Diyanet, 2015-2016 yılı 4-6 Yaş grubu sınıf açma kriterleri

DİYANET, 4-6 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLERE YÖNELİK DİN EĞİTİMİ VERİLEN KUR’AN KURSLARI ile 4-6 YAŞ GRUBU SINIFI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ (FİZİKSEL ORTAMLAR

Diyanet, 2015-2016 yılı 4-6 Yaş grubu sınıf açma kriterleri

DİYANET, 4-6 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLERE YÖNELİK DİN EĞİTİMİ VERİLEN KUR’AN KURSLARI ile 4-6 YAŞ GRUBU SINIFI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ (FİZİKSEL ORTAMLAR

04 Eylül 2015 Cuma 18:14
Diyanet, 2015-2016 yılı 4-6 Yaş grubu sınıf açma kriterleri

DiNiHABERLER.COM / öZEL
 
1. Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu), tespit edilen kriterlere (EK-3) uygun sınıf ve kurslarda açılacaktır. Belirtilen şartlara uygun olmayan mekânlarda ise bu kurslar açılmayacaktır.
 
2. Bu öğrencilere yönelik açılacak sınıf ve kurslarda öncelikle Manisa Eğitim Merkezi’nde 09-22 Eylül 2013, Afyonkarahisar/Sandıklı’da 13-21 Ağustos 2014 ve Rize Eğitim Merkezi’nde 24 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenen seminere katılarak hizmet içi eğitim belgesi alan öğreticiler görevlendirileceklerdir. Bu öğreticilerle talebin karşılanamaması halinde ise görevlendirmelerde sırasıyla aşağıdaki kriterler esas alınacaktır:
 
a. İlahiyat fakültesi mezunu ve çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma, belge ve sertifikası olanlar.
 
b. İlahiyat ön lisans mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma, belge ve sertifikası olanlar.
 
c. İmam hatip lisesi mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma, belge ve sertifikası olanlar.
 
d. Belge ve sertifikalar en az 296 saat ve üzeri olmalıdır.
 
3. Bu öğrencilere yönelik açılan kurs ve sınıflarda, Başkanlığımızca hazırlanan “Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu)” takip edilecektir. 4. Aynı öğrenci grubuna, Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu), temel ve ek öğretim programı uygulanabilecektir.
 
5. Eğitim-öğretim materyali olarak Başkanlığımız Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünce gönderilecek “Kur’an Kursları Öğretici Kitabı I-II” ile “Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı III” kullanılacaktır. Diğer yardımcı materyaller ise Türkiye Diyanet Vakfı’ndan temin edilebilecektir.
 
6. Başkanlığımızca 4-6 yaş grubu öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere dini içerikli şarkılar hazırlanmış olup bu şarkılar Başkanlığımızın http://kurs.diyanet.gov.tr/multimedyaa/2/sarkilar.html web adresinden indirilerek kullanılabilecektir.

4-6 YAŞ GRUBU SINIFI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ Fiziksel Ortamlar

• Lavabo – tuvaletler çocukların vücut özelliklerine göre ayarlanmalıdır. Lavabolar en-boy 28-45 cm ebadında yerden yüksekliği ise 55-60 cm, muslukta 65-71 cm olmalıdır. Tuvalet kabinleri ise 70-90 cm eninde, bölücü duvarlar 130-150 cm yüksekliğinde klozet yüksekliği 35 cm olmalıdır.

• Her 6 çocuğa bir lavabo düşmeli tuvaletlerde doğal aydınlatma ve havalandırma olmalıdır. Islak zeminler kaymayan kolay temizlenebilir malzemeden yapılmalıdır. Oyun ve Sınıf Ortamı:

• Oyun odasının boyutsal özellikleri, kullanma kapasitesi ve etkinliklerin çeşitliliğine göre ayarlanmalıdır. Oyun odaları ve sınıflar bol ışık alacak şartlara sahip bulunmalı, binanın çocuklar için kullanılacak bölümlerinin taban–tavan yüksekliği en az 2 metre 70 cm olmalıdır.

• Oyun odasının taban alanı çocuk başına en az 1,5 m² olacak genişlikte örneğin 20 çocuğa 30 m²’lik bir alan düşecek şekilde tasarlanmalıdır.

• Masa, sandalye, oyuncak dolapları vb. mekân donatımı ile ilgili elemanlar sabit olarak yerleştirilmemeli, çocukların gruplaşmalarına bazen de yalnız oynayabilmelerine imkân tanıyan ortamlar oluşturulmalıdır.

• Oyun odaları ve sınıf ortamı, çocuklar yağışlı havalarda veya açık havaya çıkmadıkları zaman oyun oynamalarını sağlayacak özellikte olmalıdır.

• İlgi köşelerinde bulunan oyuncaklar, uygun renklerden seçilmeli ve oyuncak yapım standartlarına uygun olmalıdır. (Mümkün olduğunca Türk Standartlar Enstitüsünce onaylanmış oyuncaklar satın alınmalıdır.)

