Genelge: Cami dışı irşat hizmetleri

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 16. madde de yer alan"Cami dışı irşat hizmetleri" kategorisinide günceledi. İşte o taslak metin...

Genelge: Cami dışı irşat hizmetleri

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 16. madde de yer alan"Cami dışı irşat hizmetleri" kategorisinide günceledi. İşte o taslak metin...

22 Temmuz 2015 Çarşamba 05:25
Genelge: Cami dışı irşat hizmetleri
banner283

 

 MADDE 16- (1) 633 sayılı Kanunla Başkanlığımıza verilen toplumu din konusunda aydınlatma ve ibadet yerlerini yönetme görevi çerçevesinde yürütülen cami dışı irşat hizmetlerinde aşağıdaki hususlara riayet edilecektir:

a) Yerel basın, radyo ve televizyonlarla işbirliği içerisinde olunacaktır.

b) İmkanlar nispetinde cuma günleri, özel gün ve gecelerde radyo ve televizyonlarda müftü, vaiz ve diğer personelden liyakatli olanlar dinî konuşmalar yapacaklar, gazetelerde yazı ve makale yayınlayacaklardır.

c) Müftülüklerce tertiplenecek konferans, panel ve açık oturumların mahallî televizyon, radyo ve gazetelerde yayınlanması sağlanacaktır.

ç) İl müftüleri yukarıda sıralanan cami dışı irşat hizmetleriyle ilgili faaliyetleri ilçe müftüleri ile yapacakları toplantılarda görüşerek hayata geçireceklerdir.  


-ESKİ GENELGE-

Cami dışı din hizmetleri

MADDE 37- (1) 633 sayılı Kanunla Başkanlığımıza verilen toplumu dinî konularda aydınlatma ve ibadet yerlerini yönetme görevi, sadece cami hizmetleri ile sınırlandırılamaz. Bu çerçevede aşağıdaki hususlar müftülüklerimizce uygulanmaya konulacaktır:

a) Yerel basın, radyo ve televizyonlarla sıkı bir iş birliği içerisinde olunacaktır.

b) Her hafta cuma günleri radyo ve televizyonlarda müftü, vaiz ve diğer personelden yetenekli olanlar dinî konuşmalar yapacaklar, gazetelerde meslekî makaleler ve araştırmalar yayınlayacaklardır.
c) Müftülüklerimizce tertiplenecek konferans, panel ve açık oturumların mahallî televizyon, radyo ve gazetelerde yer alması sağlanacaktır.

ç) Dinî gün ve gecelerde camilerdeki programların dışında mahallî radyo, televizyon ve gazetelerle ortak programlar hazırlanacak ve bu programlar önceden halkımıza duyurulacaktır.

d) Ceza ve tutukevlerine ziyaretler yapılarak mahkumlara da din hizmeti sunulacaktır. Bu önemli hizmetin ifâsında müftü ve vaizlerimizin yanında uzman personelden de istifade edilecektir.

e) Bilhassa mübarek gün ve gecelerde ceza ve tutukevleri ziyaret edilecek, manevî bir yaklaşımla günün mana ve önemi ceza ve tutukevleri sakinlerine anlatılacaktır.

f) Varsa ceza ve tutukevlerinin kütüphanelerine kitap yardımı yapılacak, Başkanlığımız süreli yayınlarının, müftülüklerimizce mahallinden sağlanacak maddî destekle, ceza ve tutukevlerine gönderilmesi temin edilecektir.
g) En çok ilgiye muhtaç oldukları bir dönemde huzurevlerinde kaderlerine terk edilen yaşlı insanlar, dinî gün ve geceler başta olmak üzere, sık sık müftülerimizce veya görevlendirecekleri heyetlerce ziyaret edilecektir. Bu ziyaretlerde;

1) Çeşitli hediyeler dağıtılacaktır.

2) Kur’ân-ı Kerîm ve hadis-i şeriflerden örneklerle müjdeleyici, ümitlerini artırıcı ve ibadete teşvik edici konuşmalar yapılacaktır.

