Genelge: İhtidâ işlemleri

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan "İhtidâ işlemlerini" güncelleyerek yeni bir taslak oluşturdu. İşte o taslak

Genelge: İhtidâ işlemleri

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan "İhtidâ işlemlerini" güncelleyerek yeni bir taslak oluşturdu. İşte o taslak

22 Temmuz 2015 Çarşamba 05:42
Genelge: İhtidâ işlemleri
 
İhtidâ işlemleri
 
 MADDE 17- (1) İhtida etmek isteyen kimse, ilgili mevzuat gereğince bir dilekçe ekinde, dört adet fotoğraf ile yurt içinde mahallî müftülüğe, yurt dışında ise dilekçe, kimlik belgesi ve üç adet fotoğraf ile din hizmetleri müşavirliğine/ ataşeliğine/koordinatörlüğüne müracaat edecektir. Müslüman olmak isteyene, müftü/müşavir/ataşe/ koordinatör tarafından usulüne uygun şekilde gerekli telkin yapılacak ve Dinimiz hakkında özlü bilgiler verilecektir.
 
(2) İhtida bilgileri, DHYS’de yer alan ilgili bölüme kaydedildikten sonra bir adet renkli kuşe kağıda iki adet de normal kağıda basılacaktır. Bu nüshalar müftü/müşavir/ataşe/koordinatör tarafından imzalanarak renkli kuşe kağıt çıktısı mühtediye verilecek, normal çıktının bir nüshası Başkanlığa bir üst yazıyla ve “GİZLİ” kaydıyla gönderilecek, bir nüshası da müftülük/müşavirlik/ataşeliklerde dosyalanacaktır. İhtidâ edenlerle ilgili bilgiler ayrıca, “İhtidâ Defteri”ne kaydedilecektir.
 
(3) İhtidâ Belgesi ve İhtidâ Defteri, arşiv malzemesi olduğundan titizlikle muhafaza edilecektir.
 
(4) İhtidâ edenlerin, isimlerini değiştirmek istedikleri takdirde, yeni isimlerinin nüfus kütüğüne tescili için mahkemeden karar aldırabilecekleri hatırlatılacaktır.

 


 
ESKİ GENELGE:
 
İhtidâ işlemleri 
 
MADDE 44- (1) (Değişik: 21/01/2010 tarihli ve 9 sayılı onay) İhtida etmek isteyen kimse; ilgili mevzuat gereğince bir dilekçe ekinde, dört adet fotoğraf ile yurt içinde mahallî müftülüğe, yurt dışında ise dilekçe, kimlik belgesi ve üç adet fotoğraf ile Din hizmetleri müşavirliğine veya ataşeliğine müracaat edecek, müftü/müşavir/ataşe tarafından müslüman olmak isteyene usûlüne uygun şekilde gerekli telkin yapılacak ve Dinimiz hakkında özlü bilgiler verilecektir. İhtidâ merasimi, telkin şekli ve usûlünü belirleyen Din İşleri Yüksek Kurulu’nun “İhtidâ Merasimi” konulu 28/02/1968 tarihli ve 27 no’lu kararı eklidir (Ek-11).
 
(2) (Değişik: 19/10/2010 tarihli ve 163 sayılı onay) İhtidâ belgeleri, çerçeve desenli kuşe kağıt ve birinci hamur kağıt olmak üzere iki türde hazırlanmıştır (Ek-12,13). Her mühtedi için yurt içinde ve yurt dışında üç nüsha belge düzenlenecektir. Bunlardan, kuşe kağıt olan Türkçe-İngilizce İhtidâ belgesi mühtediye verilecektir. Birinci hamur kağıt olan Türkçe belgelerden biri Başkanlığa bir üst yazıyla ve “GİZLİ” kaydıyla gönderilecek, bir nüshası da müftülük, müşavirlik ve ataşeliklerde dosyalanacaktır. İhtidâ edenlerle ilgili bilgiler ayrıca, “İhtidâ Defteri”ne kaydedilecektir.
 
(3) İhtidâ Belgesi ve İhtidâ Defteri arşiv malzemesi olduğundan, sıhhatli bir şekilde muhafaza edilecektir.
 
(4) İhtidâ edenler, isimlerini değiştirmek istedikleri takdirde, yeni isimlerinin nüfus kütüğüne tescili için mahkemeye müracaatla karar aldıracaklardır.


NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.