan sona kadar meâliyle birlikte okumasını sağlayacaklar, namazda okunan sûre, duâ ve tesbihâtın manasını görevlilerimizin bilip-bilmediğini kontrol edeceklerdir.

c) Personelin bilgi, görgü ve kişisel gelişimine katkı sağlayacak daha önceden belirlenerek hazırlanmış bir konu hakkında (mevzuat bilgisi, hitabet, diksiyon, beden dili, protokol ve halkla ilişkiler, iletişim, bilgisayar ve internet kullanımı, insan hakları, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ve çalışma hayatı vb.) personeli bilgilendireceklerdir.

ç) Mahallin sosyal durumu, çevrede meydana gelen önemli olaylar, din hizmetlerinin ve görevin yerine getirilmesinde nasıl daha etkili olunabileceği gibi konularda gündemi belirleyerek istişâreler yapacaklardır.

d) İl müftülükleri, Başkanlık merkez üst düzey yöneticilerinin imkânlar ölçüsünde bu toplantılara katılmak suretiyle personeli bilgilendirmeleri için Başkanlıkla gerekli koordinasyonu sağlayacaklardır.

(2) Görevlilerin sevinç ve üzüntülü zamanları paylaşılacak, personel arasında birlik-beraberlik, sevgi-saygı ve dayanışma sağlanacak, zaman zaman sosyal konulu toplantılar düzenlenerek görevlilerin motive edilmeleri temin edilecektir.

(3) Din görevlilerinin, müftülük misafirhanelerinden veya uygun Kur’ân kurslarından gerektiğinde yararlandırılması için icâbeden tedbirler alınacaktır.

 

NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2015-07-26 06:18:41

23 yıllık görevliyim okadar toplantı yapıldı vallahi her toplantı hep fırça hep fırça ya bir günde moral verin asarım keserim sürerim demekle başarı gelmez yaz kursuna 41 öğrenciyle başladık çoğalma var azalma yok sebebi onların ilgisini çekecek hizmetleri mutlaka yaparım onlarla istişare yaparım başarılı olanı ödüllendiririm başarısız olanlara moralle desdekler diyanetin proğramını uygularım vallahi öğrenciler hafta sonu dahi kurs almak istiyorlar her başarının sırı istişare ve moral ve motivasyondan geçer ama inanın görevlinin 100 de 90 nı müftümüzün yüzünü görmeye katlanamıyoruz adam bir gülmezmi ya hiç gülmediğinden güldüğünde de yüzüne gülmek çok yabancı duruyor bu yeni genelgeyle inşaallah birşeyler değişir ne diyelim

Avatar
Hoca 2015-07-25 22:50:15

Cikardiklari yonetmelik ve mevzuatlari uygulamayan kurumun nesini dikkate alacagim

Avatar
Yakışıklı İmam 2015-07-25 23:02:49

Görev yaptığım süre içerisinde toplantıların hiç bir zaman zararını görmedim. Ama bazı müftülerimiz havadan sudan şeyleri bahane ederek saatlerce toplantıları sürdürmeleri bizleri çok sıkmıştı. Ay bir defa toplantının olması doğaldır ve haktır. Diyanet başka kurumlara benzemez arkadaşlar. Toplantıların faydası var zararı yoktur. Yeter ki usülüne uygun olsun. Ayrıca bu resimdeki arkadaş şımarık birine benziyor yanılıyor muyum?

Avatar
toplantici 2015-07-25 23:21:29

Toplantılarda daha çok müftüler din görevlilerine vaaz ederler.

Avatar
Hocaa 2015-07-26 00:06:40

Herşeyin bir ölçüsü vardır. Bu toplantılar olmalıdır katılıyorum lakin her ay mgk bile toplanmıyor bildiğim kadarıyla 2 ayda bir olabilir ve bi süre sınırı illaki olmalıdır. 1 saat yeterliir fazlası müftülerin anılarını dinlemekle geçiyor.

Avatar
imam 2015-07-26 05:42:27

Toplantıda görevliler le tecrübe paylaşımı yapılmıyor. Her ay Müftü nasihati .ego tatmini ne dönüşüyor. Herkes birbirinin ensesine bakip tanisamiyor.gorevli ezber ve soru larla her ay sınav a tabi tutulup ezilerek disipline edilmek isteniyor. Müftü ler tevazuen yüksek platform değil yuvarlak halka içinde olmalı. Müftü lukler cazibe merkez i olmalı.

Avatar
dilek 2015-07-26 12:07:30

çok iyi oldu .şunu oku bunu ezberle denmeyecek bundan sonra.

Avatar
akıllı 2015-07-26 14:35:35

bu meslekte en sevmediğim şey,aylık mutad toplantı ve camide sık sık para toplama ve takvim satmak.