Genelge: Müftülüklerce düzenlenecek konferans, sempozyum ve paneller

Diyanet İşleri Başkanlığı, MÜFTÜLÜKLERCE düzenlenecek olan "konferans, sempozyum ve paneller" ilgili maddeye yenilikler ekledi. Buna göre:

Genelge: Müftülüklerce düzenlenecek konferans, sempozyum ve paneller

Diyanet İşleri Başkanlığı, MÜFTÜLÜKLERCE düzenlenecek olan "konferans, sempozyum ve paneller" ilgili maddeye yenilikler ekledi. Buna göre:

22 Temmuz 2015 Çarşamba 00:30
Genelge: Müftülüklerce düzenlenecek konferans, sempozyum ve paneller
banner283

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

 

Müftülüklerce düzenlenecek konferans, sempozyum ve paneller
 
MADDE 14- (1) İl ve ilçe müftülüklerince yıl içerisinde düzenlenecek konferans ve paneller konusunda aşağıdaki hususlara dikkat edilecektir:
 
a) İl ve İlçe müftülükleri yerel şartlar ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak toplumu din konusunda aydınlatma amacıyla sempozyum, panel, konferans vb. etkinlikler düzenleyecektir.

b) Kutlu Doğum, Camiler ve Din Görevlileri Haftası ve Ramazan ayı münasebetiyle Başkanlıkça belirlenen temalar çerçevesinde sempozyum, panel, konferans vb. etkinlikler düzenlenecektir.

c) Düzenlenecek faaliyetler icra edilmeden bir hafta önce DHYS’ye kaydedilecektir. 

ç) Müftülükler bu çalışmalarında; bölgelerindeki üniversite ve ilahiyat fakültelerindeki öğretim üyeleri, imam-hatip liselerindeki meslek dersleri öğretmenleri, diğer okullardaki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile Başkanlık personelinden istifade edebileceklerdir.

d) Gerçekleştirilecek sempozyum, panel, konferans vb. etkinlikler ilgili müftülüklerce il ve ilçelerde uygun bir şekilde ilan edilerek halka duyurulacaktır.

e) Sempozyum, panel, konferans vb. etkinliklerde bu Genelgenin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve

(ç) bentlerine aynen riayet edilecektir. 

f) Belirtilen faaliyetler için gerekli ödenek Türkiye Diyanet Vakfı veya mahallî imkanlarla karşılanacaktır. 
 

-ESKİ GENELGE-

Müftülüklerce düzenlenecek konferans, sempozyum ve paneller

MADDE 32- (1) İl ve ilçe müftülüklerince yıl içerisinde düzenlenecek konferans ve paneller konusunda aşağıdaki çalışmaların yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir:

a) Eğitim, kültür, okullaşma oranı, ekonomik durum ve yaş seviyesi gibi irşat kriterleri dikkate alınarak, altışar aylık iki dönem halinde (Ocak-Haziran 1. dönem, Temmuz-Aralık 2. dönem) (Ek-3) listede belirlenen konular arasından seçilmek suretiyle, aydınlatmaya ihtiyaç duyulan panel sempozyum ve konferans konuları il ve ilçelerde uygulanacak şekilde ilgili müftülüklerce belirlenecektir.
b) Kutlu Doğum ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle gönderilecek Başkanlık talimatlarında tespit edilecek konularda da ayrıca sempozyum, panel ve konferanslar düzenlenecektir.

c) İl müftülüklerince; düzenlenecek konferans, panel ve sempozyumların konuları, konuşmacıları ve tarihleri altışar aylık dönemler halinde, (ilk altı aya ait olanlar her yıl ocak ayının ikinci cuma günü; ikinci aya ait olanlar ise her yıl temmuz ayının ilk cuma günü mesai bitimine kadar) Din Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bildirilecektir.

ç) Müftülükler bu çalışmalarında; bölgelerindeki üniversite ve ilahiyat fakültelerindeki öğretim üyeleri, imam-hatip liseleri meslek dersleri öğretmenleri, ilköğretim okulları ve liselerin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile Başkanlık üst düzey personeli, müftü, müftü yardımcısı, vaiz, müdür ve yetenekli diğer Başkanlık personelinden de istifade edilebileceklerdir.

d) Gerçekleştirilecek konferans, panel, sempozyum ve diğer etkinlikler, ilgili müftülüklerce il ve ilçelerde uygun bir şekilde ilan edilerek halka duyurulacaktır. Bu programlarda;

1) Nefret ettirmeyen, müjdeleyen, zorlaştırmayan kolaylaştıran bir üslup sergilenecektir.

2) Bölgenin içtimaî durumu ve dinî özellikleri göz önünde bulundurulacaktır.

