Diyanet, Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Programı

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan "Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim" İçin Hazırlanmış Kurs Programı..

Diyanet, Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Programı

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan "Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim" İçin Hazırlanmış Kurs Programı..

15 Ağustos 2015 Cumartesi 00:20
Diyanet, Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Programı

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

 
Kur’an-ı Kerim’in usûlüne uygun okunması, her şeyden önce ona saygının bir gereğidir. Bundan dolayı Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’i doğru ve güzel okumayı önemsemiş ve Asr-ı Saadetten beri bununla ilgili eğitimi hiçbir zaman ihmal etmemişlerdir. Hz. Peygamber’in (s.a.s) Kur’an-ı Kerim’i ashabına ağır ağır okuması, tertil üzere ve güzel sesle okuyanları övmesi kıraat eğitim ve öğretiminin temelini oluşturmuştur. Müslümanlar hem ibadetlerinde, hem de müstakil olarak kıraat ettiklerinde Kur’an-ı Kerim’i usûlüne uygun olarak okumaya özen göstermişlerdir.
 
Topluma din hizmeti sunma noktasında Kur’an kursu öğreticileri, imam-hatipler ve müezzin-kayyımlar ön plâna çıkmakta ve çoğunluğu oluşturmaktadır. Bu bakımdan söz konusu personelin Kur’an-ı Kerim’i güzel ve usûlüne uygun okuma konusunda yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Bu konuda karşılaşılan olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla, Kur’an-ı Kerim’i talim ve tecvid üzere okumaya yönelik eğitim programları hazırlanmıştır.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim merkezleri aracılığıyla, bir yandan yeni göreve alınan personelin adaylık eğitimlerini yürütmekte; diğer yandan da Kur’an kursu öğreticilerinin, imamhatiplerin ve müezzin-kayyımların Kur’an-ı Kerim’i usûlüne uygun ve doğru bir telaffuzla okumalarını sağlamak amacıyla ihtiyaca yönelik hizmet içi eğitim kursları düzenlemektedir. Kur’an-ı Kerim’i hem telaffuz, hem ses, hem de mana ve benzeri özelliklere göre okuyan personeli yetiştirmeyi hedefleyen Tashih-i Huruf Kurslarına sınırlı sayıda personel alınabilmektedir. Dolayısıyla bütün personelin bu programa alınmasının mümkün olmadığı gerçeği ortadadır. Bu sebeple Tashih-i Huruf Kurslarına katılma imkânı bulamayan personele yönelik mahallinde/eğitim merkezlerinde uygulanmak üzere, din hizmetlerini yürüten personelin Kur’an-ı Kerim alanında sahip oldukları bilgi ve becerilerini geliştirme, Kur’an kırâatlerindeki eksiklikleri giderme, görev bilincini artırma, motivasyonu sağlama ve mesleki formasyonlarına katkıda bulunmak amacıyla “Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Programı” hazırlanmıştır.
 
2. PROGRAMIN HEDEFi
 
Bu programın hedefi; Başkanlık teşkilatında görev yapan personelin Kur’an-ı Kerim’i okuma, mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmenin yanı sıra değişen ve gelişen şartlara göre kendilerini yenileme ve geliştirmelerine katkıda bulunmaktır.
 
Bu programda öngörülen öğrenmeleri başarıyla gerçekleştiren her kursiyer;
 
1. Din hizmetinin gerektirdiği meslekî bilgi ve beceriye sahip olur.
2. Kur’an-ı Kerim’i doğru okumanın önemini kavrar.
3. Kur’an- ı Kerim’i doğru ve usûlüne uygun olarak okur.
4. Kıraatle ilgili temel kavramları tanımlar.
5. Kur'an harflerini mahreçlerine ve sıfatlarına uygun olarak seslendirir.
6. Tecvid kurallarını bilir ve uygular.
7. Doğru okuma ve ezberleme yöntem ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olur.
8. Kur’an’dan belli bölümleri talim üzere ezbere okur.
9. Kur'an okumada temel makamları tanır.
10. Cami mûsikîsinde uygulanan makamlar hakkında bilgi sahibi olur.
11. Sesini doğru kullanma becerisi kazanır.
12. Mevcut ezberlerini hocaya okur ve hatalarını düzeltir.
13. Mesleğinin gerektirdiği donanıma sahip olur.
 
3. PROGRAMIN YAPISI VE UYGULAMA ESASLARI
 
1. Bu program; mahallinde günde 5, haftada 20 saat olarak; eğitim merkezlerinde ise haftada
30 saat olarak uygulanır.
 
2. Programın uygulanmasında “dersler ve kredileri tablosu” esas alınır.
 
3. Program, “Kur’an Okumaya Giriş”, “Talim Üzere Yüzüne Okuma”, “Talim Üzere Ezbere Okuma”, “Tecvit Uygulamaları” ile imam-hatip ve müezzinler için konulan “İmamlık ve Müezzinlik Becerisi” derslerinden oluşmaktadır.
 
4. Program geliştirilirken; muhatabı merkeze alan ve ona uygun yöntem ve teknikleri kullanmayı öngören; bireysel farklılıkları göz önünde bulunduran ölçme ve değerlendirmeyi temel kabul eden, esnek çerçeve öğretim programı anlayışı benimsenmiştir.
 
5. Kur’an-ı Kerim’i güzel okumanın, sesin güzelliğinden önce Kur’an’ın usûlüne uygun ve doğru bir şekilde okunmasıyla alakalı olduğu gerçeği temel hareket noktası olmalıdır.
 
