Geçici görevde (hizmetiçi eğitim) yol masrafı her gün için ödenebilir mi​?

DİNİHABERLER.COM / ÖZEL 


İlgi yazı ile; ilçeniz müftülüğünce 13.10.2014-04.12.2014 tarihleri arasında merkezde haftada 4 gün (08:00-12:15) Kur'an-ı Kerim hizmet içi eğitim kursu düzenlendiği, adı geçen kurs için alınan kaymakamlık onayında; kursiyerlerin isim listesinin bulunduğu, hizmet içi eğitim kursunu veren Kur'an kursu öğreticisine ek ders ücreti ödenmesinin zikredildiği, ancak kursa katılan kursiyerlere harcırah ödenmesinin zikredilmediği belirtilerek, bu onaya göre hizmet içi eğitim kursuna köylerden katılan kursiyerlere harcırah ödenme imkanı, ödenecekse nasıl ödeneceği hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği'nin 22. maddesinde; "Yurtiçi geçici görev yolluklarının ödenmesinde duruma göre aşağıdaki belgeler aranır. … Görevlendirme yazısı veya harcama talimatı…" hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 37 nci maddesinde, "Mesleki bilgilerini artırmak amacıyla memuriyet mahalli dışında açılan kurs veya okullara gönderilenlere, bu Kanuna göre geçici görev gündeliği verilir." hükmü ile aynı kanunun 39. maddesinde; "…Geçici bir görevle memuriyet mahalli dışındaki bir yere gönderilenlerden, buralarda ve yolda öğle (saat 13.00) ve akşam (saat 19.00) yemeği zamanlarından birini geçirenlere 1/3, ikisini geçirenlere 2/3 oranında ve geceyi de geçirenlere tam gündelik verilir" hükmü yer almaktadır.

Ayrıca Mersin büyükşehir belediye sınırlarının, 6360 sayılı kanunla "il mülki sınırları" olarak belirlendiği veSilifke ilçesinin köylerinin de 30.03.2014 tarihinden itibaren mahalle hüviyetine dönüştüğü dikkate alınıp "memuriyet mahallibaşka yer" meselesinin ayırt edilmesi bağlamında Başkanlığımız web sitesinden Birimler/Strateji Geliştirme Başkanlığı/Mali Sorular ve Cevapları adımları takip edilerek "büyükşehir sınırları ve harcırah-yeni durum-1,2,3,4" başlıklı (alfabetik olarak yayımlanan) örnek görüşlerden yararlanabileceğinizi belirtmek gerekir.

Yukarıdaki açıklama ve web sayfamızdaki mezkur görüşler çerçevesinde; görevlilerin kursa katıldığı yer, asıl görevli olduğu ve ikamet ettiği yerleşim yerine nispetle "başka yer" niteliğinde ise, bu köylerden (mahalle) kursa katılanlara normal şartlarda sadece kursun başında bir gidiş, sonunda bir dönüş olmak üzere yol ücreti (ancak onayda "öğle namazlarında görevinde bulunmak üzere" veya "vakit namazlarını aksatmamak şartıyla her gün geliş-gidiş yapmaları" gibi ifadeler yer almışsa fiilen katıldığı her kurs günü için yol masrafı), kursun bitiş saati 12:15 olarak belirtilmiş olmasına rağmen kursiyerlerin memuriyet mahallerine ulaşması, zorunlu nedenlerle saat 13.00'ü geçtiyse (kendi istekleriyle hariç) Harcırah Kanunu'nun 39. maddesindeki ölçüler dâhilinde her kurs günü için (1/3) yevmiye ödenebileceği (mutad olarak yolda saat 13:00'ü geçmeyecekse hiç yevmiye verilmez), diğer yandan, onayda kursiyerlerin listesi ve katılacağı görev zikredilmişse harcırah ödenmesinin ayrıca zikredilmesi gerekmemekle birlikte, ödenecek yevmiye (1/3 veya hiç) ve yol masrafının (sadece 1 geliş- 1 dönüş veya her kurs günü için) miktarı için bu paragraftaki parantez içi ifadelerin belirleyici olacağı mütalaa edilmiştir. 


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol