Giyecek yardımının nakdi olarak yapılması​?​

Strateji Geliştirme Başkanlığı "Giyecek yardımının nakdi olarak yapılması​?​" konusuna somut örnekler vererek açıklık getirdi.

Giyecek yardımının nakdi olarak yapılması​?​

Strateji Geliştirme Başkanlığı "Giyecek yardımının nakdi olarak yapılması​?​" konusuna somut örnekler vererek açıklık getirdi.

19 Haziran 2015 Cuma 00:38
Giyecek yardımının nakdi olarak yapılması​?​
banner221
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK


İlgi yazı ile; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda geçen "giyecek yardımı"nın, bir kısım memurlar için nakdi olarak ödenmesinin 2015 yılını da kapsayıp kapsamadığı, yurtdışında "din görevlisi" olarak görev yapanlara, yurt içinde vekil imam-hatip ve müezzin-kayyımlara ödenip ödenmeyeceği ile bayan vaizlere cübbe-sarık olarak mı yoksa sadece başörtüsü olarak mı ödeneceği hususlarında Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.

Bilindiği üzere, Memurlara Ödenecek Giyecek Yardımı Yönetmeliği'nin ek-1. maddesinde 15/09/2014 tarihinde (2014/6799 sayılı BKK ile) yapılan değişiklik ile; yönetmeliğe ekli (I) sayılı cetvelin 16 ncı sırasında yer alan müftü, müftü yardımcısı, vaiz, imam-hatip, müezzin-kayyım kadrolarında bulunan personele giyecek yardımının nakdi olarak yapılacağı belirtilmiş olup bu personele cübbe ile sarık veya sadece başörtüsü verilmesi öngörülmüştür. Değişiklik yapan yönetmelik 02/10/2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca Maliye Bakanlığı'nın 10/02/2015 tarihli ve 45516914-110.01.16.03-[457-3] 1456 sayılı talimatının 5. maddesine göre; bu ödemeden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılması, 4. maddesine göre; nakdi ödemenin 01.1.4.01 "sosyal haklar" kodundan yapılması gerekmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 175 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında; "Açıktan vekil olarak atananlar bu kanunla memurlara tanınan sosyal haklardan da yararlanırlar." hükmü yer almakta ve aynı kanunda mezkur sosyal haklar arasında "giyecek yardımı" da sayılmaktadır (m.211).

Diğer yandan Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu'nun Çalışma Esas ve Usulleri ile Bu Komisyon Tarafından Yurtdışında Görevlendirilecek Personelin Nitelikleri ile Hak ve Yükümlülüklerinin Belirlenmesine İlişkin Karar'ın (BKK) 11 inci maddesinde; "Yurtdışında görevlendirilen personel, görevlendirildiği süre içerisinde kurumlarınca aylıklı izinli sayılır. Anılan personelin; ek ders, fazla çalışma, ek tazminat, geliştirme ödeneği ve döner sermaye katkı payı ve benzeri ücret unsurları gibi ödenmesi fiilen görev yapılması esasına bağlı ödemeler hariç kadrolarına ilişkin aylıkları ile diğer mali hakları, mensubu oldukları kurum veya kuruluş tarafından Türkiye'de Türk Lirası olarak ödenir." hükmüne yer verilmiştir.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İ.h 2015-06-19 01:22:13

Bize boyle bir ödeme yapılmadı

Avatar
el imam 2015-06-19 01:45:34

34 tl ye cübbe değil fes bile alamazsın.

Avatar
imam 2015-06-19 02:15:38

Bana 36.30 kurus odendi bir saat sonra hesaptan geri cektiler ayrica cubbe ve sarik ucretleri bu kadar degil ki sadece sarik 20 lira cubbe en ucuz 60 liradir nasil yardimdir anlamis degilim

Avatar
insaf 2015-06-19 04:42:09

Bizede ödeme yapılmadı ayrıca çok komik rakam

Avatar
imam:58 2015-06-19 15:59:10

36 tl ye cübbe ve sarık satılan yer varsa şimdiden bana100 adet cüppe ve sarık göndersinler
ama yok öyle bir yer yok
onun için kıymetli din görevlileri gelin bu sadaka parasına tenezzül etmeden geri iade edelim belki hep beraber gönderince işe yarar bir yekün tutar
bu arada diğer kurumlar elemanlarına yazlık ve kışlık takım elbise veya en az 150-200 tl civarında ödeme yaparken malesef bizim kurum dilenciye sadaka olarak 36 tl veriyor şahsen ben başta fark etmemiştim ne olduğunu öğrenince gerçekten utandım

Avatar
İmmaam 2015-06-19 17:37:05

Hangi ödemeden bahsediyorsunuz ?

Avatar
Adem 2015-06-19 19:02:23

Müezzinlere neden yapılmıyor.