Diyanet Personelinin mazeret sebebiyle yer değişikliği

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 70. maddedeki güncelleme. "Mazeret sebebiyle yer değişikliği " nasıl yapılacağını 2015 yılı taslak genelde aşağıdaki şekilde açıklandı. Taslak olan genelgenin çok yakında yasalaşması bekleniyor

Diyanet Personelinin mazeret sebebiyle yer değişikliği

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 70. maddedeki güncelleme. "Mazeret sebebiyle yer değişikliği " nasıl yapılacağını 2015 yılı taslak genelde aşağıdaki şekilde açıklandı. Taslak olan genelgenin çok yakında yasalaşması bekleniyor

23 Temmuz 2015 Perşembe 21:12
Diyanet Personelinin mazeret sebebiyle yer değişikliği
banner283

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

 

Mazeret sebebiyle yer değişikliği

 MADDE 70– (1) Sağlık ve can güvenliği hariç aday memur mazeret sebebiyle de olsa il içi ve iller arası görev veya görev yeri değişikliği talebinde kesinlikle bulunamayacaktır. Adaylık dönemi içerisinde görev veya görev yeri değişikliği talebinde bulunan memurun talebi kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.

(2) Sağlık durumu mazeretine binaen il dışı tayin talebinde bulunan cami görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerinin evrakları şartları taşıyor ise gerekli belgeleriyle Başkanlığa gönderilecektir.  Cami görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerinin sağlık mazeretine binaen nakil talepleri Başkanlıkta oluşturulan komisyonda her ayın ilk Salı günü görüşülecek, talepleri uygun görülen cami görevlilerinin nakilleri Başkanlıkça her zaman yapılabilecektir. Kur’an kursu öğreticilerinin mazerete istinaden nakilleri ise sömestr (yarıyıl) ve yaz tatilinde yapılacaktır.

(3) Cami görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerinin ilgili Yönetmelikte belirtilen şartları haiz sağlık mazeretine binaen il içi nakil talepleri il müftülüğünde oluşturulacak ve içerisinde bir doktorun da üye olduğu bir komisyon tarafından her ayın ikinci Salı günü görüşülecektir. Sağlık mazeretine binaen il içi nakil talepleri uygun görülen cami görevlilerinin nakilleri il müftülüklerince her zaman yapılabilecektir. Kur’an kursu öğreticilerinin sağlık mazeretine istinaden il içi nakilleri ise sömestr (yarıyıl) ve yaz tatilinde yapılacaktır.

(4) Eş durumu mazereti sebebiyle il dışı veya il içi nakil talebinde bulunan cami görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri atanmak istedikleri (eşlerinin bulunduğu) il müftülüğüne nüfus cüzdanı fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi, eşin devlet memuru veya 4/b sözleşmeli olduğunu gösteren belge veya halen kesintisiz orada son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle SGK’lı olarak çalıştığını gösteren SGK il müdürlüğünden onaylı bir belge ile müracaat edeceklerdir.

(5) Eş durumu mazeretine binaen il dışı veya il içi nakil talebinde bulunan cami görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerinin nakil talepleri il müftülüğünde oluşturulacak bir komisyonda her ayın ikinci Salı günü görüşülecektir. Eş durumu mazeretine istinaden il dışı veya il içi nakil talepleri uygun görülen cami görevlilerinin nakilleri il müftülüklerince her zaman yapılabilecektir. Kur’an kursu öğreticilerinin eş durumu mazeretine istinaden nakilleri ise sömestr (yarıyıl) ve yaz tatilinde yapılacaktır.

(6) Sağlık mazeretine istinaden iller arası nakilleri Başkanlıkça uygun görülen veya sağlık mazeretine binaen il içi nakilleri uygun görülen veya eş durumu mazeretine binaen iller arası veya il içi nakilleri uygun görülen cami görevlileri görev yeri tespiti için her ayın üçüncü Salı günü il müftülüklerinde İl Sınav Kurulu tarafından mülakata tabi tutulacak,  mülakat yapılmadan görev yeri tespiti yapılamayacaktır. Planlama yapılırken aynı veya daha alt gruptaki camiler tespit edilecek, atama işlemi Başkanlıktan uygun görüş alınmak suretiyle sonuçlandırılacaktır.