6. Kur’an-ı Kerim öğretiminde kursiyerlerin bireysel yetenek ve ihtiyaçlarının farklı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
 
7. Eğitimde kullanılacak yöntem ve tekniklerde işlevsellik esas alınmalıdır.
8. Kursiyerlerin derse aktif bir şekilde katılımını sağlayacak etkinlikler düzenlenmelidir.
9. Kursiyerlerin seviye tespitleri yapılarak, yeterli olmadıkları hususlar ve hataları kendilerine fark ettirilmelidir.
 
10. Kursiyerlerin derse hazırlıklı olarak gelmeleri teşvik edilmeli, ilgili bölümlerin ve tecvid kurallarının dersten önce gözden geçirilmesi sağlanmalıdır.
 
11. Kur’an-ı Kerim ve tecvit öğretiminde teorik bilgiden ziyade uygulamaya ağırlık verilmelidir.
 
12. Ezbere okunacak âyet ve sûreler, yeterince yüzünden okunmalıdır.
 
13. Yapılan eğitim etkinliklerinde zamanı verimli kullanma ilkesi daima göz önünde bulundurulmalıdır.
 
14. Kur’an-ı Kerim’i güzel okumanın yeteneğe bağlı bir yanının da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Eğitimin bir süreç olduğu ilkesinden hareketle kursiyerlerin zaman içerisindeki ilerlemeleri dikkate alınmalı, öğretim hedef ve beklentileri bu ilke doğrultusunda belirlenmelidir.
 
15. Yanlış telaffuzların ve hatalı okumaların önüne geçebilmek amacıyla doğru bir şekilde okuma çalışmalarına öncelik verilmelidir. Kursiyerlerin yanlış ve varsa hatalı okumaları tespit edilerek, bu okuyuşları kendilerine fark ettirilmelidir.
 
16. Yüzünden okunacak veya ezberlenecek bölümdeki telaffuzu zor, dikkat edilmesi gereken yerler kursiyerlere önceden bildirilmeli ve üzerinde ayrıca durulmalıdır.
 
17. Tilaveti zor âyet ve sûreler öncelikle öğretici tarafından birkaç kez okunmalıdır. Bu aşamada ülkemizde Kur’an-ı Kerim’i güzel okuyan kârilerin örnek okuyuşlarından da yararlanılmalıdır.
 
18. Her bir kursiyere Kur’an-ı Kerim’i usûlüne göre okuma konusunda yeterince uygulama yapma imkânı verilmelidir. Hatalı okumaların, önce okuyucu, daha sonra da diğer kursiyerler tarafından bulunması ve açıklanması sağlanmalıdır.
 
19. Ezbere okunacak bölümler uygun parçalara bölünerek önce her bir kursiyere okutulmalı daha sonra koro halinde okunmalıdır.
 
20. Kursiyerlere doğru okuma ve ezberleme yöntem ve teknikleri hakkında bilgi desteği sağlanmalıdır.
 
21. Kur’an-ı Kerim öğretiminde çeşitli görsel-işitsel araç-gereçlerden yararlanılmalıdır.
 
22. Öğrenme-öğretme etkinliklerine mümkün olduğunca bütün kursiyerlerin aktif katılımı sağlanmalıdır.
 
23. Öğrenme ortamı, kursiyerlerin özellikleri de dikkate alınarak hazırlanmalı, kalabalık sınıflar oluşturmaktan kaçınılmalıdır.
 
24. Öğrenmenin bütün aşamalarında uygun ölçme ve değerlendirmelere yer verilmelidir. Her bir kursiyer için oluşturulacak bilgi fişinde, ders takibiyle birlikte hatalı telaffuzlar ve ezber yanlışları işaretlenmelidir.
 
25. Değerlendirme ve başarı kriterleri, önceden belirlenerek o doğrultuda bir değerlendirme
yapılmalıdır.
Diyanet, Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursları Başlıyor


Hizmet İçi Eğitim Kurslarında Başarısız olmak!
Diyanet, Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Programı


Diyanet Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu Ders ve Krediler


Diyanet, Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu: Talim Üzere Yüzüne Okunacak Sureler


Diyanet, Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu: Talim Üzere Ezbere Okunacak Sureler  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hafız 2015-08-15 06:00:01

Çok güzel olur böyle bişey ...

Avatar
İmam 2015-08-15 11:38:04

Bizlerde bu kursu gördük..Birçok arkadaş uzak köylerden (20-45 km) gelip gittiler.şahsımda dahil.. Fakat bu kursun sonunda bizlere yol harcırahı vermediler..Biz sadece otbüslere verdiğimiz paralarımızın mukabilinde bize harcırah verilmesini talep etmiştik..Bu parayı alan var mı bilmiyorum.. Admin bu konuyu araştırırsanız bu konuda mağdur olan çok sayıda meslektaşımızında sesi olmuş olursunuz inşallah..Tekrar edeyim hafız olmayan D grubu görevlilerinin kursundan bahsediyorum..Eğer diyanet bu kursları açıyorsa bunları da düşünmüş olması lazım..

Avatar
baharyuksel55@hotmail.com 2015-08-15 12:57:44

Çok güzel teşekkür ederim tarih ve saatini lütfen bildirirmisiniz bende çevremdekilere bilgi vereyim böyle güzel programlar hazırlamanız çok güzel Allah razı olsun hazırlayanlardan sabırla gün ve saatini ğbekleyeceğim

Avatar
Fatma sağ 2015-08-15 23:38:06

Ne zaman başlıyor bu kurslar ve katilmak için ne yapmamız gerekiyor fahri görev yapıyorum katılma hakkımız varmı cvp verebilirmisiniz