• Çocukların değişen ilgi ve ihtiyaçlarını ve eşyayı kullanma özgürlüklerini geliştirecek çok sayıda değişik malzeme gereklidir. Fakat bu bağlamda çocukların iyi düzenlenmiş bir eğitim ortamında az oyuncak ile daha etkili bir öğrenme eğilimi gösterdiği unutulmamalıdır. • Bu alanlar, binanın şartlarına adapte edilmiş olmasının yanı sıra rahat bir yaşama ve öğrenme ortamı da sağlamalıdır. • Bu odada kullanılan araç-gereçlerin hepsi çocuğun fiziksel gelişimine uygun ölçülerde olmalı, ağır olmayan küçük sandalyeler, masalar (masanın yerden yüksekliği 46 cm, boy 60 cm, en 45 cm) kullanılmalıdır. Ayrıca oyun odasında çok amaçlılık gerektiğinden (boy 80 cm genişlik 180 cm), paravanlar da kullanılabilir.

• Bu alanlarda karmaşıklığı önleyecek bir yerleşim ve temizlik sağlanmalıdır.

• Binada balkonlar olmamalı, pencereler çocukların tırmanıp açabileceği ve dışarıya sarkabileceği bir şekilde planlanmamalı, bütün elektrik kabloları gizlenmeli, prizler çocukların erişemeyeceği (1,5 m) yükseklikte olmalıdır.

• Kullanılan hiçbir malzemede zehirli madde (boya, kaplama, oyuncak vs.) olmamalı, yangına dayanıklı malzeme kullanılmalı, duvarlar su bazlı boyalarla boyanmalıdır. Zemin kaymayan, toz tutmayan kolay temizlenebilir parke, tüysüz halı mineflo benzeri ürünlerle kaplanmalıdır.

• Çocukların özgür ve serbest bir şekilde çalışabilmeleri için bahçeleri park şeklinde olmalı, bahçede çim, kum ve çakıl alanlar bulunmalıdır. Çünkü farklı şeylerden, yeni yeni ürünler çıkartmak ve bunları oluşturmak için çalışmak onlara büyük haz vermektedir.

• Çocukların bahçeleri veya parklarında onların sağlığını tehdit eden, materyaller ve oyuncakların olmamasına dikkat edilmeli, bu hususta gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Anadolu Erenler Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Dini Haberler tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve Dinihaberler.com 'a aktif link verilerek alıntılanabilir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pedagojik sinir küpü 2015-09-05 02:41:48

48-60 aylık çocuklara pek de önemli olmayan! din eğitimi vereceksiniz madem...eğitim fakültelerinin "okul öncesi öğretmenliği bölümü", ön lisansta "çocuk gelişimi bölümü" ve kız meslek liselerinin "çocuk gelişimi ve eğitimi" bölümleri derhal kapatılmalı. madem sertifika yetiyor, ne gerek var senelerce okumaya? onca derse, onca hazırlığa, onca emeğe, onca ödeve, onca sınava ve diploma denen önemsiz! belgeye... 3-5 ayda sertifika alan herkesler görev alsın lütfen.... hiiiiiç bekletmeden... veee en önemlisi siz bu insanlara çocuklarınızı teslim edin....maneviyata el-fatiha...

Avatar
sezen Özdemir 2015-09-04 19:12:23

30 eylülde 4 6 yaş çocuk Gelişimi belgesi alacağım imam hatip mezunuyum calisma imkanı m var mı neyapmamm gerek acil işe ihtiyaç im var konyadayim

Avatar
rukiye kozku 2015-09-04 21:10:47

yazin fahri gorev yaptim 4 6yas.cocuk gelisim setifikam var 32 yasindayim gorev almam mumkunmudur acaba bilgi verirseniz sevinirim

Avatar
Nazmiye Mercan 2015-09-04 21:42:01

Eğitim merkezine nasıl başvuru yapılacak * okul öncesi mezunuyum önlisans mezunuyum sınıf açmak için özeldede olurmu sadece kuran kurslarındamı olucak.

Avatar
asmin 2015-09-04 21:55:04

Cocukların gelecegıyle oynamayın.bunlar normal cocuk okutamıyoki

Avatar
Dönay Şencanlı 2015-09-04 22:12:39

İmam hatip mezunuyum şubat ayındada önlisans ilahiyat mezunu olacağım. 4-6 yaş çocuk gelişimi sertifikam var görev alabilir miyim acaba

Avatar
er 2015-09-05 23:56:00

bu dedikleri kriterleri müftülük yapar mı

Avatar
pedagojik sinir 2015-09-06 16:26:14

Rabbbim herkese okuduğunu doğru anlama idrak edebilme yeteneği nasip etsin. -Metin isimli şahsa-Kelimenin yanına konulan ünlemin, aslında söylenenin tam tersi veya uzerinde düşünmeye dikkat cekmek üzere konduğunu bilmiyorsanız size söyleyecek hic bir lafım yok.
Ayrıca yazdıklarimdan, bu sınıflara çocuk gönderilmeyecegi anlami nasıl çıktı bilmiyorum. Benim söylemeye çalıştığım şey sadece işin ehline birakilmasiydi.
4-6 yaş Kuran Kursunda (pilot olarak secilip baslayanlardan biriyim) görev yapan ilahiyat fak. Mezunu+ kız meslek lisesi cocuk Gelişimi+çocuk Gelişimi önlisans mezunu hem devlet okulunda hem de özel kurumda tecrübesi olan biriyim. Ama ne oldu bilin. Yan sinifima 3 aylık sertifikalı imamın eşini verdiler. Bu gözler nelere şahit oldu bilemezsiniz. Bu masum beyinleri yetersiz kişilerin eline bırakırsanız Rabbim muhafaza etsin.