Diyanet'ten Yeni Genelge: Merkezî ezan sistemi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 29. maddede de büyük değişikliğe gidiyor. "Merkezî ezan sistemi"nin bütün camilerden kaldırılması planlanıyor. İşte o taslak.

Diyanet'ten Yeni Genelge: Merkezî ezan sistemi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 29. maddede de büyük değişikliğe gidiyor. "Merkezî ezan sistemi"nin bütün camilerden kaldırılması planlanıyor. İşte o taslak.

21 Temmuz 2015 Salı 22:22
Diyanet'ten Yeni Genelge: Merkezî ezan sistemi

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

 

Merkezî ezan sistemi
 
MADDE 29- (1) Merkezi ezan sistemleri bütün camilerden kaldırılacak ve ezanlar cami görevlilerince okunacaktır.
 
 (2) Ezanı güzel okuma yeterliliğine sahip olmayan görevlilere yönelik mahallinde ezanı güzel okuma kursları düzenlenecektir.
 
(3) Camilerde ehliyetsiz ve yetkisiz kişilerin ezan okumasına izin verilmeyecektir.
-ESKİ GENELGE-

 
Merkezî Ezân Sistemi
 
MADDE 22- (1) Ezânların kulağa hoş gelecek bir şekilde güzel bir ses ve makamla okunmasını temin etmek, birbirine yakın camilerde okunan ezân seslerinin karışıklığını önlemek ve bu konudaki şikayetleri ortadan kaldırmak üzere, güzel ezân okuyan müezzinlerimizin merkezdeki bir camiden okuyacakları ezânın diğer camilere de ulaştırılmasını sağlamak amacıyla başlatılan “Merkezî Ezân Sistemi” hakkında bazı il ve ilçelerde vatandaşlarımız yeterince bilgilendirilmediğinden ve uygulama sonuçları da alınmadığından, halkımızın ezâna olan duyarlılığı sebebiyle, mevcut durumun bir değerlendirmesini yapmak için, 28 Nisan-01 Mayıs 2003 tarihleri arasında Ankara’da yapılan il müftüleri seminerinde “Hutbe, merkezî vaaz ve ezân” sistemleri bütün yönleriyle müzakereye açılmış, yapılan müzakereler ve değerlendirmeler neticesinde, aşağıdaki hususlar çerçevesinde hareket edilmesinin lüzumu ve gereği öngörülmüştür:
 
a) Merkezî ezân sistemi kurulan il ve ilçelerde, sesin pürüzsüz, yeterli ve net bir şekilde nakledilmesi sağlanacaktır.
 
b) Merkezî ezân sisteminin kurulduğu yerlerde, özellikle tarihî ve selâtin camilerin güzel ezân okuyan görevlilerinin çeşitli makamlarda münferit veya karşılıklı ezân okumalarına imkân sağlamak üzere, bu camiler merkezî ezân sisteminden ayrı tutulabilecektir. Bu sayede hem merkezî sistem uygulanacak hem de çeşitlilik sağlanacaktır. Diğer camilerden ihtiyaç duyulanlar merkezî ezân sistemine bağlanacak, özellikle görevlisi bulunmayan camilerde ehliyetsiz ve yetkisiz kişilerin ezân okumasına kesinlikle fırsat verilmeyecektir.
 
c) Ezân okuma görevi verilen personel sayısını arttırmak, kabiliyetli olanları yetiştirmek ve geliştirmek amacıyla sık sık Ezânı Güzel Okuma Kursları açılacaktır.
 
ç) Halen merkezî ezân sistemi kurulamayan yerlerde imkân, zaman ve frekans alt yapıları tamamlandıkça, merkezî ezân sistemine geçilmesine gayret edilecektir.
 
d) Merkezî ezân sistemine geçilen yerlerde hoparlörlerin ses ayarları dikkat ve itina ile yapılacak, şikayetlerin önlenmesi açısından gereken her türlü tedbir alınacaktır.
 
e) Merkezî ezân sisteminde ezân okuma görevi verilecekler ezânı güzel okuma kursu görmüş, sesi, sedası düzgün, ezânı usûl ve adabına göre en güzel okuyan görevliler arasından seçilecektir. Monotonluğu önlemek için her gün değişik personelin ezân okuması temin edilecektir. Ezân okuma nöbeti verilen personelin geliş-gidişleri, yemek vb. masrafları müftülüklerce mahallî imkânlarla karşılanacaktır.


NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SİLOO 2015-07-22 23:03:34

Merkezi sistem kalkmamalı bunu bilir bunu söylerim

Avatar
ismail dağdelen 2015-07-23 03:53:23

ezanı merkezi dijital sistemle okutulsun isteyenler, ileride cami hizmetlerinin robotlar tarafından yapılsın deseler, bakalım ona nasıl tepki verirler merak ediyorum.

Avatar
müezzin 2015-07-23 03:56:46

bu merkezi ezan denilen garabet, müezzinlik mesleğinin en büyük bitatlarındandır.derhal bu işleme son verilmelidir.biz aslı görevimize dönmeliyiz.

Avatar
cemaat 2015-07-22 01:31:22

Ezan islam dininin semboludur.ve guzel olması gerekir Allah her insanı farklı yaratmıştır herkes guzel ezan okuyamaz genelge yanlış duzeltilmiş bence her kim guzel okuyosa o okumalı ezanı peygamberimiz neden ozaman bilali habeşiye ezan okutmuş Diyanet bir işide düzgün yap

Avatar
İmam 2015-07-22 06:08:50

Ehil olmayan müezzinler okumayacaksa bunlaa sınav niye kazadirdiniz müezzin yaptiniz bunlarin suçu ne

Avatar
İmam 2015-07-22 19:14:48

MERKEZİ EZAN OLMALI SESİ GÜZEL OLAN HOCALAR OKUMALI HER İMAMIN SESİ GÜZEL DEGİL

EYYYYY DİYANET DUY SESİMİZİ

Avatar
imam 2015-07-25 18:36:28

yirmi yıllık bir imam olarak merkezi ezan sistemi kaldırılması taraftarıyım. yani imam olduğumuzu unuttuk nerdeyse. bir imam ezan okumayınca vaaz etmeyince ne yapsın. paslandık billah paslandık. şu merkezi sistemi kaldırın da biraz imamlık yapalım ey diyanet işleri başkanlığı rica ediyorum. kaldırın şu merkezi sistem denen şeyiiiii....

Avatar
hadi canciğer 2015-07-22 08:23:08

her şey aslına rucu eder. ezanlar sade ve düzgün okunmalı. her camide ezan ,insan sesi ile okunmalıdır. ezanların dijital sistemle okutulması büyük belaların gelmesine davetiye çıkarmaktır. alllah tealanın zikri çoğalsın ki musibetler yok olsun.