Genelge: Camilerin yönetiminin devralınması

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan "Camilerin yönetiminin devralınması" madde 18'e 3 bende ekleme yaptı. İşte o taslak

Genelge: Camilerin yönetiminin devralınması

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan "Camilerin yönetiminin devralınması" madde 18'e 3 bende ekleme yaptı. İşte o taslak

22 Temmuz 2015 Çarşamba 06:06
Genelge: Camilerin yönetiminin devralınması
banner283


Camilerin yönetiminin devralınması

 MADDE 20- (1)   633 sayılı Kanunun değişik 35 inci maddesi gereğince, hakikî ve hükmî şahıslar tarafından yaptırılan camilerin yönetimlerinin Başkanlığımıza devir işlemlerinin yapılması sağlanacaktır. Camilerin yönetiminin devri ile ilgili olarak aşağıdaki usûl takip edilecektir:

            a) Hakiki veya hükmi şahıslar tarafından yaptırılan cami veya mescidin bulunduğu yerdeki müftülükçe caminin/mescidin sahibine bir yazı yazılarak, cami veya mescidin yönetiminin 633 sayılı Kanunun değişik 35 inci maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi gerektiği tebliğ edilecektir.

            b) Söz konusu cami veya mescidin yönetiminin müftülüğe devredildiği, müftülük yetkilisi ile cami/mescid sahibinin yanı sıra cemaatten de uygun görülecek en az iki kişinin imzaladığı bir tutanakla tespit edilecektir. Cami veya mescit sahibinin, cami yönetimini devre yanaşmaması ve tutanağı imzadan kaçınması halinde, bu durum hakkında bir tutanak düzenlenecek ve gerekli işlemler yapılarak sonucundan Başkanlığımıza bilgi verilecektir. Yönetimi devredilmeyen cami ve mescitlere elektrik, su, doğalgaz bağlanması vb. işlemlerle ilgili olarak cami ve mescit sahiplerine müftülüklerce yazı verilmeyecektir.

            c) Devir alınan cami veya mescitler cami kütük defterine kaydedilecek ve Cami Bilgi Formu doldurularak bir nüshası Başkanlığımıza gönderilecektir.

            ç) Devir alınan cami veya mescit için bu Genelgenin ilgili maddesi uyarınca Cami İbadete Açılış Beratı düzenlenecektir.

            (2) Alışveriş merkezi, işhanı, otogar, tren ve metro istasyonu yerleşkelerinde açılan mescitlerin yönetimleri Başkanlığımıza devredilecektir.

            (3) Kamu kurum ve kuruluşları ile bunlara ait yerleşim birimleri (hizmet binaları, lojmanlar vs.) bünyesinde açılan cami veya mescitlerin yönetimleri de Başkanlığımıza devredilecektir.

            (4) Yerleşim merkezleri dışındaki hava ve deniz limanları, benzin istasyonları veya dinlenme tesisleri gibi yol güzergâhlarında namaz kılmak için ayrılmış bulunan mekânlar bu uygulamanın dışındadır. Ancak buralardaki ibadet mekânları cami veya mescit şeklinde ayrı bir bina halinde yapılmış ve buralarda cuma namazı kılınıyor ise yönetimleri Başkanlığımıza devredilecektir.

            (5) Yönetimleri devralınan camilerle ilgili bilgiler, Başkanlığa bildirilecektir.ESKİ GENELGE: 


Camilerin yönetiminin devralınması

MADDE 15- (1) 633 sayılı Kanun’un, 4379 sayılı Kanunun 1’inci maddesi ile değişik 35’inci maddesi gereğince, hakikî ve hükmî şahıslar tarafından yaptırılan camilerin yönetimlerinin Başkanlığımıza devir işlemlerinin yapılması sağlanacaktır.

(2) Yönetimleri devralınan camilerle ilgili bilgiler, her ayın başında aksaklığa meydan verilmeden Başkanlığa bildirilecektir.

(3) Başkanlığımıza devredilmesi gerektiği halde sahipleri tarafından devir işleminden imtina edilen camiler varsa, bunlar hakkında gerekli işlemler yapılarak sonucundan Başkanlığımıza bilgi verilecektir.
NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.