3) İnanç ve ahlâkî değerlerin korunması ile İslâm Dininin doğru ve sağlıklı bir şekilde öğretilmesini amaçlayan konulara ağırlık verilecektir.

4) Millî birlik, dinî bütünlük, yardımlaşma, karşılıklı sevgi ve saygı gibi Dinimizin ön gördüğü yüce değerlere yer verilecek, muhataplar bu hususlara özendirilmeye çalışılacak, onlara, fert ve toplum bünyesini kemiren zararlı alışkanlık ve davranışlardan uzak kalmaları telkininde bulunulacaktır.

5) Dayanışma ve fedakarlıkların toplum ve ülke yararları açısından gerekliliğine vurgu yapılacaktır.

6) Gençliğin önemi, eğitimi ve problemleri anlatılacak ve onlara, ahlâkî dejenerasyona karşı en etkili çarenin Dinimizin yüce ahlâkî değerleri olduğu hatırlatılacaktır.

7) 03 Mart 1924 tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluş günü olması münasebetiyle, Başkanlığın, kurum, kuruluş ve vatandaşlarımıza doğru tanıtımı sağlanacak ve din hizmetleri konusunda resmî tek otorite olduğu izâh edilecektir.

e) Müftülüklerce düzenlenen söz konusu faaliyetlere konuşmacı olarak katılacak olanlar uygun ulaşım vasıtalarıyla konferans mahalline müftülüklerce ulaştırılacak veya kendi imkânları ile gelenlere ulaşım ücreti ödenmesi Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri veya mahallî diğer imkânlarla yapılacaktır.

f) Bu faaliyetler için gerekli ödenek Türkiye Diyanet Vakfı veya mahallî imkânlarla sağlanacaktır.

g) Müftülükler yıl sonunda konferans ve panellerle ilgili faaliyetlerini değerlendirmeye tabi tutarak, rakamsal bilgileri de ihtiva eden bir rapor hazırlayacaklardır. Söz konusu rapor 31 Aralık günü mesai bitimine kadar elektronik ortamdaki formatına uygun olarak doldurulduktan sonra konferans@diyanet.gov.tr e-mail adresine gönderilecektir.

ğ) Bu raporlar, Başkanlık ve müftülüklerce bir sonraki yıl düzenlenecek konferans ve panel çalışmalarında göz önünde bulundurulacaktır.

h) Müftülüklerce planlanan ve gerçekleştirilen konferans ve panellerle ilgili planlama çalışmalarının ve faaliyet raporlarının Başkanlığımıza ulaştırılması ve hızlı bir şekilde genel rapor haline getirilerek değerlendirilmesi, elektronik ortamda sağlanan yazışma ile yapılacaktır. Kağıt, toner, posta masrafları ve zamandan tasarruf sağlanması amacıyla bilgisayar ortamında “İl ve İlçelerde Planlanan ve Gerçekleştirilen Konferans ve Panellere Ait Veri Giriş ve Doküman Programı” hazırlanmıştır. Buna göre il ve ilçe müftülüklerince;

1) Her dönemde planlanan konferans ve panellerle ilgili olarak Ek-4 Excel tablosundaki formata uygun bir şekilde “gerçekleşme durumu”na kadar veri yüklemesi yapılarak ocak ve temmuz aylarının ikinci cuma günü mesai bitimine kadar,

2) Dönem sonlarında “gerçekleşme durumu” bölümü ve sonraki bilgileri veri tabanına işlenerek haziran ve aralık aylarının son haftasına kadar,

konferans@diyanet.gov.tr e-mail adresine gönderilecektir.

ı) Müftülüklerce söz konusu programa (1) ve (2) bentlerinde belirtilen veriler yüklendikten sonra bir çıktısı alınarak dosyasında muhafaza edilecek ve uygulama için ilçe müftülüklerine ulaştırılacaktır. Ayrıca Başkanlığa yazılı olarak gönderilmeyecektir.

i) Anılan programın konferans ve panellerin icra edilmesi safhası ile ilgili bilgilerin sağlıklı derlenmesi için müftülükler tarafından yeterince personel görevlendirilecektir.

j) Müftülüklerce planlanan konferans ve panellerin “İl ve İlçelerde Planlanan ve Gerçekleştirilen Konferans ve Panellere Ait Veri Giriş ve Doküman Programı”na yüklenmesinden sonra her ay icra edilecek programlar Başkanlığımız Web Sitesinin “Duyurular” bölümünde ilan edilecektir. Bu sebeple format doldurulurken isimler, unvanlar, tarih, saat, konu ve yer isimleri hatasız ve imlâ kurallarına uygun olarak yazılacaktır.
NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.