Diyanet'ten Yeni Genelge: Merkezî Vaaz Sistemi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan İrşat kurulları" kategorisinde yer alan "Merkezî vaaz ve yüz yüze vaaz sistemi" maddesini de güncelledi. Taslak olarak hazırlanan 12. madde de yer alan hükümler.

Diyanet'ten Yeni Genelge: Merkezî Vaaz Sistemi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan İrşat kurulları" kategorisinde yer alan "Merkezî vaaz ve yüz yüze vaaz sistemi" maddesini de güncelledi. Taslak olarak hazırlanan 12. madde de yer alan hükümler.

21 Temmuz 2015 Salı 21:42
Diyanet'ten Yeni Genelge: Merkezî Vaaz Sistemi

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiKMerkezî vaaz ve yüz yüze vaaz sistemi

MADDE 12- (1) Geçmişte yeterli sayıda vaaz etme ehliyet ve niteliğine haiz personel bulunmaması sebebiyle merkezî bir camiden yapılacak vaazın diğer camilere de ulaştırılması amacıyla “Merkezî Vaaz Sistemi”  uygulamasına geçilmiştir. Son yıllarda vaiz sayısının artması ve cami görevlilerine yönelik düzenlenen vaaz becerilerini geliştirme kursları ile yüz yüze vaaz uygulaması yaygınlaşmıştır. Bu itibarla merkezi vaaz uygulamasının tedrici olarak kaldırılması kararlaştırılmıştır. Bununla birlikte halen merkezi vaaz sisteminin uygulanmak zorunda kaldığı yerlerde aşağıdaki tedbirler alınacaktır: 

a) Merkezî vaaz sisteminin bulunduğu il ve ilçelerde sesin pürüzsüz, yeterli ve net bir şekilde ulaştırılması sağlanacaktır.

b) Merkezî ve selâtin camiler ile yüz yüze vaaz uygulamasına geçilen camiler, merkezî vaaz sisteminden ayrı tutulacaktır.
 

-ESKİ GENELGE-

Merkezî Vaaz Sistemi

 MADDE 23- (1) Bilindiği gibi, vaaz ve irşat hizmetlerinde asıl olan ehliyetsiz kişilerin vaaz etmesini önleyerek, bilgili ve tecrübeli, mesleğinde ehil elemanların merkezî bir camiden yapacakları vaazın diğer camilere de ulaştırılması şeklindeki uygulamanın daha faydalı ve etkili olacağı kanaati ile “Merkezî Vaaz Sistemi”ne geçilmiştir. Bu sistemin daha faydalı olması için;

a) Merkezî vaaz sisteminin bulunduğu il ve ilçelerde sesin pürüzsüz, yeterli ve net bir şekilde nakledilmesi sağlanacaktır.

b) Merkezî ve selâtin camiler ile vaaz etmeye ehliyetli olan imam-hatiplerin görev yaptığı camiler, merkezî vaaz sisteminden ayrı tutulabilecektir.

c) Merkezî vaaz sistemi bulunan il ve ilçelerde, müftülüklerce belirlenecek belirli bir vakitte ehil görevlilerimiz tarafından Kur’ân-ı Kerîm baştan itibaren okunacak ve okunan âyet-i kerimelerin anlamı “Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’ân-ı Kerîm Meâli”nden verilecektir.

ç) Merkezî vaaz sistemi kurulamayan il ve ilçelerde, mutlaka ihtiyaç duyulması halinde, imkân ve şartlar oluşturulduktan sonra, söz konusu sisteme geçmek üzere gerekli çalışmalar yapılacaktır.NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HÜSEYİN OKUR 2015-07-21 23:47:30

KÜFLENMEYE...ALLAHIN RASULUNUN S.A.V'İN MAKAMI KÜRSÜLERE KİLİT VURMAYA HAYIR....MERKEZİ VAAZ SİSTEMİNE HAYIR..YENİLENMEYE SAMİMİ HİZMETE EVET .BU HABERİ BİR MARİFET GİBİ PAYLAŞAN ARKADAŞLARI....VİCDAN MUHASEBESİNE DAVET EDİYORUM...

Avatar
Melek ku 2015-07-22 00:56:11

Merkezi vaaz tam bir saçmalık siz imamlariniza guvenmeyip merkezden vaaz ediyorsunuz birebir vaaz daha güzel yakında bu sistemle namazda kildirirsiniz

Avatar
imam 2015-07-22 01:08:25

Imam ve muezzinler daire personeli tarafindan aşağılandigi sürece o gorevler hep aksayacaktir.

Avatar
kim azarlanmış 2015-07-22 17:33:23

hangi imam muezzin azarlanmış daiire persoleni insan olarak görmeyen onlara selamı çok gören imam muezzinlermi ufak at civ civlerde yesin beyefendi

Avatar
İmam 2015-07-22 19:12:35

Merkezi vaaza hayır kardeşim imamlar paslanıyor yerinde sayıyor bi zahmet kitabı açsında bir şeyler ögrensin anlatsın millete ne bu kardeşim ya

Avatar
MEVLÜT ÖZCAN 2015-07-22 19:19:36

BEYLER HER ÖNÜNE GELEN HER CAMİDE VAAZ ETMEMELİ HERKESİN KABİLİYETİ FARKLIDIR O HALDE MÜFTÜLÜKLER TESBİT ETMELİ VE BU TESBİT EDİLENLER MERKEZİ SİSTEMDE VE SELATİN CAMİLERİNDE V AAZ ETMELİ CEMAATE İŞKENCE ETMEĞE NE HAKKINIZ VAR