(7) Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili maddesi çerçevesinde mazeret sebebiyle nakli uygun görülen veya soruşturma sonucu görev yeri değiştirilen cami görevlilerinin il içi ve il dışı nakillerinde bulunduğu cami grubu ve bir alt gruba görev yerlerinin planlaması ve Başkanlıktan bu şekilde izin istenilecektir.
  
(8) Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin hizmet gereği görev veya yer değiştirme maddesine binaen bulundukları ilden veya bölgeden nakilleri yapılan personelin, yeniden aynı ile veya bölgeye nakilleri söz konusu olduğunda, görevlinin naklen gitmek istediği valilikçe, Başkanlıktan uygun görüş alınacak ve buna göre işlem yapılacaktır.

(9) İlgili mevzuatına göre ücreti, çalışma ve sosyal güvenceleri, muhtarlık, dernekler veya vakıflarca karşılanan cami görevlileri, il müftüsü veya kaymakamın teklifi üzerine valilik onayı ile geçici olarak görevlendirilebilir.

(10) Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ilgili madde de belirtilen gerekçelerle adaylığı kalkmış olma şartıyla herhangi bir süreye bağlı olmaksızın personelin görevinin veya görev yerinin değiştirilmesi gereken hallerde, İl Sınav Kurulu kararı alınıp, yapılan işlemin gerekçesi İKYS programında açıkça belirtilerek Başkanlık uygun görüşü alındıktan sonra il içi nakiller valilikçe yapılacak, il dışı nakil teklifleri ise gerekçeleri ile birlikte Başkanlığa gönderilecektir. İl dışı nakil teklifleri, uygun görülmesi halinde Başkanlıkça gerçekleştirilecektir.


(11) Mazeretleri sebebiyle görev yerlerinin değiştirilmesi gerekli görülenlerin, il içi veya il dışı nakilleri Başkanlıkça her zaman yapılabilecektir.

 
NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak  gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
30/12/1016 2016-12-30 17:58:40

Dini haberler bu mevzu geçerli mu şuan için. Yönetmenlik böyle birşey bulamadım. Yardımcı olur musunuz

Avatar
imam 2015-07-24 00:23:43

eş durumu nakillerinde en geç kaç ay içerisin nakil oluna bilir?

Avatar
K.K.Ö 2015-07-24 11:04:12

Teşekkürler dinihaberler.com bizi böyle tayin ve yeniliklerden haberdar ediyorsunuz..

Avatar
selvi 2015-07-25 20:50:51

asıl yönetmelikte yazmayan diyanetin kurum içi yönetmelik maddesi.bu da göreve ilk atanan yeni sözleşmeli veya kadrolu memurun ilk atandığı yerde 1 yılı doldurduktan sonra mazeret talebinde bulunabileceği.Önemli olan bu madde.ancak resmi yönetmeliklerde yazmıyor.

Avatar
Bunyamin 2015-10-06 16:47:10

4/B sözleşmeli imamim ve başlayalı 4 ay oluyor. Eşim başka bi il de 3 senedir memur. 1 senem dolduğunda eş durumdan tayin isteyebilir miyim ??

Avatar
hüseyin baser 2016-10-31 19:01:14

3 yıllık kadrolu imam hatip olarak çalışmaktayım ordu ilinden samsun iline gitmem lazim cocugumun 19 mayis fakülte hastahhanesinde araliklarla kontrolü yapilmakta iki tane bolum doktorundan kontrolün yapilmasina ilişkin basta prof.olmak üzere uzman ve doktor seklinde 3 tane imza kaşeli evrak aldım yeterli mi bu tayin icin

Avatar
abdulaziz cumhur 2017-12-18 23:16:55

kayınbabam ama ve alzheimer hastası. kayınvalide belinden ameliyatlı ve metal takılmış.her ikisi de yaşlı.antalya'da. ben ise trabzondayım;görevim kur'an kursu öğreticisi. bakacak kimseleri olmadığı için eşim bakmak ve ilgilenmek zorunda. iki de çocuk var ve aile bölünmüş vaziyette... aile birlikteliği ve hastalık sebebiyle nakil nasıl olabilir. raporları var. dilekçe örneği yazabilirmisiniz. takip edilecek prosedür. teşekkürler, selamlar.