ğ) Islahevleri ve çocuk esirgeme yurtları ile yakın ilgi kurulacaktır. Bu çerçevede;

1) Bu kurumların önce idarecileriyle görüşülerek nasıl işbirliği yapılabileceği araştırılacak, mutabık kalınan hususlar bir protokol ile uygulamaya konulacaktır.

2) Yurtlarda ve ıslahevlerinde kalanların seviyesine göre, imkânlar ölçüsünde dinî konferanslar verilecek, piyes ve skeçler sahnelenecektir.

3) Dinî ve millî gün ve gecelerde bu kurumlar ziyaret edilerek, öğrenciler çeşitli hediyelerle sevindirilecektir.
h) Müftülüklerimiz; din hizmetinin esnaf kuruluşları, memur ve işçi sendikaları ile fabrikalarda ve büyük iş yerlerinde çalışanlara da götürülebilmesi için, ilgili ve yetkililerle iş birliği yapacaklardır. Bu iş birliği neticesinde;
1) Müşterek bir program hazırlanacaktır.

2) Bu programın gereği olarak uygun fabrika ve işyerlerinde konferanslar verilecek, seminerler düzenlenecektir.
3) Müftülüğün tensip edeceği heyetlerce buralara ziyaretler yapılacaktır.

4) İşveren veya işçilerden isteyenler sureli yayınlarımıza abone kaydedilecektir.

ı) Müftülüklerimiz; bölgelerindeki orman müdürlükleri veya orman şeflikleri ile irtibat kurarak, başta görevliler olmak üzere halkı da teşvik etmek suretiyle, ağaç dikme kampanyaları düzenleyecekler, Diyanet Ormanları kurulmasını sağlayacaklardır.

i) Müftülerce, yerel idarecilerle işbirliği içinde mahallî şartlar çerçevesinde çeşitli geziler düzenlenebilecektir.
j) Müftülerimiz, bölgelerindeki şehitlerin dul ve yetimlerini ziyaret edecek ve bunların aileleri ile daha yakından ilgileneceklerdir.

k) Mübarek gün ve gecelerde camilerde yapılacak programların mahallî basın, radyo ve televizyonlarda yer almaları sağlanacak veya onlarla işbirliği yapılacaktır.Bu günlerde sosyal kurumlar, fakirler, hastalar ve yaşlılar ziyaret edilecektir.

l) Müftülüklerimiz tarafından Başkanlığımızın neşrettiği kitaplar ve süreli yayınlar halkımıza tavsiye edilecek, cami kütüphaneleri ile mahallî kütüphanelere konmaları sağlanacaktır.

m) Diyanet Çocuk Dergisi ile Diyanet Aylık Dergisine halkımızın abone olmaları teşvik edilecektir. Gençlere ve halka sesli ve görüntülü yayınlarımız hakkında bilgi verilecektir.

n) Gençlere alkol ve uyuşturucu kullanma alışkanlığı kazandıran ve şiddeti teşvik eden yayınların zararları uygun bir üslupla anlatılacaktır.

o) Müftülüklerimiz; mahallin yetiştirdiği, halkın sevgi, saygı ve takdirini kazanmış alim ve mahallî kahramanların doğum veya ölüm günlerinde anma törenleri düzenleyecekler ve konferanslar tertipleyeceklerdir. Bu değerler, bölge halkıyla diyalog sağlanması konusunda yardımcı unsur olarak değerlendirilecektir.

ö) Müftülerimiz; cami görevlilerinin, cami çevresinde bulunan veya araştırarak tespit edecekleri fakirlerle, hastalarla, öksüzlerle, dul ve yetimlerle, öğrencilerle sıkı temas kurmalarını teşvik edeceklerdir.

p) İl müftüleri; yukarıda sıralanan cami dışı din hizmetleriyle ilgili faaliyetleri ilçe müftüleri ile yapacakları toplantılarda görüşerek hayata geçirecekler ve çalışmaların sonucunu bir rapor haline getirerek, her yıl kasım ayı sonu itibarıyla Başkanlıkta olacak şekilde göndereceklerdir.NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.